O‘zbekiston va AQSH yetakchilari ikki tomonlama munosabatlarning dolzarb masalalarini muhokama qildilar
19-sentabr kuni BMT Bosh Assambleyasining 78-sessiyasi tadbirlari doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Amerika Qo‘shma Shtatlari Prezidenti Jozef Bayden bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Ikki tomonlama munosabatlar va mintaqaviy hamkorlikning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi. AQSH Prezidenti mamlakatimiz mustaqilligi, suvereniteti va hududiy yaxlitligini hamda Yangi O‘zbekistonda amalda oshirilayotgan va muqarrar tus solgan islohotlar siyosatini qat’iy qo‘llab-quvvatlashini tasdiqladi.
AQSHning yetakchi kompaniya va banklari bilan amaliy hamkorlik loyihalarini ilgari surishga to‘xtalib o‘tildi.
Ishbilarmonlar bilan o‘tkazilgan ikki tomonlama uchrashuvlar hamda davlatimiz rahbarining AQSHga tashrifidan oldin o‘tgan biznes forumi yakunlari mamnuniyat bilan qayd etildi.
Inson huquqlari, gender tenglik sohalarida hamda inson farovonligini ta’minlashning boshqa yo‘nalishlarida konstruktiv hamkorlikni davom ettirishga alohida e’tibor qaratildi.

On September 19, within the framework of the events of the 78th session of the UN General Assembly, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with President of the United States of America Joseph Biden.
Topical issues of the bilateral agenda and regional cooperation were discussed. The US President reaffirmed his strong support for independence, sovereignty and territorial integrity, as well as the course of irreversible reforms in the New Uzbekistan.
Special attention was paid to the promotion of practical cooperation projects with leading American companies and banks.
The results of the bilateral meetings with the business community and the business forum held on the eve of the visit of the head of our state to the United States were noted with satisfaction.
Special attention is paid to the continuation of constructive interaction in the field of human rights, gender equality and other areas in the field of human dimension.