Keyingi yillarda Markaziy Osiyo tashqi siyosatdagi sheriklar va xalqaro tashkilotlar bilan hamkorlikni rivojlantirishning yangi bosqichiga qadam qo‘ydi, ular orasida Birlashgan Millatlar Tashkiloti muhim o‘rin tutadi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti BMT Bosh Assambleyasining 2020-yil sentabr oyida bo‘lib o‘tgan 75 -sessiyasida jahon hamjamiyatiga murojaat qilar ekan , Markaziy Osiyo xavfsizligini ta’minlashda hamkorlikni mustahkamlash muhimligini ta’kidladi. Birlashgan Millatlar Tashkiloti va uning ixtisoslashgan idoralari bilan faol hamkorlik qilish Markaziy Osiyo davlatlariga xavfsizlik va barqaror rivojlanish masalalarida o‘z salohiyatini sezilarli darajada mustahkamlash, jahon hamjamiyatining e’tiborini mintaqada ushbu sohalarda mavjud muammolarga jalb qilish imkonini berdi.
Bugungi kunda Birlashgan Millatlar Tashkilotining Taraqqiyot Dasturi (UNDP), Birlashgan Millatlar Tashkilotining Narkotiklar va jinoyatchilik boʻyicha boshqarmasi (UNODC), BMTning Markaziy Osiyo mamlakatlari uchun Preventiv diplomatiya boʻyicha mintaqaviy markazi (UNRCCA), Birlashgan Millatlar Tashkilotining Aholishunoslik jamgʻarmasi (UNFPA) va Markaziy Osiyoda Millatlar Bolalar jamg'armasi (YuNISEF) faol ishlaydi. ), JSST, YuNESKO, XMT, FAO, Xalqaro Migratsiya Tashkiloti (XMT) va boshqalar.
Markaziy Osiyo davlatlari va BMT oʻrtasida hamkorlik yoʻlga qoʻyilgan davrda mintaqa davlatlari mintaqaviy rivojlanish va xavfsizlikning koʻplab dolzarb muammolariga yechim topishda salmoqli muvaffaqiyatlarga erishdi. Jumladan, Markaziy Osiyoda yadro qurolidan xoli hudud (YYYMH) tashkil etish, Afgʻonistondagi vaziyatni tartibga solish boʻyicha xalqaro saʼy-harakatlarda faol ishtirok etish, Markaziy Osiyo davlatlarining ushbu maqsadlarni amalga oshirish boʻyicha Qoʻshma harakatlar rejasini qabul qilish va amalga oshirish. BMTning Global aksilterror strategiyasi, giyohvandlik vositalari, psixotrop moddalar va ularning prekursorlarining noqonuniy aylanishiga qarshi kurashish boʻyicha Markaziy Osiyo mintaqaviy axborot muvofiqlashtirish markazini (CARICC) tashkil etish, Orol muammosi boʻyicha BMT Maxsus komissiyasini tashkil etish va BMTning “Orolni qutqarish xalqaro jamg‘armasiga Bosh Assambleyada kuzatuvchi maqomi berish to‘g‘risida”gi rezolyutsiyasining qabul qilinishi va boshqalar.
1993-yilda BMT Bosh Assambleyasi minbaridan ilgari surilgan Toshkentning Markaziy Osiyoda yadro qurolidan xoli hududni (YYYAHH) tashkil etish tashabbusi yadro qurolini tarqatmaslikning global rejimi va mintaqaviy xavfsizlikni mustahkamlashga muhim hissa qoʻshdi. 2009-yilda , imzolangan bitim 2006 yil sentyabr oyida CANWFZ bo'yicha Semipalatinsk shartnomasida kuchga kirdi . Yadro quroliga ega beshta davlat tomonidan eng muhim xalqaro hujjat – YYQQH to‘g‘risidagi shartnomaga xavfsizlik kafolatlari to‘g‘risidagi protokol imzolanishi tarixiy voqea bo‘ldi. Shunday qilib, Markaziy Osiyo shimoliy yarim sharda faoliyat yurituvchi yagona yadrosiz hududga aylandi.
