Mendan tez-tez so'rashadi: "O'zbekiston yoshlar Ittifoqi nima bilan shug'ullanadi?». Bizning tashkilotimiz yosh avlod hayoti bilan chambarchas bog'liq: maktab o'quvchilari, kollej va litsey o'quvchilari, universitet talabalari, turli korxona va muassasalarda ishlaydigan yoshlar. Biz ularning manfaatlarini himoya qilamiz, orzu va intilishlarni qo'llab-quvvatlaymiz, muammolarni hal qilishda yordam beramiz.
Prezident 2023-yil 30-iyun kuni O'zbekiston yoshlar kuni munosabati bilan tabriklagan nutqida shunday dedi: "ertangi kunga intilayotgan, bugungi kunda maktablar, kollejlar, texnikumlar va oliy o'quv yurtlarida bilim olayotgan 18 milliondan ortiq yigit-qizlar o'z bizneslarini yo'lga qo'yib, tadbirkorlik bilan shug'ullanmoqdalar, Qurolli Kuchlardagi farzandlik burchini sharaf bilan bajarmoqdalar, asosiy sohalar - ishlab chiqarish, qurilish, fan, ta'lim, tibbiyot, madaniyat, adabiyot, san'at, sport va zamonaviy axborot texnologiyalari shubhasiz bizning bebaho boyligimiz, mamlakatning oltin fondidir.
Shuni ham ta'kidlash kerakki, o'tgan davrda yoshlar bilan ishlashda mutlaqo yangi - vertikal boshqaruv tizimi yaratildi. Mamlakatning barcha mahallalarida yoshlar yetakchilari-tashkilotchilik qobiliyatiga ega tashabbuskor yigit-qizlar faoliyat ko'rsatmoqda.
Ushbu tizim tufayli mahallalarda yoshlar uchun kengaytirilgan imkoniyatlar yaratildi. "Yoshlar daftari" tizimi yo'lga qo'yildi, uning doirasida so'nggi ikki yil ichida 800 mingga yaqin yoshlarga qariyb bir trillion so'm miqdorida yordam ko'rsatildi. Xususan, muhtoj oilalardan 53 ming nafar talabaga to'lov-kontrakt asosida o'qish uchun haq to'langan.
Namangan viloyatida 16 yoshdan 30 yoshgacha bo'lgan yoshlarning umumiy soni qariyb 639 ming kishini tashkil etadi, ulardan 313 738 nafari qizlardir. Barcha 710 ta umumta'lim maktablarida sinflar va maktablarning yoshlar rahbarlari, shuningdek, SMU shahar va tuman tashkilotlari va kamalakdagi bolalar tashkiloti rahbarlari saylandi. Bugungi kunda bizda deyarli 94 ming rahbar bor.
Yilning birinchi yarmida 500 dan ortiq tadbirlar o'tkazildi, unda 600 mingdan ortiq yoshlar ishtirok etdi. Rahbarlar uchun Telegramda ikkita guruh va uchta kanal tashkil etildi, 1 iyulga qadar 20 mingdan ortiq yoshlar bilan onlayn muloqot boshlandi.
Kamalakgacha bo'lgan eng yirik loyihalar - "yoshlar shaxmat taxtasi", "quvnoq va topqir", "yoshlar ekologik hayotni tanlaydilar", "yashil makon" va "Ekopatrul", "Zakovat" intellektual tanlovlari, "Zakovat-viktorina", "liderlar kuni", "munozara", " men etakchiman!, Chess Kingdom, Ramazon tuxfasi, kamalakli yoz musobaqalari.
Yoshlar yetakchilari faoliyatini rivojlantirish maqsadida bolalar press-klubi, "mehrli uyinchoqlar", "Sardorlarlar olimpiadasi", "akli avlod", "Sardorlarlar forumlari", "Navoiyxonlik kechasi", "bayt Challenger"loyihalari tashkil etildi. Ikkinchisida 50 mingdan ortiq yoshlar ishtirok etdi.
