Prezident Shavkat Mirziyoyev 12-sentabr kuni yo‘l xo‘jaligi tizimini isloh qilish masalalari bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi.
So‘nggi 6 yilda mamlakatimizda yo‘llar qurish va ta’mirlashga ajratilayotgan mablag‘lar 3 karra oshgan. Avtomobil yo‘llari qo‘mitasi tarkibidagi korxonalarga 2 mingdan ziyod maxsus texnika xarid qilingan. Bular orqali 65 ming kilometr yo‘llar qurilgan va ta’mirlangan.
O‘tgan yildan “Mening yo‘lim” loyihasi ham boshlanib, ichki ko‘chalar aholi takliflari asosida qurilib ta’mirlanadigan tizim joriy qilindi. Shu yilning o‘zida 470 ta mahalladagi ichki yo‘llar uchun 410 milliard so‘m yo‘naltirildi. Natijada 3 million 600 ming aholining mushkuli oson bo‘ldi.
Umuman, 3 mingga yaqin mahalla yo‘llariga ilk bor asfalt yotqizildi, yana 2 mingta mahalladagi tuproq yo‘llar shag‘al qoplamaga o‘tkazildi.
Lekin sohada bir qator tizimli muammolar ham bor. Asosiy kamchiliklardan biri – qurilayotgan yo‘llarning sifatsizligi. Yangi yo‘llar ko‘p o‘tmay yaroqsiz ahvolga kelayotgani uchun yana ta’mirlanmoqda.
Yo‘llarni loyihalash me’yorlari eskirgan. Ularning katta-kichikligi yoki hududlarning iqlim sharoitiga qaramay, bir xil andoza qo‘llanmoqda. Loyihalarda yo‘l bo‘yi infratuzilmasi nazarda tutilmagani bois, aksariyat savdo va servis shoxobchalari tartibsiz joylashgan.
Sifat pastligining yana bir sababi – yo‘l nazoratining sustligi. Bu boradagi hozirgi talablar shundayki, texnik nazoratchilar asosiy vaqtini yo‘lning sifatini tekshirishga emas, pudratchining hujjatlarini o‘rganishga sarflaydi. Yo‘l qurilishida zamonaviy texnikalarni boshqara oladigan malakali kadrlar yetishmaydi.
Yo‘llarni monitoring qilishning avtomatlashgan tizimi yo‘qligi sababli qaysi yo‘ldan qanday hajmda yuk o‘tayotgani ma’lum emas. Yo‘llarda uning yuk ko‘tarish imkoniyatidan og‘ir bo‘lgan transportlar ham harakatlanmoqda.
Yig‘ilishda shu kabi muammolar tahlil qilinib, yangi chora va takliflar ko‘rib chiqildi.
– Sifatli yo‘l odamlarning kayfiyati va iqtisodiyotimiz “arteriyasi” hisoblanadi. Shu bois yo‘l qurilishiga yangicha yondashuvlarni joriy qilib, sifatni oshirish, sohani raqamlashtirish va xususiy sektorni keng jalb qilish kerak, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Yig‘ilishda avtomobil yo‘llarini loyihalash, qurish, ta’mirlash va saqlash bo‘yicha vazifalar belgilandi.
Avvalo, loyihalashni kompleks yondashuv asosida takomillashtirish zarurligi ta’kidlandi. Ya’ni, bugungi kun talabidan kelib chiqib, avtomobillar to‘xtash joyi, yoqilg‘i quyish shoxobchasi, ovqatlanish, savdo va texnik xizmat ko‘rsatish obyektlari qayerda joylashishi, qayerda daraxt ekilishi loyihaning o‘zida mujassam bo‘lishi kerak.
Davlatimiz rahbari yo‘l qurilishida “resurs” usulidan “hajm” usuliga o‘tish taklifini qo‘llab-quvvatladi. Bu borada Xalqaro konsultant muhandislar federatsiyasi standartlari qo‘l keladi. Unga ko‘ra, maxsus sertifikatga ega muhandislar yo‘l qurilishidagi barcha jarayonlarni nazorat qiladi va yakuniy sifatga javob beradi.
Ichki yo‘llarni qurish va ta’mirlash uchun budjet mablag‘lari faqat “Mening yo‘lim” dasturi orqali ajratilishi aytildi.
– Endi qayerda ichki yo‘l qurish, qaysini ta’mirlashni odamlarimizning o‘zi hal qiladi. Shunday qilsak, loyihani tanlab olishda va sifatni ta’minlashda ochiqlik bo‘ladi, to‘liq jamoatchilik nazorati o‘rnatiladi, – dedi Prezident.
Kelgusi yil mazkur dastur uchun kamida 800 milliard so‘m ajratilishi belgilandi.
Ma’lumki, rivojlangan mamlakatlarda ham yo‘llarni qurish yoki ta’mirlash to‘liq davlat hisobidan amalga oshirilmaydi. Yurtimizda xususiy sheriklik bo‘yicha qonuniy asoslar yaratilgan bo‘lsa-da, yo‘l sohasida bu jarayon sust ketmoqda. Shu bois investorlarga qo‘yiladigan shartlar va davlatning majburiyatlarini aniq belgilab, yo‘l loyihalariga xususiy sheriklarni faol jalb qilish zarurligi qayd etildi.
Shuncha mablag‘ va mehnat bilan qurilayotgan yo‘llarni sifatli saqlash ham zarur. Masalan, chet ellarda yo‘llarda yuk transportlari vaznini o‘lchaydigan nazorat tarozilari o‘rnatiladi. Bunday tarozilarni mamlakatimizda ham xususiy sheriklik asosida o‘rnatish taklifi bildirildi.
Shaharlardagi yo‘llarni saqlash va atrofini ko‘kalamzorlashtirish uchun obodonlashtirish boshqarmalari maxsus texnikalar bilan ta’minlanadi.
Bugungi kunda yo‘llarda huquqbuzarliklarni qayd etuvchi 2 ming 500 dan ziyod kamera va radarlar o‘rnatilgan. Aholi yashash joylarida cheklangan tezlik 60 kilometr-soatga tushirilgan. Natijada yo‘l-transport hodisalari 30 foizga kamaygan. Haydovchilarga qulaylik yaratish uchun “aqlli chorraha” va “aqlli svetofor” boshqaruv tizimlarini kengroq joriy qilish zarurligi aytildi.
Tumanlarda yo‘l va ko‘priklar qurish va ta’mirlash bo‘yicha uch yillik dastur qabul qilish, yo‘l korxonalarini moliyaviy sog‘lomlashtirish va moddiy-texnik bazasini yaxshilash yuzasidan topshiriqlar berildi.
Umuman, yig‘ilishda qayd etilgan barcha choralarni inobatga olgan holda, avtomobil yo‘llari sohasini rivojlantirish bo‘yicha qaror loyihasi ishlab chiqish vazifasi qo‘yildi.

On September 12, President Shavkat Mirziyoyev held a meeting on reforming the road system.
Over the past 6 years, allocations for construction and repairs in our country have increased 3 times. More than 2 thousand units of special equipment have been purchased for enterprises in the system of the Committee on Highways. Due to this, 65 thousand kilometers of roads were built and repaired.
Last year, the Mening Yulim project was launched and a system of construction and repair of internal roads based on public proposals was introduced. In the current year alone, 410 billion soums were allocated for internal roads in 470 mahallas. The results of road improvement work affected 3.6 million people.
In general, roads in 3 thousand mahallas were paved for the first time, and dirt roads in 2 thousand mahallas were covered with gravel.
However, there are a number of systemic problems in the sphere. One of the main drawbacks is the poor quality of roads under construction. New roads degrade quickly and require repairs.
Road design standards need to be improved. For all types of roads, regardless of the size or climatic conditions of the regions, one template project is used. Roadside infrastructure is not taken into account, as a result, most of the objects of trade and service are placed randomly.
Another reason for poor road quality is poor road control. The current requirements for roads force technical inspectors to spend most of their time studying the contractor's documents, rather than checking the quality of roads. There is a shortage of qualified personnel in road construction who know how to operate modern equipment.
Due to the lack of an automated road monitoring system, there is no objective data on the load on the roads. Vehicles that exceed the permissible axial load move along the roads.
At the meeting, similar problems were analyzed and new measures and proposals were considered.
- A high–quality road is a factor affecting the mood of people and the arteries of our economy. Therefore, it is necessary to introduce new approaches to road construction, improve quality, digitalize the sphere, and widely involve the private sector," Shavkat Mirziyoyev said.
The tasks for the design, construction, repair and maintenance of highways are defined.
First of all, it was emphasized that it is necessary to improve the design on the basis of an integrated approach. That is, the project should specify the objects of roadside service, that is, the location of parking lots, gas stations, catering facilities, trade and maintenance, as well as green areas.
The Head of our state supported the proposal to switch from the resource method to the volumetric method in road construction. It was also noted the importance of implementing the standards of the International Federation of Consulting Engineers, which assumes control over all processes in road construction and final quality by certified engineers.
It is determined that henceforth budget funds for the construction and repair of internal roads will be allocated only within the framework of the Mening Yulim program.
- From now on, our citizens will decide for themselves where to build an internal road and where to repair it. If we do this, there will be transparency in the selection of projects and quality assurance, full public control will be established," the President said.
At least 800 billion soums will be allocated for this program next year.
As you know, even in developed countries, the construction or repair of roads is not carried out only at the expense of the state. Although a legal framework for private partnership has been established in our country, this process is slow in the road sector. In this regard, it is pointed out that it is necessary to actively involve private partners in road projects, clearly defining the conditions for investors and the obligations of the state.
It is also necessary to maintain the quality of roads. For example, in foreign countries, control scales measuring the weight of trucks are installed on the roads. It was proposed to establish such scales in our country on the basis of a private partnership.
In addition, urban improvement departments will be provided with special equipment for the maintenance of roads and landscaping of their surroundings.
Today, more than 2.5 thousand cameras and radars have been installed on the roads, recording violations. In residential areas, the speed limit has been reduced to 60 kilometers per hour. As a result, the number of road accidents decreased by 30 percent. With this in mind, the importance of continuing the widespread implementation of the "smart intersection" and "smart traffic light" control systems was emphasized.
Instructions were given to develop a three-year program for repairing roads and bridges in the districts, financial rehabilitation of road enterprises, and improvement of their material and technical base.
The task was set to develop a draft resolution on the development of the road industry, taking into account the measures outlined at the meeting.