O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Nyu-Yorkda “Oppenheimer” investitsiya kompaniyasi boshqaruvchi direktori Jon Tonelli bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Aktivlari qiymati 36 milliard dollar bo‘lgan ushbu yirik investitsiya bankining sarmoyasini jalb qilgan holda mamlakatimizda loyihalarni amalga oshirish istiqbollari ko‘rib chiqildi.
Jon Tonelli mamlakatimizda sanoat quvvatlarini tashkil etish va modernizatsiya qilish bo‘yicha yirik loyihalarga xususiy investitsiyalarni jalb qilish yuzasidan kelishuvlar erishilganini mamnuniyat bilan qayd etdi.
Birinchi bosqichda to‘qimachilik klasterlari, qurilish materiallari sanoati korxonalarini rivojlantirish, Toshkent shahri infratuzilmasini rivojlantirish loyihalarini moliyalashtirish mo‘ljallangan.
Bundan tashqari, kichik va o‘rta biznesni qo‘llab-quvvatlashga investitsiya yo‘naltirish ko‘zda tutilgan.

President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting in New York with John Tonelli, Managing Director of the leading investment company Oppenheimer.
The prospects for the implementation of projects in our country with the involvement of the capital of this large investment bank with assets of $ 36 billion were considered.
John Tonelli noted with satisfaction the agreements reached on attracting private investment in major projects for the creation and modernization of industrial facilities in the country.
At the first stage, we are talking about financing projects for the development of textile clusters, enterprises in the construction materials industry, and infrastructure development of the city of Tashkent.
In addition, it provides for the direction of investments to support small and medium-sized businesses.
The President of our country approved these plans and instructed the responsible persons to start practical work as soon as possible.