Ayni paytda 2017-yilda siyosiy, savdo-iqtisodiy va madaniy-gumanitar sohalarda mintaqaviy hamkorlikni faollashtirish jarayoni boshlanganligi munosabati bilan BMT bilan hamkorlik butunlay yangi bosqichga ko‘tarildi. Markaziy Osiyo davlatlari va BMT birgalikda yengib o‘tayotgan asosiy vazifalar qatoriga Afg‘onistondagi vaziyatni barqarorlashtirish, terrorizm va ekstremizm tahdidlariga, radikallashuv, narkotrafik va uyushgan jinoyatchilikka qarshi kurashish, atrof-muhitni muhofaza qilish va atrof-muhitni muhofaza qilish sohasidagi dolzarb muammolarni hal qilish kiradi. suv xavfsizligi va boshqalar.
2018-yil iyun oyida BMT Bosh Assambleyasi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tashabbusi bilan qabul qilingan “Markaziy Osiyo mintaqasida tinchlik, barqarorlik va barqaror rivojlanishni ta’minlash bo‘yicha mintaqaviy xalqaro hamkorlikni mustahkamlash” nomli tarixiy ahamiyatga ega rezolyutsiyaning qabul qilinishi bu boradagi ishlarimizning yorqin tasdig‘i bo‘ldi. Markaziy Osiyo xavfsizligi va rivojlanishi masalalari bo‘yicha mintaqaviy hamkorlikni keng xalqaro qo‘llab-quvvatlash.
Mintaqa davlatlari va BMT oʻrtasidagi hamkorlikning muhim yoʻnalishi Afgʻonistonda tinchlik oʻrnatish jarayoniga koʻmaklashish boʻlib qolmoqda . O‘zbekiston va mintaqa davlatlari Afg‘onistonni mintaqaviy savdo-iqtisodiy munosabatlarga jalb etish bo‘yicha sa’y-harakatlarga alohida e’tibor qaratmoqda. Markaziy Osiyo davlatlarining Afgʻonistondagi vaziyatni tartibga solish va barqarorlashtirish boʻyicha xalqaro saʼy-harakatlardagi ishtirokini faollashtirishga 2018-yil mart oyida Oʻzbekiston Prezidenti Sh.M.Mirziyoyev tashabbusi bilan Afgʻoniston boʻyicha yuqori darajadagi xalqaro konferensiyaning oʻtkazilishi koʻmaklashdi. “Tinchlik jarayoni, xavfsizlik sohasida hamkorlik va mintaqaviy hamkorlik”. BMT Bosh kotibi A.Guterrish konferensiya ishtirokchilariga tabrik so‘zi bilan murojaat qildi. Natijada qabul qilingan Toshkent deklaratsiyasi tarqatildi BMT Bosh Assambleyasi va Xavfsizlik Kengashining 72-sessiyasining rasmiy hujjati sifatida.
2022-yil iyul oyida Toshkentda “Afg‘oniston: xavfsizlik va iqtisodiy taraqqiyot” xalqaro konferensiyasining o‘tkazilishi xalqaro hamjamiyat e’tiborini mojarodan keyingi davrda mamlakatni qayta tiklashga ko‘maklashish masalalariga yana bir bor qaratish imkonini berdi. va uning jahon hamjamiyatiga integratsiyalashuvi. Konferensiya ishtirokchilari BMT va uning agentliklarining afg‘on xalqiga gumanitar yordam ko‘rsatish borasidagi izchil sa’y-harakatlarini alohida qayd etib, yordam dasturlarini davom ettirishga chaqirdilar.
Ayni paytda Markaziy Osiyo davlatlari BMTning Afg‘onistonga gumanitar yordam ko‘rsatish va tinch yo‘l bilan tiklash dasturlarini amalga oshirishda faol ishtirok etmoqda. O‘zbekistonda chegaradosh Termiz shahrida tashkil etilgan Xalqaro ko‘p funksiyali transport va logistika xabi orqali Jahon oziq-ovqat dasturi va BMTning boshqa agentliklari tomonidan qo‘shni davlatga muntazam ravishda insonparvarlik yordami jo‘natiladi. Markaziy Osiyo davlatlari Afgʻonistonga elektr energiyasi, yoqilgʻi va oziq-ovqat yetkazib berishni yoʻlga qoʻygan. Infratuzilma loyihalarini faol rivojlantirish, jumladan Transafg‘on transport-energetika yo‘laklarini yaratish, jumladan Surxon – Puli-Xumri elektr tarmog‘i va Termiz – Mozori Sharif – Kobul – Peshovar temir yo‘li qurilishi davom etmoqda.
