O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev “GE HealthCare” kompaniyasining Yevropa, Yaqin Sharq va Afrikadagi prezidenti va bosh ijrochi direktori Rob Uolton bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda korporatsiyaning mamlakatimizda qo‘shma loyihalarni amalga oshirish borasidagi rejalari muhokama qilindi.
Dunyoning industrial giganti bo‘lgan “General Electric” korporatsiyasi strategik sheriklik doirasida O‘zbekiston korxonalari bilan investitsiyaviy va texnologik hamkorlikni kengaytirish, jumladan, zamonaviy yuqori texnologik uskunalarni yetkazib berish va ularni mahalliylashtirish loyihalarini amalga oshirish niyatida.
“GE HealthCare” kompaniyasi prezidenti Rob Uolton sog‘liqni saqlash sohasida kardiograflar ishlab chiqarish, skrining va kardio axborot tizimi yo‘lga qo‘yilishini ta’kidladi. Bundan tashqari, investor O‘zbekistonda Milliy tibbiy ma’lumotlar arxivini yaratishda ishtirok etishni rejalashtirmoqda.
Uchrashuv yakunida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha “yo‘l xaritasi” ni qabul qilishga kelishib olindi.

Президент Узбекистана рассмотрел планы сотрудничества с GE HealthCare
18 сентября в рамках программы рабочего визита в США Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провёл встречу с президентом и главным исполнительным директором компании GE HealthCare в Европе, на Ближнем Востоке и в Африке Робом Уолтоном.
В ходе встречи были обсуждены планы корпорации по реализации проектов в нашей стране.
Мировой индустриальный гигант General Electric в рамках стратегического партнерства планирует расширить инвестиционное и технологическое сотрудничество с предприятиями Узбекистана, включая поставки и проекты локализации современного высокотехнологичного оборудования.
Президент компании «GE HealthCare» Роб Уолтон отметил, что в области здравоохранения будут запущены производство кардиографов, программы скрининга и информационной кардио-системы. Кроме того, инвестор намерен принять участие в создании Национального архива медицинских данных в Узбекистане.
По итогам встречи достигнута договоренность о принятии «дорожной карты» по реализации совместных проектов.
GE HealthCare, основанная в 1994 году в составе General Electric, является американской многонациональной компанией в области медицинских технологий со штаб-квартирой в городе Чикаго. Активы корпорации составляют почти 28 миллиардов долларов.