Mintaqamizning yoshlar yetakchilari Respublika konferensiyasida "Vatan, do'stlik va baxtli bolalik uchun!, shu yilning may oyida Qashqadaryo viloyatining Lochin sanatoriyasida bo'lib o'tgan. Yoshlar yetakchilari maktab o'quvchilarining mazmunli dam olishini tashkil etishga qaratilgan "kamalakli yoz "an'anaviy loyihasini amalga oshirdilar: sport, ekologiya va adabiyot, san'at bilan bog'liq tadbirlar yozgi oromgohlarda, maktab va mahallalarda hamda o'yin maydonchalarida o'tkazildi. 2022 yilda Kamalakgacha bo'lgan loyihalarda besh ming nafar maktab o'quvchilari va yoshlar ishtirok etdi. Va bu yil bu ko'rsatkich etti mingga etdi.
Dastlab O'zbekiston yoshlar Ittifoqi tashkilotlari beshta davlat oliy o'quv yurtlarida tashkil etilgan. Bugungi kunda to'rtta nodavlat memorandumlar imzolandi. SMU mavjud 64 ta kasb-hunar ta'limi muassasalaridan 54 tasida ishlaydi. Har bir inson o'z aktsiyalari haqida muntazam ravishda ijtimoiy media sahifalarida xabar beradi.
Joriy yilning 1 iyulida O'zbekiston yoshlar Ittifoqi viloyat kengashi boshlang'ich tashkilotlar bilan birgalikda o'quv yurtlari, tashkilotlar va korxonalarda yarim million yigit-qiz ishtirok etgan 20 ta loyihani amalga oshirdi. 560 nafar yoshlar yetakchilarining bilim va ko'nikmalarini oshirish bo'yicha ikkita seminar o'tkazildi.
Bundan tashqari, viloyat kengashi huquqni muhofaza qilish organlari bilan birgalikda " biz jinoyat va huquqbuzarliklarga qarshimiz!, Giyohvandlik asr vabosi, o'z huquqlaringizni biling!, Jinoyat va jazo, odam savdosi bizning zamonamiz muammosi. Ijro etuvchi hokimiyat organlari, voyaga yetmaganlar ishlari bo'yicha komissiyalar bilan birgalikda 48 ta sport tadbirlari, harbiy qismlarga 11 ta tashrif, sakkizta psixologik trening, 35 ta davra suhbati o'tkazildi. Ularda 8,7 ming nafar yoshlar ishtirok etdi.
Ko'rgazmada " bizning tashabbusimiz, iste'dodimiz, kuchimiz-Vatan!"O' zbekiston Respublikasi qurolli Kuchlarida kontrakt bo 'yicha ta' lim olayotgan va yoshlar Ittifoqining faol a 'zolari bo' lgan 160 nafar talabaga harbiy qismlar qo'mondonligining tavsiyanomalari bo 'yicha 2022/2023 o' quv yili uchun kontrakt summasining 35 foizini to 'lash uchun 470 mln so' mlik sertifikatlar topshirildi.
Yoshlar oyligi doirasida barcha oliy o'quv yurtlarida festival va tadbirlar o'tkazildi, ular orasida "rahbar va yoshlar", "hokim va bitiruvchilar", "uch avlod uchrashuvlari", "Zakovat", "iste'dodlar shousi" tanlovlari, shuningdek, talabalar kitob yarmarkasi va kitob ko'rgazmasi bo'lib o'tdi. Ularda besh mingdan ortiq kishi ishtirok etdi.
Barcha tadbirlar ijtimoiy tarmoqlar va ommaviy axborot vositalarida keng yoritilishi muhimdir. Yoshlar oyi yakunlari bo'yicha gala-konsert ayniqsa yorqin daqiqalar bilan esda qoldi.
Joriy yilning yanvar-iyun oylarida viloyatning 31 ta harbiy qismi va muassasasida boshlang'ich tashkilotlar tashkil etildi. Ular tomonidan 40 dan ortiq tadbirlar o'tkazildi. Suhbatlarda, yig'ilishlarda, harbiy-sport musobaqalarida va ochiq eshiklar kunlarida 22,3 ming kishi - talabalar, ishchi yoshlar, harbiy xizmatchilar ishtirok etdi.
Yoshlarni vatanparvarlik ruhida tarbiyalash, milliy madaniyat va an'analarni chuqur o'rganish, buyuk ajdodlarimiz misolida vatanparvarlik tuyg'ularini ifoda etish maqsadida bir qator tadbirlar, loyihalar va tanlovlar tashkil etildi: "O'zbekiston yoshlarining faxriy burchi", "Jasur askar yoshlar uchun namuna", "mening armiyam mening g'ururim", "men g'olibman", "Biz askar onalarni hurmat qilamiz", "mening akam Vatan himoyachisi" va boshqalar.
