Keyingi yillarda Markaziy Osiyo tashqi siyosatdagi sheriklar va xalqaro tashkilotlar bilan hamkorlikni rivojlantirishning yangi bosqichiga qadam qo‘ydi, ular orasida Birlashgan Millatlar Tashkiloti muhim o‘rin tutadi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti BMT Bosh Assambleyasining 2020-yil sentabr oyida bo‘lib o‘tgan 75 -sessiyasida jahon hamjamiyatiga murojaat qilar ekan , Markaziy Osiyo xavfsizligini ta’minlashda hamkorlikni mustahkamlash muhimligini ta’kidladi. Birlashgan Millatlar Tashkiloti va uning ixtisoslashgan idoralari bilan faol hamkorlik qilish Markaziy Osiyo davlatlariga xavfsizlik va barqaror rivojlanish masalalarida o‘z salohiyatini sezilarli darajada mustahkamlash, jahon hamjamiyatining e’tiborini mintaqada ushbu sohalarda mavjud muammolarga jalb qilish imkonini berdi.
Bugungi kunda Birlashgan Millatlar Tashkilotining Taraqqiyot Dasturi (UNDP), Birlashgan Millatlar Tashkilotining Narkotiklar va jinoyatchilik boʻyicha boshqarmasi (UNODC), BMTning Markaziy Osiyo mamlakatlari uchun Preventiv diplomatiya boʻyicha mintaqaviy markazi (UNRCCA), Birlashgan Millatlar Tashkilotining Aholishunoslik jamgʻarmasi (UNFPA) va Markaziy Osiyoda Millatlar Bolalar jamg'armasi (YuNISEF) faol ishlaydi. ), JSST, YuNESKO, XMT, FAO, Xalqaro Migratsiya Tashkiloti (XMT) va boshqalar.
Markaziy Osiyo davlatlari va BMT oʻrtasida hamkorlik yoʻlga qoʻyilgan davrda mintaqa davlatlari mintaqaviy rivojlanish va xavfsizlikning koʻplab dolzarb muammolariga yechim topishda salmoqli muvaffaqiyatlarga erishdi. Jumladan, Markaziy Osiyoda yadro qurolidan xoli hudud (YYYMH) tashkil etish, Afgʻonistondagi vaziyatni tartibga solish boʻyicha xalqaro saʼy-harakatlarda faol ishtirok etish, Markaziy Osiyo davlatlarining ushbu maqsadlarni amalga oshirish boʻyicha Qoʻshma harakatlar rejasini qabul qilish va amalga oshirish. BMTning Global aksilterror strategiyasi, giyohvandlik vositalari, psixotrop moddalar va ularning prekursorlarining noqonuniy aylanishiga qarshi kurashish boʻyicha Markaziy Osiyo mintaqaviy axborot muvofiqlashtirish markazini (CARICC) tashkil etish, Orol muammosi boʻyicha BMT Maxsus komissiyasini tashkil etish va BMTning “Orolni qutqarish xalqaro jamg‘armasiga Bosh Assambleyada kuzatuvchi maqomi berish to‘g‘risida”gi rezolyutsiyasining qabul qilinishi va boshqalar.
1993-yilda BMT Bosh Assambleyasi minbaridan ilgari surilgan Toshkentning Markaziy Osiyoda yadro qurolidan xoli hududni (YYYAHH) tashkil etish tashabbusi yadro qurolini tarqatmaslikning global rejimi va mintaqaviy xavfsizlikni mustahkamlashga muhim hissa qoʻshdi. 2009-yilda , imzolangan bitim 2006 yil sentyabr oyida CANWFZ bo'yicha Semipalatinsk shartnomasida kuchga kirdi . Yadro quroliga ega beshta davlat tomonidan eng muhim xalqaro hujjat – YYQQH to‘g‘risidagi shartnomaga xavfsizlik kafolatlari to‘g‘risidagi protokol imzolanishi tarixiy voqea bo‘ldi. Shunday qilib, Markaziy Osiyo shimoliy yarim sharda faoliyat yurituvchi yagona yadrosiz hududga aylandi.
