Zamonaviy dunyoning haqiqatlari va hozirgi tez o'zgaruvchan vaqt bizdan so'zsiz harakatlarni talab qiladi. Bu qonun ustuvorligi jamiyat va davlatdagi ijtimoiy-siyosiy jarayonlarning tartibga soluvchisi sifatida to'liq qo'llaniladi.
O'zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi mamlakatimiz mustaqilligining dastlabki yillarida qabul qilingan. O'tgan davrda biz jahon sivilizatsiyasining ijobiy yutuqlari, xalqaro huquqiy mezon va talablarni hisobga olgan holda keng ko'lamli islohotlarni amalga oshirdik va davom ettirmoqdamiz.
Prezident Shavkat Mirziyoyev joriy yil 20-iyun kuni Konstitutsiyaviy komissiya a'zolari bilan uchrashuvda shunday dedi: "yangilangan Konstitutsiya davlatimiz taraqqiyoti, mamlakatimiz va xalqimizning farovon hayoti uchun uzoq muddatli strategiyalarni amalga oshirishning mustahkam huquqiy asosi va ishonchli kafolati bo'lib xizmat qiladi. Muxtasar qilib aytganda, Konstitutsiyaning mohiyati va mazmuni "inson sha'ni va qadr - qimmati uchun" g'oyasi bilan to'ldirilishi va hozirgi islohotlarimizning "inson - jamiyat-davlat" tamoyiliga asoslanishi kerak. Ya'ni, inson sha'ni va qadr-qimmati bundan buyon barcha sohalardagi o'zgarishlarning boshida bo'lishi kerak".
Jahon amaliyoti shuni ko'rsatadiki, ko'plab mamlakatlarda konstitutsiyaviy islohotlar tub o'zgarishlar davrida amalga oshirildi.
2022-2026-yillarda yangi O'zbekistonni rivojlantirish strategiyasida aks ettirilgan va adolatli, chinakam xalq davlatini barpo etishda muhim ahamiyatga ega bo'lgan vazifalarni amalga oshirish konstitutsiyaviy asos va yanada mustahkam Qonunchilik bazasini talab etadi. Shu ma'noda, asosiy qonunni jamiyatimizning zamonaviy voqeliklari, Prezidentimiz rahnamoligida amalga oshirilayotgan izchil islohotlar mohiyati bilan uyg'unlashtirish ustuvor ahamiyat kasb etadi.
Fuqarolarning huquq va erkinliklarini himoya qilish - bu normalar, printsiplar, mexanizmlar va protsessual huquqiy qoidalar tizimiga asoslangan davlatning vazifasi. Insonning obro'sini, uning boshqa ijtimoiy qadriyatlarga nisbatan huquq va erkinliklarini e'lon qilish, ularga davlat faoliyatiga yo'naltirish eng muhim tamoyillardan biridir.
Inson huquq va erkinliklarini oliy qadriyat sifatida e'tirof etish bevosita O'zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasidan kelib chiqadi. Shunday qilib, 13-moddada quyidagilar belgilangan: "O'zbekiston Respublikasida demokratiya umuminsoniy printsiplarga asoslanadi, unga ko'ra inson, uning hayoti, erkinligi, sha'ni, qadr-qimmati va boshqa ajralmas huquqlari eng oliy qadriyat hisoblanadi. Demokratik huquq va erkinliklar Konstitutsiya va qonunlar bilan himoya qilinadi".
Inson huquqlari va erkinliklarini eng yuqori qadriyat sifatida tasdiqlash davlat ishtirokisiz nafaqat ularni tan olish, balki qat'iy rioya qilish, shuningdek himoya qilish mumkin emas. Shu bilan birga, normativ-huquqiy hujjatlarga alohida talablar qo'yiladi.
Fuqaroning maqomi uning huquq va erkinliklarining ajralmas qismiga asoslanadi. Bunda konstitutsiyaviy norma katta ahamiyatga ega. Shu bilan birga, inson va fuqaroning huquqlari, erkinliklari va majburiyatlariga ta'sir etuvchi har qanday normativ hujjatlar, agar ular ommaga rasman e'lon qilinmasa, qo'llanilishi mumkin emas.
Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasi:"har bir inson Konstitutsiya yoki qonun bilan unga berilgan asosiy huquqlarini buzgan taqdirda vakolatli milliy sudlar tomonidan huquqlarni samarali tiklash huquqiga ega". Ushbu qoida O'zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 19-moddasida mustahkamlangan. Shunday qilib, sud himoyasi huquqi advokat, ota-ona yoki boshqa qonuniy vakil orqali o'z huquqlarini himoya qila oladigan har bir shaxsga (shu jumladan, qobiliyatsiz) tegishli.
