O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 7-sentabr kuni Koreya Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari, iqtisodiyot va moliya vaziri Chxu Gyon Xo boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
O‘zbekiston bilan Janubiy Koreya o‘rtasidagi alohida strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash va ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Uchrashuv avvalida Bosh vazir o‘rinbosari Chxu Gyon Xo davlatimiz rahbariga Koreya Respublikasi Prezidenti Yun Sok Yolning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Suhbatda azaldan yaqin do‘stlik rishtalariga, xalqlarimizning mentaliteti, an’ana va qadriyatlari o‘xshashligiga asoslangan ikki tomonlama aloqalar izchil rivojlanib borayotgani alohida mamnuniyat bilan qayd etildi.
O‘zbekiston Prezidenti Janubiy Koreya bilan keng ko‘lamli hamkorlikning yangi iqtisodiy kun tartibini shakllantirish masalalariga to‘xtaldi.
Keyingi yillarda o‘zaro savdo va investitsiya ko‘rsatkichlari barqaror oshib bormoqda. O‘tgan yilda tovar ayirboshlash 24 foizga ko‘paydi. Mamlakatimizda qariyb 1 mingta qo‘shma korxona faoliyat yuritmoqda, Koreyadan investitsiyalar hajmi 7 milliard dollardan oshdi.
Koreya xalqaro hamkorlik agentligi, Koreya Eksimbanki va uning fondlari bilan ko‘p yillar davomida samarali hamkorlik qilinayotgani, ular bilan birgalikdagi loyihalarning umumiy portfeli 3 milliard dollardan ziyodni tashkil etgani yuqori baholandi.
Muvaffaqiyatli amalga oshirilgan qo‘shma loyihalar qatorida ko‘p tarmoqli bolalar shifoxonasi, to‘qimachilik texnoparki, qishloq xo‘jaligi mashinasozligi va nodir metallar bo‘yicha markazlar qayd etildi.
Janubiy Koreyaning yetakchi kompaniyalari bilan texnologik va investitsiyaviy sheriklikni kengaytirish, ta’lim va sog‘liqni saqlash sohalaridagi ijtimoiy ahamiyatga ega loyihalarni jadallashtirish, infatuzilma, “yashil” energetika, davlat boshqaruvi, moliya, raqamlashtirish va kadrlar tayyorlash borasidagi qo‘shma loyihalarni ilgari surish amaliy hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari sifatida ko‘rsatib o‘tildi.
Ikki mamlakat hududlari o‘rtasida samarali muloqotlarni yo‘lga qo‘yish va madaniy-gumanitar almashinuvni faollashtirish uchun keng imkoniyatlar borligi ta’kidlandi.

Президент Узбекистана подчеркнул важность формирования новой экономической повестки стратегического партнерства с Республикой Корея
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 7 сентября принял делегацию Республики Корея во главе с заместителем Премьер-министра, министром экономики и финансов этой страны Чху Гён Хо.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего укрепления узбекско-южнокорейских отношений особого стратегического партнерства и расширения многопланового сотрудничества.
В начале встречи заместитель Премьер-министра Чху Гён Хо передал главе нашего государства искренние приветствия и наилучшие пожелания Президента Республики Корея Юн Сок Ёля.
В ходе беседы с особым удовлетворением было отмечено последовательное развитие двусторонних связей, в основе которых глубокие исторические узы дружбы, схожие менталитет, традиции и ценности.
Президент Узбекистана отдельно остановился на вопросах формирования новой экономической повестки полномасштабного сотрудничества с Южной Кореей.
В последние годы устойчиво растут показатели взаимной торговли и инвестиций. В прошлом году товарооборот вырос на 24 процента. В нашей стране действуют порядка 1 тысячи совместных предприятий, объем корейских инвестиций превысил 7 миллиардов долларов.
Дана высокая оценка многолетнему плодотворному партнерству с Корейским агентством по международному сотрудничеству, Эксимбанком Кореи и его фондами, общий портфель проектов с которыми составляет более 3 миллиардов долларов.
Среди успешно реализованных совместных проектов отмечены детская многопрофильная клиника, текстильный технопарк, центры сельхозмашиностроения и редких металлов.
В качестве приоритетных направлений практического взаимодействия определены расширение технологического и инвестиционного партнерства с ведущими южнокорейскими компаниями, ускорение социально значимых программ в области образования и здравоохранения, продвижение совместных проектов в области инфраструктуры, «зеленой» энергетики, государственного управления, финансового сектора, цифровизации и подготовки кадров.
Подчеркнуты широкие возможности для налаживания продуктивных контактов между регионами двух стран и активизации культурно-гуманитарного обмена.