Ayni paytda 2017-yilda siyosiy, savdo-iqtisodiy va madaniy-gumanitar sohalarda mintaqaviy hamkorlikni faollashtirish jarayoni boshlanganligi munosabati bilan BMT bilan hamkorlik butunlay yangi bosqichga ko‘tarildi. Markaziy Osiyo davlatlari va BMT birgalikda yengib o‘tayotgan asosiy vazifalar qatoriga Afg‘onistondagi vaziyatni barqarorlashtirish, terrorizm va ekstremizm tahdidlariga, radikallashuv, narkotrafik va uyushgan jinoyatchilikka qarshi kurashish, atrof-muhitni muhofaza qilish va atrof-muhitni muhofaza qilish sohasidagi dolzarb muammolarni hal qilish kiradi. suv xavfsizligi va boshqalar.
2018-yil iyun oyida BMT Bosh Assambleyasi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tashabbusi bilan qabul qilingan “Markaziy Osiyo mintaqasida tinchlik, barqarorlik va barqaror rivojlanishni ta’minlash bo‘yicha mintaqaviy xalqaro hamkorlikni mustahkamlash” nomli tarixiy ahamiyatga ega rezolyutsiyaning qabul qilinishi bu boradagi ishlarimizning yorqin tasdig‘i bo‘ldi. Markaziy Osiyo xavfsizligi va rivojlanishi masalalari bo‘yicha mintaqaviy hamkorlikni keng xalqaro qo‘llab-quvvatlash.
Mintaqa davlatlari va BMT oʻrtasidagi hamkorlikning muhim yoʻnalishi Afgʻonistonda tinchlik oʻrnatish jarayoniga koʻmaklashish boʻlib qolmoqda . O‘zbekiston va mintaqa davlatlari Afg‘onistonni mintaqaviy savdo-iqtisodiy munosabatlarga jalb etish bo‘yicha sa’y-harakatlarga alohida e’tibor qaratmoqda. Markaziy Osiyo davlatlarining Afgʻonistondagi vaziyatni tartibga solish va barqarorlashtirish boʻyicha xalqaro saʼy-harakatlardagi ishtirokini faollashtirishga 2018-yil mart oyida Oʻzbekiston Prezidenti Sh.M.Mirziyoyev tashabbusi bilan Afgʻoniston boʻyicha yuqori darajadagi xalqaro konferensiyaning oʻtkazilishi koʻmaklashdi. “Tinchlik jarayoni, xavfsizlik sohasida hamkorlik va mintaqaviy hamkorlik”. BMT Bosh kotibi A.Guterrish konferensiya ishtirokchilariga tabrik so‘zi bilan murojaat qildi. Natijada qabul qilingan Toshkent deklaratsiyasi tarqatildi BMT Bosh Assambleyasi va Xavfsizlik Kengashining 72-sessiyasining rasmiy hujjati sifatida.
2022-yil iyul oyida Toshkentda “Afg‘oniston: xavfsizlik va iqtisodiy taraqqiyot” xalqaro konferensiyasining o‘tkazilishi xalqaro hamjamiyat e’tiborini mojarodan keyingi davrda mamlakatni qayta tiklashga ko‘maklashish masalalariga yana bir bor qaratish imkonini berdi. va uning jahon hamjamiyatiga integratsiyalashuvi. Konferensiya ishtirokchilari BMT va uning agentliklarining afg‘on xalqiga gumanitar yordam ko‘rsatish borasidagi izchil sa’y-harakatlarini alohida qayd etib, yordam dasturlarini davom ettirishga chaqirdilar.