"Jinoyat sodir etishda ayblanayotgan har bir shaxs aybdor deb topilib, uning aybdorligi qonuniy tartib bilan belgilanmaguncha, uni himoya qilish uchun barcha imkoniyatlar taqdim etiladigan sud jarayoni orqali aybsiz deb hisoblanadi" - O'zR Konstitutsiyasining 26-moddasida mustahkamlangan. Fuqaroning unga huquqiy yordam ko'rsatish huquqi tarmoq qonunchiligida mustahkamlangan. Jinoyat protsessida himoyachining xizmatlaridan foydalanish huquqi gumon qilinuvchiga, ayblanuvchiga, sudlanuvchiga, mahkumga, guvohga tegishli; vakilning xizmatlari-jabrlanuvchi, fuqaroviy da'vogar, fuqaroviy javobgar.
Bundan tashqari, aybsizlik prezumptsiyasining umume'tirof etilgan printsipi BMT Bosh Assambleyasi tomonidan qabul qilingan inson huquqlari Umumjahon deklaratsiyasining 11-moddasida, shuningdek, fuqarolik va siyosiy huquqlar to'g'risidagi xalqaro Paktning 14-moddasida e'lon qilindi.
Aybsizlik prezumptsiyasi qoidalari to'g'ridan-to'g'ri harakat normalari sifatida, agar qonuniy kuchga kirgan sud hukmi bo'lmasa, kimnidir jinoyat sodir etgan shaxs sifatida noqonuniy muomala qilishni taqiqlash va tan olishni o'z ichiga oladi. Tegishli hukm bo'lmasa, shaxs jinoyatda aybdor deb topilganligi sababli jinoiy jazoga yoki inson va fuqaroning mehnat, oilaviy va boshqa huquq va erkinliklariga cheklanmasligi kerak.
Aybsizlik prezumptsiyasi printsipiga muvofiq, qonuniy kuchga kirgan oqlanish ayblanuvchini aybsiz deb tan olish va e'lon qilishni anglatadi.
Shunga o'xshash oqibatlar (shuningdek, oqlov hukmi) ayblanuvchining (gumon qilinuvchining) jinoyat sodir etilmaganligi uchun jinoiy javobgarlikka tortilishini, shuningdek, jinoiy javobgarlik mumkin bo'lgan yoshga etmagan shaxsga nisbatan jinoyat tarkibini tugatishga olib keladi.
Shu bilan birga, O'zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasida ayblanuvchini aybsizligini isbotlash majburiyatidan ozod qiluvchi norma o'z aksini topmadi. Tarkib jihatidan mos keladigan formulalar tarmoq qonunchiligida mavjud bo'lsa-da, xususan, O'zR Jinoyat-protsessual kodeksining 23-moddasi ikkinchi qismida: "gumon qilinuvchi, ayblanuvchi yoki sudlanuvchi o'zining aybsizligini isbotlashga majbur emas", deyiladi.
Dalillar majburiyatini ayblanuvchiga topshirishga yo'l qo'yilmasligi to'g'risidagi qoidalarning ijtimoiy ahamiyati shundan iboratki, shu bilan tergovchi va sudning sub'ektiv omilga bog'liqligi - ayblanuvchining aybsizligini, dalillarning mavjudligi yoki yo'qligini isbotlash istagi va imkoniyatlari yo'q qilinadi.
Fuqarolik va siyosiy huquqlar to'g'risidagi xalqaro Paktda ishtirokchi mamlakatlarga har qanday shaxsga iqtisodiy, ijtimoiy, madaniy, shuningdek, fuqarolik va siyosiy huquq va erkinliklarni buzganlik uchun samarali vositalarni taqdim etish majburiyati yuklatiladi; unga muhtoj bo'lgan har qanday shaxsni himoya qilish huquqi; vakolatli organlar tomonidan ular taqdim etiladi.
O'zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 13-moddasi uchinchi qismiga muvofiq:" jazoni kuchaytiruvchi yoki boshqa tarzda shaxsning ahvolini yomonlashtiruvchi qilmish jinoyatini belgilovchi qonun hech qanday teskari kuchga ega emas", javobgarlikni belgilovchi yoki og'irlashtiradigan qonun qabul qilinganda u ilgari sodir etilgan xatti-harakatlarga nisbatan qo'llanilmaydi, ya'ni teskari kuchga ega emas. Bu shuni anglatadiki, hech kim sodir etilgan paytda jinoyat deb tan olinmagan harakat uchun javobgar bo'lmaydi. Shu bilan birga, agar jinoyat sodir etilganidan keyin u uchun javobgarlik bartaraf etilsa yoki kamaytirilsa, yangi qonun qo'llaniladi.