Viloyat axborot-kutubxona markazida, Davlatobod yoshlar ma'rifat markazida, Zulfiya va Hamid Alimjon muzeyida o'tkazilgan "eng yaxshi harbiy o'quvchi", "Navoiy va Bobur", "aqlli o'quvchi", "harbiy kitob" tanlovlarining viloyat bosqichida 1500 nafar yosh harbiy xizmatchi ishtirok etdi. Maqsad-buyuk olimlarimiz, yozuvchilarimiz va mutafakkirlarimizning ijodiy merosini o'rganish va targ'ib qilish, yoshlarning o'qishga bo'lgan qiziqishini yanada oshirish hamda o'zbek va jahon adabiyotining eng yaxshi asarlariga bo'lgan muhabbatni tarbiyalash.
Umumta 'lim maktablari, o' rta maxsus va kasb-hunar o 'quv yurtlari o' quvchilari o 'rtasida sog' lom turmush tarzini joriy etish, ularni qutqaruvchi kasbi bilan tanishtirish, vatanparvarlik ruhida tarbiyalash, favqulodda vaziyatlarda to'g'ri harakatlarni o ' rganish "yosh chegarachi", "yosh qutqaruvchi" va "shunkorlar"musobaqalari hisoblanadi. Ushbu tanlovlarning mahalla, tuman, shahar va viloyat bosqichlarida 25 mingga yaqin yoshlar ishtirok etdi.
Umuman olganda, O'zbekiston yoshlar Ittifoqi viloyat kengashi tomonidan hamkor tashkilotlar bilan hamkorlikda amalga oshirilgan tadbirlar soni 2022 yilning birinchi yarmida 45 tani tashkil etdi va bu yil bu ko'rsatkich 70 tadan oshdi. Shu bilan birga, yoshlarning qamrovi sezilarli darajada oshdi.
Joriy yilning 14 iyul kuni Oliy Majlis palatalarining qo'shma majlisida davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyevning lavozimga kirish marosimi chog'ida O'zbekiston yoshlariga murojaati bizning ishimizning eng muhim qismi bo'ldi: "O'zbekiston yoshlariga yana bir bor murojaat qilmoqchiman: aziz o'g'il-qizlarim, bugun voqeaning o'zi, vaqtning o'zi siz uchun misli ko'rilmagan imkoniyatlarni ochib beradi. Xalq manfaatlarini kim himoya qiladi? Albatta, siz! Yangi O'zbekiston, uchinchi Uyg'onish davrini kim quradi? Albatta, siz! Mamlakat va xalqning farovonligi va farovonligi uchun kim fidokorona mehnat qiladi? Albatta, siz! Xalqimiz, Vatanimiz sizga ishonadi. Siz O'zbekiston tarixida oltin harflar bilan yozilgan buyuk ishlarga qodirsiz".
Ushbu chaqiriq bizning ishimizning mezoniga aylandi, millionlab yoshlarni yuksak maqsadlarga erishishga ilhomlantirdi.
Shuni ham ta'kidlashni istardimki, Vazirlar Mahkamasining 2017-yil 14-noyabrdagi qaroriga muvofiq, mamlakatimizdagi 14 nafar yigit-qiz O'zbekiston yoshlar Ittifoqidagi yutuqlari, tashkilot rivojiga qo'shgan hissasi, tabiiy yetakchilik fazilatlari va fidoyiligi hisobga olingan holda oliy o'quv yurtlariga imtiyozli qabul qilish huquqiga ega. Ulardan biri Madina Xabiyaliyeva Chust tumanidagi toymas SGM 20 - maktabining yoshlar yetakchisi.
Ha, biz yutuqlarimiz bilan faxrlanishimiz va xatolar ustida qattiq ishlashimiz, kamchiliklarni tuzatishimiz kerak. Axir, Prezidentimiz bir necha bor ta'kidlaganidek, yangi O'zbekistonning quruvchisi yoshlar bo'ladi!

Сама история открывает перед нами беспрецедентные возможности
Меня часто спрашивают: «Чем конкретно занимается Союз молодежи Узбекистана?». Наша организация тесно связана с жизнью подрастающего поколения: школьников, учащихся колледжей и лицеев, студентов вузов, молодых людей, работающих на разных предприятиях и в учреждениях. Мы защищаем их интересы, поддерживаем мечты и стремления, содействуем в решении проблем.
