O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Nyu-Yorkda “Oppenheimer” investitsiya kompaniyasi boshqaruvchi direktori Jon Tonelli bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Aktivlari qiymati 36 milliard dollar bo‘lgan ushbu yirik investitsiya bankining sarmoyasini jalb qilgan holda mamlakatimizda loyihalarni amalga oshirish istiqbollari ko‘rib chiqildi.
Jon Tonelli mamlakatimizda sanoat quvvatlarini tashkil etish va modernizatsiya qilish bo‘yicha yirik loyihalarga xususiy investitsiyalarni jalb qilish yuzasidan kelishuvlar erishilganini mamnuniyat bilan qayd etdi.
Birinchi bosqichda to‘qimachilik klasterlari, qurilish materiallari sanoati korxonalarini rivojlantirish, Toshkent shahri infratuzilmasini rivojlantirish loyihalarini moliyalashtirish mo‘ljallangan.
Bundan tashqari, kichik va o‘rta biznesni qo‘llab-quvvatlashga investitsiya yo‘naltirish ko‘zda tutilgan.

Президент Узбекистана обсудил перспективы реализации инвестиционных проектов совместно с компанией Oppenheimer
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел в Нью-Йорке встречу с управляющим директором ведущей инвестиционной компании Oppenheimer Джоном Тонелли.
Были рассмотрены перспективы реализации проектов в нашей стране с привлечением капитала данного крупного инвестиционного банка с активами в 36 миллиардов долларов.
Джон Тонелли с удовлетворением отметил достигнутые договоренности о привлечении частных инвестиций в крупные проекты создания и модернизации промышленных мощностей в стране.
Речь идет на первом этапе о финансировании проектов развития текстильных кластеров, предприятий отрасли производства строительных материалов, инфраструктурного развития города Ташкента.
Кроме того, предусматривается направление инвестиций для поддержки малого и среднего бизнеса.
Президент нашей страны одобрил эти планы, поручил ответственным лицам скорейшим образом приступить к практической работе.