O'zbekiston Respublikasining Konstitutsiyasi, kodekslari va qonunlarida xalqaro hujjatlarda mustahkamlangan inson va fuqaroning asosiy huquq va erkinliklari keltirilgan. Biroq, bu ro'yxat bir xil emas. Xalqaro shartnomalarda faqat dunyoning aksariyat davlatlari uchun maqbul bo'lgan va ushbu bitimlarga a'zo davlatlar tomonidan hurmat qilinishi kerak bo'lgan asosiy huquq va erkinliklar mavjud. Xalqaro hujjatlar inson huquqlari va erkinliklarining yuqori darajasini qayd etgan hollarda mamlakatimiz hududida xalqaro huquqning umume'tirof etilgan normalariga ustuvor ahamiyat berilishi kerak. Inson huquqlariga taalluqli xalqaro huquqning umume'tirof etilgan prinsiplari va normalarining O'zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasida sanab o'tilmagan bahonasida cheklanishi yoki kamsitilishiga yo'l qo'yilmaydi.
Inson huquqlari va erkinliklarini mutlaq deb hisoblash mumkin emas: axir, inson jamiyatda yashaydi va ijtimoiy munosabatlar tizimida ishlaydi. Demokratik jamiyatning normal ishlashi uchun ma'lum bir tartib kerak. Shu sababli, madaniyatli jamiyatni a'zolari o'zlari yashaydigan davlat oldida ham, boshqa odamlar oldida ham o'z vazifalarini bajarmasdan tasavvur qilish mumkin emas. Agar har bir kishi cheksiz huquq va erkinliklarga ega bo'lsa, unda har qanday jamiyat betartiblikka aylanadi.
Agar Konstitutsiya va qonunlarda mustahkamlangan huquqlar insonning qadr-qimmatini tan olishga asoslangan bo'lsa, agar davlatda har bir fuqarolik va siyosiy erkinliklardan, shuningdek iqtisodiy, ijtimoiy va madaniy huquqlardan foydalanish uchun sharoit yaratilgan bo'lsa, shaxsning erkin rivojlanishiga erishish mumkin.
Inson huquqlarini ta'minlash kafolatlari faqat birgalikda muhimdir, chunki ular faqat iqtisodiy yoki faqat huquqiy vositalar bilan ta'minlanmaydi. Faqat majmuada ular insonning asosiy konstitutsiyaviy huquqlari va erkinliklarini amalga oshirish tizimi qurilgan mustahkam poydevorni tashkil qiladi.
Shunday qilib, inson qadr-qimmati ustuvor bo'lgan yangi O'zbekistonda fuqarolarning huquq va erkinliklarini ishonchli himoya qilishning konstitutsiyaviy kafolatlarini belgilash maqsadida quyidagi normalarni nazarda tutuvchi O'zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasiga o'zgartish va qo'shimchalar kiritish maqsadga muvofiq ko'rinadi:

The realities of the modern world and the current rapidly changing time require us to act in harmony. This fully applies to the norms of law as a regulator of socio-political processes in society and the state.
The Constitution of the Republic of Uzbekistan was adopted in the first years of our country's independence. Over the past period, we have carried out and continue to carry out large-scale reforms taking into account the positive achievements of world civilization, international legal criteria and requirements.
President Shavkat Mirziyoyev at a meeting with members of the Constitutional Commission on June 20 this year noted: "The updated Constitution is designed to serve as a solid legal basis and a reliable guarantor of the implementation of long-term development strategies of our state, the prosperous life of the country and the people. In a word, the essence and content of the Constitution should be filled with the idea of "In the name of human honor and dignity" and be based on the main principle of our current reforms "Man - society - State", which are designed to become a fundamental value in our daily life. That is, the honor and dignity of a person should now be at the forefront of transformations in all spheres."
As world practice shows, in many states constitutional reforms were carried out precisely during the period of cardinal changes.
The implementation of the tasks reflected in the Development Strategy of the New Uzbekistan for 2022-2026 and which are important in building a just, truly people's state requires a constitutional framework and an even stronger legislative framework. In this sense, the priority is the harmonization of the Basic Law with the modern realities of our society, the essence of the consistent reforms carried out under the leadership of the President.
The protection of the rights and freedoms of citizens is the mission of the State, which is based on an appropriate system of norms, principles, mechanisms and procedural and legal rules. Proclaiming the authority of a person, his rights and freedoms in relation to other social values, focusing on them in government activities is one of the most important principles.
The recognition of human rights and freedoms as the highest value directly follows from the Constitution of the Republic of Uzbekistan. Thus, article 13 defines: "Democracy in the Republic of Uzbekistan is based on universal principles, according to which the highest value is a person, his life, freedom, honor, dignity and other inalienable rights. Democratic rights and freedoms are protected by the Constitution and laws."
The assertion of human rights and freedoms as the highest value is impossible without the participation of the state not only to recognize them, but also to strictly observe and protect them. At the same time, there are special requirements for regulatory legal acts.
