O‘zbekiston Prezidenti BMT Bosh kotibi bilan hamkorlikni yanada rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlarini muhokama qildi
19-sentabr kuni Nyu-York shahrida o‘tayotgan BMT Bosh Assambleyasi 78-sessiyasining umumiy munozaralari doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Tashkilot Bosh kotibi Antoniu Guterrish bilan uchrashuv o‘tkazdi.
O‘zbekistonning BMT bilan hamkorligini yanada kengaytirish istiqbollari, eng avvalo, barqaror rivojlanish sohasidagi milliy vazifa va maqsadlarni ro‘yobga chiqarish masalalari ko‘rib chiqildi.
Keyingi yillarda O‘zbekiston va BMT o‘rtasidagi hamkorlik misli ko‘rilmagan yuksak darajaga chiqqani mamnuniyat bilan qayd etildi. Birgalikda qariyb 140 ta dastur va loyihalar muvaffaqiyatli amalga oshirilmoqda. O‘zbekiston tashabbusi bilan BMT Bosh Assambleyasining 6 ta rezolyutsiyasi qabul qilindi, Orolbo‘yi mintaqasi ahosilini ijtimoiy qo‘llab-quvvatlash uchun maxsus Trast fondi faoliyat yuritmoqda.
O‘zbekiston BMTning bir qator nufuzli tuzilmalariga saylandi va ularning ishida faol ishtirok etmoqda. Birgalikda global kun tartibiga oid, jumladan, oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash, turizmni rivojlantirish, kambag‘allikka va iqlim o‘zgarishiga qarshi kurashish masalalari bo‘yicha yirik xalqaro tadbirlar o‘tkazilmoqda.
Antoniu Guterrish O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Bosh Assambleya 78-sessiyasidagi nutqini yuksak baholab, mamlakatimizda amalga oshirilayotgan ortga qaytmas islohotlar dasturini qo‘llab-quvvatlashini, davlatimiz rahbari dolzarb global va mintaqaviy muammolarga yechim topish borasida ilgari surgan tashabbus va takliflar muhim ahamiyatga ega ekanini ta’kidladi.
Bosh kotib yangi «O‘zbekiston – 2030» islohotlar strategiyasiga kiritilgan maqsad va vaziflarning ko‘lamdorligini, ular Barqaror rivojlanish maqsadlari bilan to‘liq hamohangligini alohida qayd etdi. BMT va uning barcha institutlari ushbu dasturiy hujjatni amalga oshirishga ko‘maklashishga tayyorligini bildirdi.
Muzokaralar yakunida O‘zbekiston bilan BMT o‘rtasidagi keng ko‘lamli sheriklikni chuqurlashtirishning ustuvor yo‘nalishlari bo‘yicha «yo‘l xaritasi»ni ishlab chiqishga kelishib olindi.

On September 19, as part of participation in the general debate of the 78th session of the UN General Assembly in New York, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting with Secretary General of the Organization Antonio Guterres.
Prospects for further expansion of Uzbekistan's cooperation with the UN, primarily on the implementation of national objectives and goals in the field of sustainable development, were considered.
The achievement of an unprecedented high level of cooperation between Uzbekistan and the UN in recent years was noted with satisfaction. About 140 joint programs and projects are being successfully implemented. On the initiative of the Uzbek side, it was adopted
6 resolutions of the UN General Assembly, there is a Trust fund for social support of the population of the Aral Sea region.
Uzbekistan has been elected a member of a number of authoritative UN structures and actively participates in their activities. Major international events with a global agenda are jointly held, in particular on issues of ensuring food security, tourism development, combating poverty and climate change.
Antonio Guterres highly appreciated today's speech by the President of the Republic of Uzbekistan at the 78th session of the General Assembly, emphasizing support for the program of irreversible reforms in the country, as well as the importance of the proposals and initiatives voiced to solve urgent global and regional problems.
The Secretary General emphasized the scale of the goals and objectives of the new reform strategy "Uzbekistan – 2030", its full consonance with the Sustainable Development Goals. He expressed the readiness of the UN and all its institutions to contribute to the practical implementation of this program document.
Following the talks, an agreement was reached on the development of a "roadmap" on priority areas for deepening full-scale partnership between Uzbekistan and the UN.