Terrorizm va ekstremizmga qarshi kurash mintaqa davlatlari va BMT o'rtasidagi xavfsizlik sohasida hamkorlikning muhim yo'nalishi bo'lib qolmoqda . Markaziy Osiyo davlatlari BMTning Global aksilterror strategiyasini (GCTS) birgalikda amalga oshirishda faol ishtirok etmoqda. Bugungi kunga kelib, mintaqa davlatlari 2011-yil noyabr oyida Ashxobodda qabul qilingan GCTS boʻyicha Qoʻshma harakatlar rejasining (JAP) ikkinchi bosqichini yakunladi.
BMT Bosh kotibi A.Guterrish ta’kidlaganidek, “Markaziy Osiyodagi mintaqaviy hamkorlik umumiy muammolarni, jumladan, terrorizmga qarshi kurash, chegara xavfsizligini mustahkamlash, diniy yetakchilar va institutlar bilan muloqotni rivojlantirish, odam savdosi va giyohvandlikka qarshi kurashish bilan bog‘liq muammolarni hal qilish uchun katta imkoniyatlar ochadi. kontrabanda."
BMT Global aksilterror strategiyasini amalga oshirish bo‘yicha qo‘shma harakatlar rejasi doirasida Markaziy Osiyo davlatlarining mintaqaviy hamkorligi” xalqaro konferensiyasi bo‘lib o‘tdi . mintaqa davlatlari va jahon hamjamiyatining Markaziy Osiyoda BMT GCTSni amalga oshirish boʻyicha saʼy-harakatlarini birlashtirishga salmoqli hissa qoʻshdi.
mintaqada amalga oshirish boʻyicha yangilangan Qoʻshma harakatlar rejasi qabul qilindi hamda Markaziy Osiyoda BMT Aksilterror boʻlimi vakolatxonasini ochish toʻgʻrisida qaror qabul qilindi.
Toshkent deklaratsiyasi va yangi SAP qoidalari avval qabul qilingan hujjatlarning mantiqiy davomi bo‘lib, terrorizmga qarshi kurashish bo‘yicha Ashxobod deklaratsiyasi (2011 va 2017 yillar), terrorizmga olib keladigan zo‘ravon ekstremizm va radikallashuvga qarshi kurashishda yoshlarning rolini oshirish bo‘yicha Samarqand deklaratsiyasi ( 2018 yil), shuningdek, “Terrorizm va uni moliyalashtirish manbalari, jumladan, narkotik moddalarning noqonuniy aylanishi va uyushgan jinoyatchilikka qarshi kurashda xalqaro va mintaqaviy hamkorlik” xalqaro konferensiyasi yakunlari bo‘yicha Dushanbe deklaratsiyasi (2019).
Shunday qilib, Markaziy Osiyo BMTning Global aksilterror strategiyasini kompleks amalga oshirishni boshlagan birinchi mintaqaga aylandi , Qoʻshma harakatlar rejasi esa mintaqaviy yondashuv asosida ishlab chiqilgan BMT GCTSni amalga oshirish boʻyicha birinchi ramka dasturi boʻldi.
Oxirgi yillarda Markaziy Osiyo davlatlari va BMT oʻrtasidagi hamkorlikni rivojlantirishda Markaziy Osiyo davlatlari orqali, birinchi navbatda, Afgʻoniston hududidan kelib chiqadigan narkotik moddalar ishlab chiqarish va noqonuniy aylanishining tahdid va tahdidlariga qarshi kurashishda muhim oʻrin egalladi. Birlashgan Millatlar Tashkilotining Narkotiklar va jinoyatchilik bo'yicha boshqarmasi va uning mintaqaviy idorasi, shuningdek, CARICC tomonidan. 2021-yil noyabr oyida BMT Narkotiklar va jinoyatchilikka qarshi kurash boshqarmasi va Markaziy Osiyo davlatlari tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasida 2022-2025 yillarga mo‘ljallangan Markaziy Osiyoda giyohvandlikka qarshi kurash bo‘yicha yangi hamkorlik dasturi imzolandi . , uning byudjeti 90 million dollar.
2015-2021 yillarda UNODCning avvalgi dasturi giyohvandlik, uyushgan jinoyatchilik, korrupsiya va terrorizmga qarshi kurashda sezilarli natijalarga erishdi. Umumiy qiymati qariyb 15 million dollarlik milliy va mintaqaviy loyihalar amalga oshirildi, jumladan, idoralararo mobil guruhlar va chegara hamkorlik idoralari tashkil etildi. Uchta port nazorat punkti ochilib, ular umumiy qiymati 14,6 million dollarlik kontrabandaning 100 dan ortiq jiddiy holatlarini aniqlash va to‘xtatishga muvaffaq bo‘ldi.
Mintaqa davlatlari va BMT oʻrtasidagi oʻzaro hamkorlikning muhim yoʻnalishi ekologik xavfsizlik masalalarini hal etishda tomonlar oʻrtasidagi hamkorlikni rivojlantirish hisoblanadi.
Birinchi navbatda, Markaziy Osiyo davlatlari Orol dengizini tiklash, iqlim oʻzgarishiga qarshi kurashish, atrof-muhitni muhofaza qilish, gidroenergetika inshootlari xavfsizligini taʼminlash va hokazo dasturlarni birgalikda amalga oshirishda faol ishtirok etmoqda.
Bu yo‘nalishda Markaziy Osiyo davlatlari BMT bilan Birlashgan Millatlar Tashkilotining Atrof-muhit bo‘yicha dasturi (UNEP), Birlashgan Millatlar Tashkilotining Taraqqiyot Dasturi, Birlashgan Millatlar Tashkilotining Markaziy Osiyo iqtisodiyoti bo‘yicha maxsus dasturi (SPECA) kabi institutlar doirasida hamkorlik qiladi. ) va BMTning iqlim o'zgarishi bo'yicha mintaqaviy konferentsiyasi (UNFCCC).
oyida BMT Bosh Assambleyasining Orolbo‘yi hududini ekologik innovatsiyalar va texnologiyalar zonasi deb e’lon qilish to‘g‘risidagi Maxsus rezolyutsiyasi qabul qilingani O‘zbekistonning ushbu muammolarni hal etishdagi salmoqli hissasi bo‘ldi . Ushbu hujjat O‘zbekiston Prezidenti huzurida Orolbo‘yi xalqaro innovatsion markazini tashkil etish va BMT shafeligida Orolbo‘yi mintaqasi uchun inson xavfsizligi bo‘yicha ko‘p sheriklik maqsadli jamg‘armasini tashkil etishni BMT tomonidan qo‘llab-quvvatlashini aks ettiradi.
BMTning Preventiv diplomatiya boʻyicha mintaqaviy markazi Markaziy Osiyo mamlakatlari va BMT oʻrtasidagi hamkorlikni rivojlantirishda faol rol oʻynaydi. Markaziy Osiyo mamlakatlari uchun (UNRCCA), Shgobodda joylashgan . 2007 yilda tashkil etilganidan buyon UNRCCA va mintaqa mamlakatlari o'rtasidagi xavfsizlik sohasida hamkorlikning ustuvor yo'nalishlari terrorizm va zo'ravonlik ekstremizmga qarshi kurashish bo'yicha hamkorlik; chegara xavfsizligi masalalari; suv, energetika va qishloq xo‘jaligi o‘rtasidagi bog‘liqlikning umumiy masalalari bo‘yicha hamkorlik, Orol dengizining qurishi oqibatlarini yumshatish bo‘yicha birgalikdagi sa’y-harakatlarni davom ettirish.
Birlashgan Millatlar Tashkilotining Mintaqaviy markazi O‘zbekistonda va mintaqaning boshqa mamlakatlarida o‘tkaziladigan yirik xalqaro tadbirlarda faol ishtirok etib, mintaqaviy hamkorlikni, jumladan, xavfsizlikni ta’minlashning muhim yo‘nalishlari bo‘yicha hamkorlikni rivojlantirishga ko‘maklashadi. Markazning mintaqa mamlakatlari va BMT o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlikni mustahkamlashdagi xizmatlari e’tirof etilganidan uning yetakchilarining Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuvlari va boshqa muhim mintaqaviy forumlarda muntazam ishtirok etishi dalolatdir.