The status of a citizen is based on the inviolability of his rights and freedoms. In this, the constitutional norm is of great importance. At the same time, any normative acts affecting the rights, freedoms and duties of a person and a citizen cannot be applied if they are not officially published for public information.
The Universal Declaration of Human Rights established: "Everyone has the right to an effective restoration of his rights by the competent national courts in cases of violation of his fundamental rights granted to him by the Constitution or the law." This provision is enshrined in article 19 of the Constitution of the Republic of Uzbekistan. Thus, the right to judicial protection belongs to every individual (including the incapacitated), who can defend his rights through a lawyer, parent or other legal representative.
"Everyone accused of committing a crime is considered innocent until his guilt is established by law, through a public trial, in which he is provided with all opportunities for protection," is enshrined in article 26 of the Constitution of the Republic of Uzbekistan. The right of a citizen to provide him with qualified legal assistance is also enshrined in the sectoral legislation. In criminal proceedings, the right to use the services of a defender belongs to the suspect, the accused, the defendant, the convicted, the witness; services of a representative - to the victim, civil plaintiff, civil defendant.
In addition, the universally recognized principle of the presumption of innocence is proclaimed in article 11 of the Universal Declaration of Human Rights, which was adopted by the UN General Assembly, as well as in article 14 of the International Covenant on Civil and Political Rights.
The rules of presumption of innocence as norms of direct action contain a prohibition and recognition of unlawful treatment of someone as guilty of committing a crime, if there is no court verdict that has entered into force. In the absence of an appropriate sentence, a person should not be subjected to criminal punishment or restrictions on labor, family and other rights and freedoms of a person and a citizen, due to the recognition of his guilty of a crime.
In accordance with the principle of the presumption of innocence, an acquittal that has entered into legal force means the recognition and proclamation of the accused as innocent.
Similar consequences (as well as an acquittal) entail the termination of criminal prosecution of the accused (suspect) for the absence of a crime event, as well as the corpus delicti against a person who has not reached the age at which criminal liability is possible.
At the same time, the Constitution of the Republic of Uzbekistan does not reflect the norm that exempts the accused from the obligation to prove his innocence. Although adequate wording is available in the sectoral legislation, in particular, in part two of Article 23 of the Criminal Procedure Code of the Republic of Uzbekistan states: "The suspect, the accused or the defendant is not obliged to prove his innocence."
The social significance of the rules on the inadmissibility of shifting the burden of proof to the accused is that in this way the dependence of the investigator and the court on the subjective factor - the desire and ability of the accused to prove his innocence, the presence or absence of evidentiary facts is eliminated.
The International Covenant on Civil and Political Rights imposes obligations on the participating countries to provide any person with effective remedies for economic, social, cultural, as well as civil and political rights and freedoms in cases of their violation; the right to protection for any person in need of it; the use of remedies by the competent authorities when they provided.
In accordance with the third part of article 13 of the Criminal Code of the Republic of Uzbekistan, which states: "A law establishing the criminality of an act, increasing punishment or otherwise worsening the situation of a person has no retroactive effect," when adopting a law establishing or aggravating liability, it does not apply to previously committed acts, that is, it has no retroactive effect. This means that no one can be held responsible for an act that was not recognized as an offense at the time of its commission. At the same time, if after the commission of an offense the responsibility for it is eliminated or mitigated, the new law applies.
The Constitution, codes and laws of the Republic of Uzbekistan list the basic human and civil rights and freedoms enshrined in international documents. However, this list is not identical. International agreements specify only those fundamental rights and freedoms that are acceptable to most States of the world and must be respected by the States parties to these agreements. In cases where international documents record a higher level of human rights and freedoms, priority should be given to generally recognized norms of international law on the territory of our country. It is not allowed to restrict or detract from the generally recognized principles and norms of international law concerning human rights, under the pretext that they are not listed in the Constitution of the Republic of Uzbekistan.
Human rights and freedoms cannot be regarded as absolute: after all, a person lives in society and acts in a system of social relationships. For the normal functioning of a democratic society, a certain order is needed. Therefore, it is impossible to imagine a civilized society without its members observing their duties both to the state in whose territory they live and to other people. If everyone had unlimited rights and freedoms, then any society would be plunged into chaos.
The free development of the individual is achievable if the rights enshrined in the Constitution and laws are based on the recognition of human dignity, if conditions are created in the State for everyone to enjoy civil and political freedoms, as well as economic, social and cultural rights.
Guarantees of human rights are important only in the aggregate, because they cannot be provided only by economic or only by legal means. Only in a complex they form the solid foundation on which the system of implementation of basic constitutional human rights and freedoms is built.
Thus, in order to establish constitutional guarantees of reliable protection of the rights and freedoms of citizens in the New Uzbekistan, where human dignity is a priority, it seems appropriate to make amendments and additions to the Constitution of the Republic of Uzbekistan, providing for the following norms: