O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Qatar Amiri shayx Tamim bin Hamad Ol Soniyning taklifiga binoan 1-2 oktabr kunlari davlat tashrifi bilan ushbu mamlakatda bo‘ladi.
Tashrif dasturiga muvofiq, oliy darajadagi ikki tomonlama muzokaralar o‘tkazilishi hamda “EKSPO Doxa-2023” – “Yashil sahro, yanada yaxshi atrof-muhit” xalqaro ko‘rgazmasining ochilish marosimida ishtirok etish ko‘zda tutilgan.
Bo‘lajak muzokaralarda yetakchilar O‘zbekiston-Qatar hamkorligining holati va uni rivojlantirish istiqbollarini muhokama qiladilar, xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashadilar.

At the invitation of the Emir of Qatar, Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev will pay a state visit to this country on October 1-2.
In accordance with the program of the stay, it is planned to hold bilateral negotiations at the highest level, as well as participate in the opening ceremony of the international exhibition "EXPO Doha - 2023" – "Green desert, the best environment".
During the upcoming talks, the leaders will discuss the state and prospects for the development of Uzbek-Qatari cooperation, exchange views on topical international and regional issues.
Following the results of the state visit, a package of documents aimed at further strengthening bilateral relations in various fields is expected to be signed.