Umuman olganda, so‘nggi yillarda Markaziy Osiyo mamlakatlari bilan BMT va uning institutlari o‘rtasida xavfsizlik sohasida hamkorlik sezilarli darajada faollashdi.
O‘zbekiston va mintaqaning boshqa davlatlarining xalqaro tadbirlarni birgalikda o‘tkazish, aniq texnik ko‘mak dasturlarini amalga oshirish va xalqaro xavfsizlik sohasida amaliy hamkorlik qilishdagi faolligi oshib borayotgani mintaqa davlatlarining Birlashgan Millatlar Tashkiloti bilan hamkorlikni yanada chuqurlashtirishdan manfaatdorligidan dalolat beradi. Davlatlar Markaziy Osiyoda tinchlik, xavfsizlik va taraqqiyotni ta’minlash bo‘yicha muhim tashabbuslarni amalga oshirishda.
Zilola Yunusova,
O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi Xalqaro aloqalar axborot-tahlil markazi boshqarmasi boshlig‘i,

Сотрудничество стран Центральной Азии и ООН по вопросам обеспечения региональной безопасности
В последние годы Центральная Азия вступила в новый этап развития сотрудничества с внешнеполитическими партнерами и международными организациями, среди которых важное место занимает Организация Объединенных Наций.
Выступая перед мировым сообществом на 75-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН в сентябре 2020 г., Президент Республики Узбекистан отметил важность укрепления сотрудничества в обеспечении безопасности Центральной Азии. Активное взаимодействие с ООН и ее специализированными учреждениями позволило странам Центральной Азии значительно укрепить свой потенциал в вопросах безопасности и устойчивого развития, привлечь внимание мировой общественности к существующим в регионе проблемам в этих сферах.
Сегодня в Центральной Азии активно действуют Программа развития ООН (ПРООН), Управление ООН по наркотикам и преступности (УНП ООН), Региональный центр ООН по превентивной дипломатии для стран ЦА (РЦПДЦА), Фонд ООН по населению (ЮНФПА), Детский фонд ООН (ЮНИСЕФ), ВОЗ, ЮНЕСКО,  МОТ, ФАО, Международная организация миграции (МОМ) и др.
За период установления сотрудничества стран Центральной Азии с ООН государства региона добились значительных успехов в поиске решений многих актуальных проблем регионального развития и безопасности. Среди них создание в Центральной Азии зоны, свободной от ядерного оружия (ЦАЗСЯО), активное участие в международных усилиях по урегулированию в Афганистане,  принятие и реализация Совместного плана действий стран Центральной Азии по осуществлению Глобальной контртеррористической стратегии ООН, учреждение Центральноазиатского регионального информационного координационного центра по борьбе с незаконным оборотом наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров (ЦАРИКЦ), создание Специальной комиссии ООН по проблеме Арала и принятие резолюции ООН «Предоставление Международному фонду спасения Арала статуса наблюдателя в Генеральной Ассамблее» и др.
Важным вкладом в укрепление глобального режима нераспространения и региональной безопасности стала инициатива Ташкента о создании в Центральной Азии зоны, свободной от ядерного оружия (ЦАЗСЯО), выдвинутая с трибуны Генеральной Ассамблеи ООН в 1993 г. В 2009 г. вступил в силу подписанный в сентябре 2006 года в Семипалатинске Договор о ЦАЗСЯО. Историческим событием стало подписание «пятеркой» ядерных государств важнейшего международного документа – Протокола о гарантиях безопасности к Договору о ЦАЗСЯО. Таким образом, Центральная Азия превратилась в единственную действующую в северном полушарии безъядерную зону.
В настоящее время в связи с запуском с 2017 г. процесса активизации регионального взаимодействия в политической, торгово-экономической, культурно-гуманитарной сферах сотрудничество с ООН поднялось на совершенно новый уровень. К числу основных вызовов, совместным преодолением которых занимаются страны Центральной Азии и ООН, относятся проблемы стабилизации ситуации в Афганистане, противодействие угрозам терроризма и экстремизма, радикализации, наркотрафика и организованной преступности, разрешение актуальных проблем в сферах обеспечения экологической и водной безопасности и др.