Ayni paytda Markaziy Osiyo davlatlari BMTning Afg‘onistonga gumanitar yordam ko‘rsatish va tinch yo‘l bilan tiklash dasturlarini amalga oshirishda faol ishtirok etmoqda. O‘zbekistonda chegaradosh Termiz shahrida tashkil etilgan Xalqaro ko‘p funksiyali transport va logistika xabi orqali Jahon oziq-ovqat dasturi va BMTning boshqa agentliklari tomonidan qo‘shni davlatga muntazam ravishda insonparvarlik yordami jo‘natiladi. Markaziy Osiyo davlatlari Afgʻonistonga elektr energiyasi, yoqilgʻi va oziq-ovqat yetkazib berishni yoʻlga qoʻygan. Infratuzilma loyihalarini faol rivojlantirish, jumladan Transafg‘on transport-energetika yo‘laklarini yaratish, jumladan Surxon – Puli-Xumri elektr tarmog‘i va Termiz – Mozori Sharif – Kobul – Peshovar temir yo‘li qurilishi davom etmoqda.
Terrorizm va ekstremizmga qarshi kurash mintaqa davlatlari va BMT o'rtasidagi xavfsizlik sohasida hamkorlikning muhim yo'nalishi bo'lib qolmoqda . Markaziy Osiyo davlatlari BMTning Global aksilterror strategiyasini (GCTS) birgalikda amalga oshirishda faol ishtirok etmoqda. Bugungi kunga kelib, mintaqa davlatlari 2011-yil noyabr oyida Ashxobodda qabul qilingan GCTS boʻyicha Qoʻshma harakatlar rejasining (JAP) ikkinchi bosqichini yakunladi.
BMT Bosh kotibi A.Guterrish ta’kidlaganidek, “Markaziy Osiyodagi mintaqaviy hamkorlik umumiy muammolarni, jumladan, terrorizmga qarshi kurash, chegara xavfsizligini mustahkamlash, diniy yetakchilar va institutlar bilan muloqotni rivojlantirish, odam savdosi va giyohvandlikka qarshi kurashish bilan bog‘liq muammolarni hal qilish uchun katta imkoniyatlar ochadi. kontrabanda."
BMT Global aksilterror strategiyasini amalga oshirish bo‘yicha qo‘shma harakatlar rejasi doirasida Markaziy Osiyo davlatlarining mintaqaviy hamkorligi” xalqaro konferensiyasi bo‘lib o‘tdi . mintaqa davlatlari va jahon hamjamiyatining Markaziy Osiyoda BMT GCTSni amalga oshirish boʻyicha saʼy-harakatlarini birlashtirishga salmoqli hissa qoʻshdi.
mintaqada amalga oshirish boʻyicha yangilangan Qoʻshma harakatlar rejasi qabul qilindi hamda Markaziy Osiyoda BMT Aksilterror boʻlimi vakolatxonasini ochish toʻgʻrisida qaror qabul qilindi.
Toshkent deklaratsiyasi va yangi SAP qoidalari avval qabul qilingan hujjatlarning mantiqiy davomi bo‘lib, terrorizmga qarshi kurashish bo‘yicha Ashxobod deklaratsiyasi (2011 va 2017 yillar), terrorizmga olib keladigan zo‘ravon ekstremizm va radikallashuvga qarshi kurashishda yoshlarning rolini oshirish bo‘yicha Samarqand deklaratsiyasi ( 2018 yil), shuningdek, “Terrorizm va uni moliyalashtirish manbalari, jumladan, narkotik moddalarning noqonuniy aylanishi va uyushgan jinoyatchilikka qarshi kurashda xalqaro va mintaqaviy hamkorlik” xalqaro konferensiyasi yakunlari bo‘yicha Dushanbe deklaratsiyasi (2019).
Shunday qilib, Markaziy Osiyo BMTning Global aksilterror strategiyasini kompleks amalga oshirishni boshlagan birinchi mintaqaga aylandi , Qoʻshma harakatlar rejasi esa mintaqaviy yondashuv asosida ishlab chiqilgan BMT GCTSni amalga oshirish boʻyicha birinchi ramka dasturi boʻldi.
Oxirgi yillarda Markaziy Osiyo davlatlari va BMT oʻrtasidagi hamkorlikni rivojlantirishda Markaziy Osiyo davlatlari orqali, birinchi navbatda, Afgʻoniston hududidan kelib chiqadigan narkotik moddalar ishlab chiqarish va noqonuniy aylanishining tahdid va tahdidlariga qarshi kurashishda muhim oʻrin egalladi. Birlashgan Millatlar Tashkilotining Narkotiklar va jinoyatchilik bo'yicha boshqarmasi va uning mintaqaviy idorasi, shuningdek, CARICC tomonidan. 2021-yil noyabr oyida BMT Narkotiklar va jinoyatchilikka qarshi kurash boshqarmasi va Markaziy Osiyo davlatlari tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasida 2022-2025 yillarga mo‘ljallangan Markaziy Osiyoda giyohvandlikka qarshi kurash bo‘yicha yangi hamkorlik dasturi imzolandi . , uning byudjeti 90 million dollar.
2015-2021 yillarda UNODCning avvalgi dasturi giyohvandlik, uyushgan jinoyatchilik, korrupsiya va terrorizmga qarshi kurashda sezilarli natijalarga erishdi. Umumiy qiymati qariyb 15 million dollarlik milliy va mintaqaviy loyihalar amalga oshirildi, jumladan, idoralararo mobil guruhlar va chegara hamkorlik idoralari tashkil etildi. Uchta port nazorat punkti ochilib, ular umumiy qiymati 14,6 million dollarlik kontrabandaning 100 dan ortiq jiddiy holatlarini aniqlash va to‘xtatishga muvaffaq bo‘ldi.
Mintaqa davlatlari va BMT oʻrtasidagi oʻzaro hamkorlikning muhim yoʻnalishi ekologik xavfsizlik masalalarini hal etishda tomonlar oʻrtasidagi hamkorlikni rivojlantirish hisoblanadi.
Birinchi navbatda, Markaziy Osiyo davlatlari Orol dengizini tiklash, iqlim oʻzgarishiga qarshi kurashish, atrof-muhitni muhofaza qilish, gidroenergetika inshootlari xavfsizligini taʼminlash va hokazo dasturlarni birgalikda amalga oshirishda faol ishtirok etmoqda.
Bu yo‘nalishda Markaziy Osiyo davlatlari BMT bilan Birlashgan Millatlar Tashkilotining Atrof-muhit bo‘yicha dasturi (UNEP), Birlashgan Millatlar Tashkilotining Taraqqiyot Dasturi, Birlashgan Millatlar Tashkilotining Markaziy Osiyo iqtisodiyoti bo‘yicha maxsus dasturi (SPECA) kabi institutlar doirasida hamkorlik qiladi. ) va BMTning iqlim o'zgarishi bo'yicha mintaqaviy konferentsiyasi (UNFCCC).
oyida BMT Bosh Assambleyasining Orolbo‘yi hududini ekologik innovatsiyalar va texnologiyalar zonasi deb e’lon qilish to‘g‘risidagi Maxsus rezolyutsiyasi qabul qilingani O‘zbekistonning ushbu muammolarni hal etishdagi salmoqli hissasi bo‘ldi . Ushbu hujjat O‘zbekiston Prezidenti huzurida Orolbo‘yi xalqaro innovatsion markazini tashkil etish va BMT shafeligida Orolbo‘yi mintaqasi uchun inson xavfsizligi bo‘yicha ko‘p sheriklik maqsadli jamg‘armasini tashkil etishni BMT tomonidan qo‘llab-quvvatlashini aks ettiradi.
