O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 19-sentabr kuni BMT Bosh Assambleyasining 78-sessiyasi doirasida Jahon savdo tashkiloti (JST) bosh direktori Ngozi Okonjo-Iveala bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda O‘zbekistonning tez fursatda JSTga a’zo bo‘lishi bo‘yicha ko‘rilayotgan chora-tadbirlar muhokama qilindi.
Davlatimiz rahbari mamlakatimiz o‘z oldiga o‘rta va uzoq muddatli rivojlanish bo‘yicha qo‘ygan maqsadlardan kelib chiqqan holda tashkilotga qo‘shilish muhim ahamiyatga ega ekanini alohida ta’kidladi.
O‘zbekiston Prezidenti Ishchi guruhning navbatdagi yig‘ilishini tayyorlash, shuningdek, jarayonda ishtirok etayotgan mutaxassislar salohiyatini kuchaytirish va malakasini oshirish masalalariga to‘xtaldi.
JST bosh direktori O‘zbekiston tomonidan tashkilotga a’zo bo‘lish borasida ko‘rilayotgan choralarni yuqori baholadi.
Ngozi Okonjo-Iveala JST Kotibiyati O‘zbekistonning sa’y-harakatlarini to‘liq qo‘llab-quvvatlashini hamda mamlakatimiz yaqin kelajakda tashkilotga qo‘shilishiga ishonch bildirdi.
Uchrashuv yakunida Ishchi guruhining navbatdagi yig‘ilishiga tayyorgarlikni jadallashtirish, mutaxassislarning malakasini oshirish hamda qonunchiligimizni JST bitim va qoidalariga uyg‘unlashtirish yuzasidan kelishuvga erishildi.

On September 19, on the sidelines of the 78th session of the UN General Assembly, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting with Director General of the World Trade Organization (WTO) Ngozi Okonjo-Iweala.
During the meeting, the measures taken for Uzbekistan's early accession to the WTO were discussed.
The Head of our state emphasized the importance of joining the organization, including taking into account the set goals of medium- and long-term development.
The President of Uzbekistan focused on the preparation of the next meeting of the Working Group, as well as strengthening the capacity and professional development of the specialists involved in the process.
The Director General of the WTO highly appreciated the measures taken by Uzbekistan to join the organization.
Ngozi Okonjo-Iweala expressed the WTO Secretariat's full support for Uzbekistan's efforts, as well as confidence in the country's accession in the near future.
Following the meeting, an agreement was reached to accelerate the next meeting of the Working Group, improve the skills of specialists and assist in the harmonization of legislation with WTO agreements and rules.