14 sentyabr kuni Dushanbe shahrida bo'lib o'tgan Markaziy Osiyo davlat rahbarlarining yubiley beshinchi maslahat uchrashuvi mintaqaviy hamkorlikning birdamligi, shuningdek, mintaqada tinchlik va barqarorlikni mustahkamlashga tayyorligining yorqin namunasini aks ettiruvchi chinakam tarixiy voqea bo'ldi.
Shuni ta'kidlash kerakki, konsultativ uchrashuvlar platformasi mavjud bo'lgan davrda mintaqani rivojlantirish, Markaziy Osiyoda xavfsizlik va hamkorlik bilan bog'liq masalalarni muhokama qilish uchun ishonchli asos yaratildi.
Shu nuqtai nazardan, ushbu hamkorlik formatining iqtisodiy ahamiyatini ta'kidlash muhimdir. So'nggi 6 yil ichida besh mamlakatning yalpi ichki mahsuloti ikki baravar ko'payib, 400 milliard dollardan oshdi.o'zaro savdo jadal rivojlanmoqda. Markaziy Osiyo mamlakatlarining tashqi savdo aylanmasining umumiy hajmida u 2014 yildagi 6 foizdan 2022 yilda 11 foizga oshdi.
Barqarorlik, xavfsizlik va Markaziy Osiyoning bir-biriga bog'langan bozorining shakllanishi investorlarning e'tiborini tobora ko'proq jalb qilmoqda. Faqatgina 2022 yilda ushbu mintaqaga to'g'ridan-to'g'ri xorijiy investitsiyalar hajmi 40 milliard dollardan oshdi, bu global investitsiyalarning 2,8 foizini tashkil etadi. Va 2000 yildan beri mintaqadagi xorijiy investitsiyalarning to'plangan umumiy hajmi 250 milliard dollardan oshdi.
Mintaqalararo hamkorlik natijasida 2017-2021 yillarda Markaziy Osiyo mamlakatlari kooperatsiyasi indeksi 28 foizdan 38 foizgacha 1,3 baravar oshdi.
Markaziy Osiyo rahbarlarining Dushanbe uchrashuvi doirasida bir qator muhim iqtisodiy yutuqlar va hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi.
Mintaqaviy transport aloqalarini mustahkamlash masalasiga alohida e'tibor qaratildi.
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti ta'kidlaganidek, Markaziy Osiyoni asosiy jahon bozorlaridan jug'rofiy olib tashlash mintaqa mamlakatlari tovarlarini xalqaro bozorlarga tashish xarajatlarini sezilarli darajada oshiradi. Ba'zan bu xarajatlar mahsulotning umumiy qiymatining 50 foizigacha etadi, bu o'rtacha dunyo ko'rsatkichidan ancha yuqori, bu 11 foizga teng. Ushbu omil Markaziy Osiyo mahsulotlari va umuman transport sektorining raqobatbardoshligiga salbiy ta'sir ko'rsatmoqda.
Shu munosabat bilan mintaqa mamlakatlarining ushbu yo'nalishdagi birgalikdagi sa'y-harakatlari alohida ahamiyatga ega. Shundan kelib chiqib, maslahat uchrashuvi doirasida Markaziy Osiyo mamlakatlari transport vazirlarining birinchi uchrashuvi tashkil etildi. Uning yakunlari bo'yicha transport va logistika sohasidagi hamkorlik to'g'risida Qo'shma kommyunike qabul qilindi.
Jahon banki mutaxassislarining ta'kidlashicha, Markaziy Osiyoda yuk tashish vaqtini qisqartirish va savdo tariflarini pasaytirishga qaratilgan transport infratuzilmasini takomillashtirishga kompleks yondashuvni qo'llash mintaqa mamlakatlarining yalpi ichki mahsulotining qariyb 15 foizga o'sishiga yordam berishi mumkin.
Uchrashuv doirasida O'zbekiston rahbari Markaziy Osiyoda transport va tranzit to'g'risidagi bitimni ishlab chiqish va qabul qilishni taklif qildi. Ushbu taklifning maqsadi transport xizmatlarining samaradorligi va ishonchliligini oshirish, transport xarajatlarini kamaytirish orqali mintaqaning transport salohiyatini yanada oshirishdir.
Ilgari surilgan tashabbuslar Markaziy Osiyo mamlakatlari o'rtasidagi iqtisodiy aloqalarni mustahkamlash va ularning jahon iqtisodiyotiga integratsiyalashuvida muhim rol o'ynaydi.
Bu, shubhasiz, xalqaro savdo va investitsiyalarning o'sishiga, ish o'rinlarini yaratishga va mintaqada barqaror iqtisodiy rivojlanishni qo'llab-quvvatlashga yordam beradi, bu ijtimoiy va siyosiy barqarorlikning muhim jihati hisoblanadi.

Пятая Консультативная встреча глав государств Центральной Азии: укрепление транспортной взаимосвязанности региона
Юбилейная Пятая Консультативная встреча глав государств Центральной Азии, которая прошла 14 сентября в г. Душанбе, стала поистине историческим событием, олицетворяющим яркий пример солидарности регионального сотрудничества, а также готовности к укреплению мира и стабильности в регионе.
Следует отметить, что за время существования самой платформы Консультативных встреч, была создана доверительная основа для обсуждения вопросов, касающихся развития региона, безопасности и сотрудничества в Центральной Азии.
В этом контексте важно подчеркнуть экономическую ценность данного формата сотрудничества. За последние 6 лет совокупный ВВП пяти стран вырос вдвое, составив более $400 млрд. Динамично растёт взаимная торговля. В общем объёме внешнеторгового оборота стран Центральной Азии она увеличилась с 6% в 2014 г. до 11% в 2022 г.
Стабильность, безопасность и формирование ёмкого взаимосвязанного рынка Центральной Азии привлекают всё большее внимание инвесторов. Только за 2022 г. объём прямых иностранных инвестиций в этот регион достиг более $40 млрд., что составляет 2,8% от общего объёма мировых инвестиций. А накопленный общий объем ПИИ в регион с 2000 г. превысил отметку в $250 млрд.
В результате внутрирегионального взаимодействия Индекс кооперации стран Центральной Азии за 2017-2021 гг. увеличился в 1,3 раза с 28% до 38%.
В рамках Душанбинской встречи глав Центральной Азии были обсуждены как ряд значимых экономических достижений, так и перспективы сотрудничества.
Особое внимание уделено вопросу укрепления региональной транспортной взаимосвязанности.
Как подчеркнул Президент Республики Узбекистан, географическое удаление Центральной Азии от основных мировых рынков, сильно увеличивает затраты на транспортировку товаров стран региона на международные рынки. Порой эти затраты доходят до 50% от общей стоимости продукции, что сильно превышает средний мировой показатель, который равен 11%. Этот фактор негативно отражается на конкурентоспособности продукции Центральной Азии и транспортного сектора в целом.
В связи с этим, совместные усилия стран региона в данном направлении имеют особое значение. Исходя из этого, в рамках Консультативной встречи была организована первая встреча министров транспорта центральноазиатских стран. По ее итогам принято Совместное коммюнике о сотрудничестве в сфере транспорта и логистики.
Эксперты Всемирного банка отмечают, что применение комплексного подхода к усовершенствованию транспортной инфраструктуры в Центральной Азии, направленных на уменьшение времени доставки грузов и снижение торговых тарифов, может способствовать увеличению ВВП стран региона примерно на 15%.
В рамках встречи, Глава Узбекистана предложил разработать и принять Соглашение о транспорте и транзите в Центральной Азии. Целью данного предложения является дальнейшее повышение транспортного потенциала региона посредством повышения эффективности и надёжности транспортных услуг, снижения транспортных издержек.
Выдвинутые инициативы играют ключевую роль в укреплении экономических связей между странами Центральной Азии и их интеграции в мировую экономику.
Это несомненно будет способствовать росту международной торговли и инвестиций, созданию рабочих мест и поддержанию устойчивого экономического развития в регионе, что является важнейшим аспектом социальной и политической стабильности.