Принятие в июне 2018 года Генассамблеей ООН исторически важной резолюции «Укрепление регионального международного сотрудничества по обеспечению мира, стабильности и устойчивого развития в Центральноазиатском регионе», инициированной Президентом Республики Узбекистан, стало ярким подтверждением широкой международной поддержки регионального взаимодействия по вопросам безопасности и развития Центральной Азии.
Важным направлением сотрудничества государств региона с ООН остается продвижение процесса мирного урегулирования в Афганистане.  Узбекистан и страны региона уделяют особое внимание усилиям по вовлечению Афганистана в региональные торгово-экономические связи, призванные содействовать продвижению мира и стабильности в стране. Активизации участия центральноазиатских стран в международных усилиях по урегулированию и стабилизации в Афганистане способствовало проведение в марте 2018 г. по инициативе Президента Узбекистана Ш.М.Мирзиёева Международной конференции высокого уровня по Афганистану «Мирный процесс, сотрудничество в сфере безопасности и региональное взаимодействие». К участникам конференции с приветственным словом обратился Генеральный секретарь ООН А.Гутерриш. Принятая по ее итогам Ташкентская декларация была распространена в качестве официального документа 72-й сессии Генеральной ассамблеи и Совета Безопасности ООН.
Проведение в июле 2022 г. в г.Ташкенте при активной поддержке ООН Международной конференции «Афганистан: безопасность и экономическое развитие» позволило вновь привлечь международное внимание к вопросам содействия постконфликтному восстановлению страны и её интеграции в мировое сообщество. Участники конференции особо отметили последовательные усилия ООН и её агентств по оказанию гуманитарной помощи афганскому народу и высказались за продолжение программ содействия.
В настоящее время государства Центральной Азии активно участвуют в реализации программ ООН по оказанию гуманитарной помощи и мирной реконструкции Афганистана. Через созданный в Узбекистане в пограничном г.Термезе Международный многофункциональный транспортно-логистический хаб в соседнюю страну регулярно отправляются гуманитарные грузы Всемирной продовольственной программой и другими структурами ООН. Страны Центральной Азии наладили поставки электричества, топлива и продовольствия в Афганистан. Продолжается активная проработка инфраструктурных проектов, включая создание Трансафганских транспортных и энергетических коридоров, включая строительства ЛЭП «Сурхан – Пули-Хумри» и железной дороги «Термез – Мазари-Шариф – Кабул – Пешавар».
Важным направлением взаимодействия стран региона с ООН в сфере безопасности остаются вопросы борьбы с терроризмом и экстремизмом. Государства Центральной Азии принимают активное участие в совместном осуществлении Глобальной контртеррористической стратегии (ГКТС) ООН. К настоящему времени страны региона завершили второй этап Совместного плана действий (СПД) по ГКТС, принятого в ноябре 2011 г. в Ашхабаде.
Как отметил генсек ООН А.Гутерриш, «региональное сотрудничество в ЦА открывает большие возможности для решения общих задач, в том числе, связанных с борьбой с терроризмом, укреплением безопасности границ, содействием диалогу с религиозными лидерами и учреждениями, противодействием торговле людьми и контрабанде наркотиков».
По инициативе Ш.М.Мирзиёева 3-4 марта 2022 г. состоялась международная конференция «Региональное сотрудничество стран Центральной Азии в рамках Совместного плана действий по реализации Глобальной контртеррористической стратегии ООН», которая внесла существенный вклад в консолидацию усилий стран региона и мирового сообщества по осуществлению ГКТС ООН в Центральной Азии.
По итогам конференции были приняты Ташкентская декларация и обновленный Совместный план действий по реализации ГКТС ООН в регионе, принято решение об открытии в Центральной Азии офиса Контртеррористического управления ООН.
Положения Ташкентской декларации и нового СПД являются логическим продолжением ранее принятых документов - Ашхабадских деклараций о противодействии терроризму (2011 и 2017 гг.), Самаркандской декларации о повышении роли молодежи в противодействии насильственному экстремизму и радикализации, ведущей к терроризму (2018 г.), а также Душанбинской декларации по итогам международной конференции «Международное и региональное сотрудничество в борьбе с терроризмом и источниками его финансирования, включая незаконный оборот наркотиков и организованную преступность» (2019 г.).
Таким образом, Центральная Азия стала первым регионом, начавшим всестороннюю реализацию Глобальной контртеррористической стратегии ООН, а Совместный план действий - первой в практике рамочной программой реализации ГКТС ООН, разработанной на основе регионального подхода.
В последние годы значимое место в развитии сотрудничества стран ЦА с ООН в сфере противодействия угрозам и вызовам наркопроизводства и наркотрафика через страны ЦА, прежде всего исходящим с афганской территории, занимают Управление по наркотикам и преступности ООН и его региональный офис, а также ЦАРИКЦ. В ноябре 2021 г. УНП ООН и внешнеполитическими ведомствами стран Центральной Азии подписана новая Программа сотрудничества по борьбе с наркотиками в Центральной Азии на 2022-2025 гг., бюджет которой составляет 90 млн. долл.
В 2015-2021 гг. в ходе реализации предыдущей программы УНП ООН были достигнуты значительные результаты в борьбе с наркотиками, организованной преступностью, коррупцией и терроризмом. Реализованы проекты национального и регионального характера на общую сумму около 15 млн. долл., включая создание межведомственных мобильных групп и офисов пограничного взаимодействия. Открыты три пункта портового контроля, которым удалось выявить и пресечь более 100 серьезных случаев контрабанды на общую сумму 14,6 млн. долл.
Важным направлением взаимодействия государств региона с ООН является развитие сотрудничества сторон в решении вопросов экологической безопасности.
Прежде всего, страны ЦА активно участвуют в совместной реализации программ по восстановлению Арала, борьбе с изменением климата, защите окружающей среды, обеспечению безопасности объектов гидроэнергетики и др.
На этом направлении государства Центральной Азии сотрудничают с ООН в рамках таких институтов как Программа ООН по окружающей среде (ЮНЕП), Программа развития ООН (ПРООН), Специальная программа ООН для экономик ЦА (СПЕКА), Региональная конференция ООН по изменению климата (РКИК).
Весомым вкладом Узбекистана в решение указанных вопросов стало принятие в мае 2021 г. Специальной резолюции ГА ООН об объявлении региона Приаралья зоной экологических инноваций и технологий. В указанном документе отражена поддержка ООН созданию Международного инновационного центра Приаралья при Президенте Узбекистана и учреждению под эгидой ООН Многопартнерского трастового фонда по безопасности человека для региона Приаралья.
Активную роль в развитии сотрудничества стран Центральной Азии и ООН играет Региональный центр ООН по превентивной дипломатии для стран ЦА (РЦПДЦА), базирующийся в г.Ашгабаде . С момента основания в 2007 г. приоритетными направлениями взаимодействия РЦПДЦА ООН со странами региона в сфере безопасности являются сотрудничество в противодействии терроризму и насильственному экстремизму; вопросы обеспечения безопасности границ; сотрудничество по общим вопросам взаимосвязи между водой, энергией и сельским хозяйством, а также продолжение совместных усилий по смягчению последствий высыхания Аральского моря.
Региональный центр ООН принимает активное участие в проводимых в Узбекистане и других странах региона крупных международных мероприятиях, оказывает содействие в продвижении регионального сотрудничества, в том числе в ключевых сферах обеспечения безопасности. Свидетельством признания заслуг Центра в укреплении взаимодействия стран региона с ООН становится регулярное участие его руководителей в Консультативных встречах глав государств Центральной Азии и других важных региональных форумах.
В целом, за последние годы произошла существенная активизация сотрудничества стран Центральной Азии с ООН и ее институтами в сфере безопасности.
Растущая активность Узбекистана и других государств региона в совместном проведении международных мероприятий, реализация конкретных программ технического содействия и практическое взаимодействие в сфере международной безопасности свидетельствуют о твердой заинтересованности стран региона в дальнейшем углублении сотрудничества с Организацией Объединенных Наций в реализации важных инициатив по обеспечению мира, безопасности и развития в Центральной Азии.