BMTning Preventiv diplomatiya boʻyicha mintaqaviy markazi Markaziy Osiyo mamlakatlari va BMT oʻrtasidagi hamkorlikni rivojlantirishda faol rol oʻynaydi. Markaziy Osiyo mamlakatlari uchun (UNRCCA), Shgobodda joylashgan . 2007 yilda tashkil etilganidan buyon UNRCCA va mintaqa mamlakatlari o'rtasidagi xavfsizlik sohasida hamkorlikning ustuvor yo'nalishlari terrorizm va zo'ravonlik ekstremizmga qarshi kurashish bo'yicha hamkorlik; chegara xavfsizligi masalalari; suv, energetika va qishloq xo‘jaligi o‘rtasidagi bog‘liqlikning umumiy masalalari bo‘yicha hamkorlik, Orol dengizining qurishi oqibatlarini yumshatish bo‘yicha birgalikdagi sa’y-harakatlarni davom ettirish.
Birlashgan Millatlar Tashkilotining Mintaqaviy markazi O‘zbekistonda va mintaqaning boshqa mamlakatlarida o‘tkaziladigan yirik xalqaro tadbirlarda faol ishtirok etib, mintaqaviy hamkorlikni, jumladan, xavfsizlikni ta’minlashning muhim yo‘nalishlari bo‘yicha hamkorlikni rivojlantirishga ko‘maklashadi. Markazning mintaqa mamlakatlari va BMT o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlikni mustahkamlashdagi xizmatlari e’tirof etilganidan uning yetakchilarining Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuvlari va boshqa muhim mintaqaviy forumlarda muntazam ishtirok etishi dalolatdir.
Umuman olganda, so‘nggi yillarda Markaziy Osiyo mamlakatlari bilan BMT va uning institutlari o‘rtasida xavfsizlik sohasida hamkorlik sezilarli darajada faollashdi.
O‘zbekiston va mintaqaning boshqa davlatlarining xalqaro tadbirlarni birgalikda o‘tkazish, aniq texnik ko‘mak dasturlarini amalga oshirish va xalqaro xavfsizlik sohasida amaliy hamkorlik qilishdagi faolligi oshib borayotgani mintaqa davlatlarining Birlashgan Millatlar Tashkiloti bilan hamkorlikni yanada chuqurlashtirishdan manfaatdorligidan dalolat beradi. Davlatlar Markaziy Osiyoda tinchlik, xavfsizlik va taraqqiyotni ta’minlash bo‘yicha muhim tashabbuslarni amalga oshirishda.
Zilola Yunusova,
O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi Xalqaro aloqalar axborot-tahlil markazi boshqarmasi boshlig‘i,

In recent years, Central Asia has entered a new stage in the development of cooperation with foreign policy partners and international organizations, among which the United Nations occupies an important place.
Speaking to the world community at the 75th session of the UN General Assembly in September 2020, the President of the Republic of Uzbekistan noted the importance of strengthening cooperation in ensuring the security of Central Asia. Active interaction with the UN and its specialized agencies has allowed the countries of Central Asia to significantly strengthen their potential in matters of security and sustainable development, and to attract the attention of the world community to the problems existing in the region in these areas.
Today, the United Nations Development Program (UNDP), the United Nations Office on Drugs and Crime (UNODC), the UN Regional Center for Preventive Diplomacy for Central Asian Countries (UNRCCA), the United Nations Population Fund (UNFPA), and the United Nations Children's Fund (UNICEF) are active in Central Asia. ), WHO, UNESCO, ILO, FAO, International Organization for Migration (IOM), etc.
During the period of establishing cooperation between the countries of Central Asia and the UN, the states of the region have achieved significant success in finding solutions to many pressing problems of regional development and security. Among them are the creation of a nuclear-weapon-free zone (CANWFZ) in Central Asia, active participation in international efforts to resolve the situation in Afghanistan, the adoption and implementation of the Joint Action Plan of the Central Asian countries for the implementation of the UN Global Counter-Terrorism Strategy, the establishment of the Central Asian Regional Information Coordination Center for combating with the illicit trafficking of narcotic drugs, psychotropic substances and their precursors (CARICC), the creation of the UN Special Commission on the Aral Sea problem and the adoption of the UN resolution “Granting the International Fund for Saving the Aral Sea observer status in the General Assembly”, etc.
An important contribution to strengthening the global non-proliferation regime and regional security was the initiative of Tashkent to create a nuclear-weapon-free zone (CANWFZ) in Central Asia, put forward from the rostrum of the UN General Assembly in 1993. In 2009, the signed agreement came into force September 2006 in Semipalatinsk Treaty on the CANWFZ. A historic event was the signing by the five nuclear-weapon states of the most important international document - the Protocol on Security Assurances to the Treaty on the CANWFZ. Thus, Central Asia has become the only nuclear-free zone operating in the northern hemisphere.
Currently, in connection with the launch in 2017 of the process of intensifying regional interaction in the political, trade, economic, cultural and humanitarian spheres, cooperation with the UN has risen to a completely new level. The main challenges that the countries of Central Asia and the UN are jointly overcoming include problems of stabilizing the situation in Afghanistan, countering the threats of terrorism and extremism, radicalization, drug trafficking and organized crime, resolving pressing problems in the areas of ensuring environmental and water security, etc.
The adoption in June 2018 by the UN General Assembly of a historically important resolution “Strengthening regional international cooperation to ensure peace, stability and sustainable development in the Central Asian region,” initiated by the President of the Republic of Uzbekistan, became a clear confirmation of broad international support for regional cooperation on issues of security and development of Central Asia.
An important area of cooperation between the states of the region and the UN remains the promotion of the peace process in Afghanistan . Uzbekistan and the countries of the region pay special attention to efforts to involve Afghanistan in regional trade and economic relations designed to help promote peace and stability in the country. The intensification of the participation of Central Asian countries in international efforts for settlement and stabilization in Afghanistan was facilitated by the holding in March 2018, on the initiative of the President of Uzbekistan Sh.M. Mirziyoyev, of the High-Level International Conference on Afghanistan “Peace Process, Security Cooperation and Regional Interaction.” UN Secretary-General A. Guterres addressed the conference participants with a welcoming speech. The Tashkent Declaration adopted as a result was distributed as an official document of the 72nd session of the UN General Assembly and Security Council.
The holding of the International Conference “Afghanistan: Security and Economic Development” in Tashkent in July 2022, with the active support of the UN, made it possible to once again draw international attention to the issues of promoting the post-conflict reconstruction of the country and its integration into the world community. The conference participants especially noted the consistent efforts of the UN and its agencies to provide humanitarian assistance to the Afghan people and called for the continuation of assistance programs.
Currently, the states of Central Asia are actively participating in the implementation of UN programs to provide humanitarian assistance and peaceful reconstruction of Afghanistan. Through the International Multifunctional Transport and Logistics Hub established in Uzbekistan in the border city of Termez , humanitarian aid is regularly sent to the neighboring country by the World Food Program and other UN agencies. The countries of Central Asia have established supplies of electricity, fuel and food to Afghanistan. Active development of infrastructure projects continues, including the creation of Trans-Afghan transport and energy corridors, including the construction of the Surkhan - Puli-Khumri power line and the Termez - Mazar-i-Sharif - Kabul - Peshawar railway.
The fight against terrorism and extremism remains an important area of interaction between the countries of the region and the UN in the field of security . The Central Asian states are actively participating in the joint implementation of the UN Global Counter-Terrorism Strategy (GCTS). To date, the countries of the region have completed the second stage of the Joint Action Plan (JAP) on the GCTS, adopted in November 2011 in Ashgabat.
As UN Secretary General A. Guterres noted, “regional cooperation in Central Asia opens up great opportunities for solving common problems, including those related to the fight against terrorism, strengthening border security, promoting dialogue with religious leaders and institutions, combating human trafficking and drug smuggling.” .
On the initiative of Sh.M. Mirziyoyev, on March 3-4, 2022, the international conference “Regional cooperation of the countries of Central Asia within the framework of the Joint Action Plan for the Implementation of the UN Global Counter-Terrorism Strategy ” was held, which made a significant contribution to the consolidation of the efforts of the countries of the region and the world community on the implementation of the UN GCTS in Central Asia.
the region were adopted , and a decision was made to open an office of the UN Counter-Terrorism Office in Central Asia.
The provisions of the Tashkent Declaration and the new SAP are a logical continuation of previously adopted documents - the Ashgabat declarations on countering terrorism (2011 and 2017), the Samarkand Declaration on enhancing the role of youth in countering violent extremism and radicalization leading to terrorism (2018), as well as Dushanbe Declaration following the results of the international conference “International and regional cooperation in the fight against terrorism and sources of its financing, including drug trafficking and organized crime” (2019).
Thus, Central Asia became the first region to begin the comprehensive implementation of the UN Global Counter-Terrorism Strategy , and the Joint Plan of Action was the first framework program for the implementation of the UN GCTS developed on the basis of a regional approach.
In recent years, a significant place in the development of cooperation between the Central Asian countries and the UN in the field of countering the threats and challenges of drug production and drug trafficking through the Central Asian countries , primarily emanating from Afghan territory, has been occupied by the UN Office on Drugs and Crime and its regional office, as well as CARICC. In November 2021, UNODC and the foreign ministries of Central Asian countries signed a new Cooperation Program on Counter-Drug Action in Central Asia for 2022-2025. , whose budget is $90 million.
In 2015-2021 The previous UNODC program achieved significant results in the fight against drugs, organized crime, corruption and terrorism. National and regional projects totaling about $15 million have been implemented, including the creation of interdepartmental mobile teams and border cooperation offices. Three port control points were opened, which managed to identify and stop more than 100 serious cases of smuggling totaling $14.6 million.
An important area of interaction between the states of the region and the UN is the development of cooperation between the parties in resolving issues of environmental safety.
First of all, the Central Asian countries are actively involved in the joint implementation of programs to restore the Aral Sea, combat climate change, protect the environment, ensure the safety of hydropower facilities, etc.
In this area, the Central Asian states cooperate with the UN within the framework of such institutions as the United Nations Environment Program (UNEP), the United Nations Development Program (UNDP), the United Nations Special Program for the Economies of Central Asia (SPECA), and the UN Regional Climate Change Conference (UNFCCC).
A significant contribution of Uzbekistan to resolving these issues was the adoption in May 2021 of a Special Resolution of the UN General Assembly on declaring the Aral Sea region a zone of environmental innovation and technology. This document reflects UN support for the creation of the International Innovation Center of the Aral Sea region under the President of Uzbekistan and the establishment, under the auspices of the UN, of the Multi-Partner Trust Fund for Human Security for the Aral Sea region.
The UN Regional Center for Preventive Diplomacy plays an active role in the development of cooperation between the countries of Central Asia and the UN for Central Asian countries (UNRCCA), based in Shgabad . Since its founding in 2007, the priority areas of interaction between UNRCCA and the countries of the region in the field of security have been cooperation in countering terrorism and violent extremism; border security issues; cooperation on general issues of the nexus between water, energy and agriculture, and continued joint efforts to mitigate the effects of the drying up of the Aral Sea.
The UN Regional Center takes an active part in major international events held in Uzbekistan and other countries of the region and assists in promoting regional cooperation, including in key areas of security. Evidence of recognition of the Center's merits in strengthening interaction between the countries of the region and the UN is the regular participation of its leaders in the Consultative Meetings of the Heads of State of Central Asia and other important regional forums.
In general, in recent years there has been a significant intensification of cooperation between the countries of Central Asia and the UN and its institutions in the security field.
The growing activity of Uzbekistan and other states of the region in jointly holding international events, the implementation of specific technical assistance programs and practical interaction in the field of international security indicate the strong interest of the countries of the region in further deepening cooperation with the United Nations in the implementation of important initiatives to ensure peace, security and development in Central Asia.
Zilola Yunusova,
Head of the Department of the Information and Analytical Center for International Relations of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan,
Oleg Limanov,
Chief Researcher of the Information and Analytical Center for International Relations of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan.