O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev AQSHga amaliy tashrifi doirasida 18-sentabr kuni Amerika-O‘zbekiston savdo palatasi raisi Kerolin Lemm bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Tadbirda “GE HealthCare”, “Oppenheimer”, “Cerberus”, “CNH” va “Cintana” korporatsiyalari rahbarlari ham ishtirok etdi.
O‘zbekiston yetakchisi uchrashuv ishtirokchilarini Amerika-O‘zbekiston savdo palatasi tashkil etilganining 30 yilligi bilan tabriklab, ushbu tuzilma ikki tomonlama savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikni kengaytirishda muhim o‘rin tutishini alohida ta’kidladi.
Joriy yil 15-sentabr kuni Vashington shahrida AQSHning 250 dan ortiq kompaniya va banklari vakillari ishtirokida o‘tgan qo‘shma biznes forumining samarali yakunlari katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
Palata raisi Kerolin Lemm davlatimiz rahbariga Amerika biznesining mamlakatimizga qiziqishi va ishonchi oshishiga xizmat qilayotgan ortga qaytmas islohotlar dasturini amalga oshirishdagi siyosiy yetakchiligi uchun minnatdorlik bildirdi. Keyingi bir necha yilda palata tarkibiga AQSHning yirik kompaniyalari kirgani, ularning umumiy soni 50 taga yetgani ta’kidlandi.
Uchrashuvda AQSH biznesining mamlakatimizdagi faoliyatini kengaytirish borasidagi aniq rejalari muhokama qilindi.
Uchrashuv yakunida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha “yo‘l xarita”larini qabul qilishga kelishib olindi.

Президент Узбекистана обсудил планы по расширению деятельности американского бизнеса в нашей стране
18 сентября в рамках программы рабочего визита в США Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел встречу с председателем Американо-Узбекской торговой палаты Кэролин Лэмм.
На встрече присутствовали также руководители корпораций GE Healthcare, Oppenheimer, Cerberus, CNH и Cintana.
Лидер Узбекистана поздравил участников встречи с 30-летием создания Американо-Узбекской торговой палаты, особо отметив ключевую роль этой структуры в расширении двустороннего торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества.
С большим удовлетворением отмечены плодотворные итоги совместного бизнес-форума, проведенного 15 сентября этого года в городе Вашингтоне с участием представителей более 250 компаний и банков США.
Председатель палаты Кэролин Лэмм выразила искреннюю признательность главе нашего государства за политическое лидерство в реализации программы необратимых реформ в Узбекистане, что способствует росту интереса и доверия американского бизнеса к стране. Отмечено, что за последние несколько лет в состав палаты вошли крупнейшие компании США, их общее число достигло 50.
В ходе встречи были обсуждены конкретные планы американского бизнеса по расширению деятельности в нашей стране.
По итогам встречи достигнуты договоренности о принятии «дорожных карт» по реализации совместных проектов.