Президент в своем поздравлении по случаю Дня молодежи Узбекистана 30 июня 2023 года неспроста отметил: «Свыше 18 миллионов юношей и девушек, устремленных в завтрашний день, которые сегодня получают знания в школах, колледжах, техникумах и вузах, открывают собственное дело и занимаются предпринимательством, с честью выполняют сыновний долг в Вооруженных Силах, уверенно осваивают ключевые сферы - производство, строительство, науку, образование, медицину, культуру, литературу, искусство, спорт, а также современные информационные технологии, несомненно, являются нашим бесценным богатством, золотым фондом страны».
Следует обратить внимание и на то, что за прошедший период создана совершенно новая - вертикальная система управления в работе с молодежью. Во всех махаллях страны действуют молодежные лидеры - инициативные юноши и девушки, обладающие организаторскими способностями.
Благодаря этой системе в махаллях для молодежи созданы расширенные возможности. Налажена система «молодежной тетради», в рамках которой за последние два года почти 800 тысячам молодых людей оказана помощь в размере около одного трлн сумов. В частности, 53 тысячам студентов из нуждающихся семей оплачено обучение на платно-контрактной основе.
В  Наманганской области общая численность молодежи от 16 до 30 лет составляет почти 639 тысяч человек, из них 313 738 - девушки. Во всех 710 общеобразовательных школах избраны молодежные лидеры классов и школ, а также лидеры городской и районных организаций СМУ и детской организации «Камалак». Всего у нас на сегодня почти 94 тысячи лидеров.
За первое полугодие проведено свыше 500 мероприятий, в которых приняли участие более 600 тысяч молодых людей. Для лидеров созданы две группы и три канала в Telegram, к 1 июля начато онлайн-общение более чем с 20 тысячами молодых людей.
Крупнейшими проектами ДО «Камалак» являются «Юношеская шахматная доска», «Веселые и находчивые», «Молодежь выбирает экожизнь», «Зеленое пространство» и «Экопатруль», интеллектуальные конкурсы «Заковат», «Заковат-викторина», «День лидеров», «Дискуссия», «Я лидер!», соревнования Chess Kingdom, «Рамазон тухфаси», «Лето с «Камалаком».
В целях развития деятельности лидеров молодежи организованы детский пресс-клуб, проекты «Мехрли уйинчоклар», «Сардорлар олимпиадаси», «Аклли авлод», «Сардорлар форуми», «Навоийхонлик кечаси», «Байт челлендж». В последнем приняли участие более 50 тысяч молодых людей.
Молодежные лидеры нашего региона заняли второе место на республиканской конференции под лозунгом «За Родину, дружбу и счастливое детство!», прошедшей в мае этого года в санатории «Лочин» Кашкадарьинской области. Молодежные лидеры реализовали традиционный проект «Лето с «Камалаком», направленный на организацию содержательного досуга школьников: мероприятия, связанные со спортом, экологией и литературой, искусством, прошли в летних лагерях, школах и махаллях и на детских площадках. В 2022 году в проектах ДО «Камалак» участвовали пять тысяч школьников и молодых людей. А в этом году этот показатель достиг семи тысяч.
Первоначально организации Союза молодежи Узбекистана были созданы в пяти государственных вузах. На сегодня подписаны меморандумы с четырьмя негосударственными. СМУ действуют в 54 из имеющихся 64 профессиональных учебных заведений. Все регулярно сообщают о своих акциях на страницах в социальных сетях.
На 1 июля текущего года совместно с первичными организациями областной совет Союза молодежи Узбекистана реализовал 20 проектов в учебных заведениях, организациях и на предприятиях, в которых было задействовано полмиллиона юношей и девушек. Проведены два семинара для повышения знаний и навыков 560 молодежных лидеров.
Кроме того, совместно с правоохранительными органами областной совет провел мероприятия под девизами «Мы против преступности и правонарушений!», «Наркомания - чума века», «Знай свои права!», «Преступление и наказание», «Торговля людьми - проблема нашего времени». Совместно с органами исполнительной власти, комиссиями по делам несовершеннолетних проведено 48 спортивных мероприятий, 11 посещений воинских частей, восемь психологических тренингов, 35 круглых столов. В них участвовали 8,7 тысячи молодых людей.
На шоу под девизом «Наша инициатива, наш талант, наша сила - Родине!» 160 студентам, обучающимся в вузах по контракту и прошедшим службу в Вооруженных Силах Республики Узбекистан, являющимся активными членами Союза молодежи, по рекомендательным письмам от командования воинских частей переданы сертификаты на 470 млн сумов для оплаты 35 процентов суммы контракта за 2022/2023 учебный год.
В рамках месячника молодежи во всех вузах прошли фестивали и мероприятия, среди которых встречи «Руководитель и молодежь», «Хоким и выпускники», «Встречи трех поколений», конкурсы «Заковат», «Шоу талантов», а также студенческая книжная ярмарка и книжная выставка.  В них участвовало более пяти тысяч человек.
Важно, что все мероприятия широко освещаются в социальных сетях и СМИ. Особенно запомнился яркими моментами гала-концерт по итогам месяца молодежи.
В январе-июне текущего года первичные организации образованы в 31 воинской части и учреждении области. Ими проведено более 40 мероприятий. В беседах, собраниях, военно-спортивных соревнованиях и в днях открытых дверей приняли участие 22,3 тысячи человек - студенты, работающая молодежь, военнослужащие.
В целях воспитания молодежи в духе патриотизма, углубленного изучения национальной культуры и традиций, выражения патриотических чувств на примерах наших великих предков организован ряд мероприятий, проектов и конкурсов: «Почетный долг молодежи Узбекистана», «Храбрый солдат - пример для молодежи», «Моя армия - моя гордость», «Я победитель», «Мы чтим солдатских матерей», «Мой брат - защитник Родины» и другие.
В областном этапе конкурсов «Лучший военный чтец», «Навои и Бабур», «Умный чтец», «Военная книга», прошедших в областном информационно-библиотечном центре, в центре просвещения молодежи Давлатабада, музее Зульфии и Хамида Алимджана соревновались 1500 молодых военнослужащих. Цели - изучение и пропаганда творческого наследия наших великих ученых, писателей и мыслителей, дальнейшее повышение интереса молодежи к чтению и воспитание любви к лучшим произведениям узбекской и мировой литературы.
Внедрению здорового образа жизни среди учащихся общеобразовательных школ, средних специальных и профессиональных учебных заведений, приобщению их к профессии спасателя, воспитанию в духе патриотизма, обучению правильным действиям в случае чрезвычайных ситуаций служат соревнования «Юный пограничник», «Юный спасатель» и «Шункорлар». В махаллинских, районных, городском и областном этапах этих конкурсов участвовали около 25 тысяч молодых людей.
В целом количество мероприятий, проведенных областным советом Союза молодежи Узбекистана совместно с партнерскими организациями, в первом полугодии 2022 года составило 45, а в этом году этот показатель превысил 70. При этом значительно увеличился охват молодежи.
Важнейшей частью нашей работы стало обращение главы государства Шавката Мирзиёева к молодежи Узбекистана во время торжественной церемонии вступления в должность на совместном заседании палат Олий Мажлиса 14 июля этого года: «Хочу еще раз обратиться к молодежи Узбекистана: дорогие мои сыновья и дочери, сегодня сама история, само время открывает перед вами беспрецедентные возможности. Кто будет отстаивать интересы народа? Конечно, вы! Кто построит Новый Узбекистан, Третий Ренессанс? Конечно, вы! Кто будет самоотверженно трудиться во имя благополучия и процветания страны и народа? Конечно, вы! Наш народ, наша Родина верят в вас. Вы способны на великие дела, которые золотыми буквами будут вписаны в историю Узбекистана».
Этот призыв стал критерием нашей работы, он вдохновляет миллионы молодых людей к достижению высоких целей.
Также хотелось бы отметить, что согласно постановлению Кабинета Министров от 14 ноября 2017 года, 14 юношей и девушек нашей страны имеют право на льготное поступление в вузы с учетом их достижений в Союзе молодежи Узбекистана, вклада в развитие организации, наличия природных лидерских качеств и целеустремленности. И одна среди них Мадина Хабиялиева - молодежный лидер школы № 20 СГМ «Тоймас» Чустского района.
Да, мы должны гордиться нашими достижениями и усердно работать над ошибками, исправлять недочеты. Ведь, как неоднократно подчеркивал наш Президент, строителем Нового Узбекистана будет молодежь!