So'nggi paytlarda O'zbekistonning Janubiy chegarasi sezilarli darajada o'zgarib, o'ziga xos ko'rinishga ega bo'ldi. Hatto mahalliy aholi ham ba'zan o'z vatanlarini tanimasliklarini tan olishadi: bu erda hamma narsa juda tez o'zgaradi, yaxshi va yaxshi bo'ladi.
Barcha tumanlarda, shu jumladan uzoq tumanlarda ham qulay kvartiralar, zamonaviy xizmat ko'rsatish va savdo markazlari bilan ko'p qavatli binolar barpo etilmoqda. Ijtimoiy ahamiyatga molik obyektlar foydalanishga topshirilmoqda, sanoat korxonalari soni ortib bormoqda, fermerlik va hunarmandchilik faol rivojlanmoqda. Yo'llar qurilmoqda, ishlab chiqarish va ijtimoiy infratuzilma yaxshilanmoqda.
Ko'p yillar davomida agrar sektor hukmronlik qilgan va faqat so'nggi paytlarda yuqori daromadli tarmoqlarni rivojlantirish yo'nalishi bo'lgan mintaqa iqtisodiyoti mustahkamlanib bormoqda. Xususan, so'nggi olti yil ichida Surxondaryoga sarmoya kiritish uchun ko'p yillar davomida unchalik jozibador bo'lmagan deb hisoblangan besh milliard dollarlik kapital qo'yilmalar o'zlashtirilganligi diqqatga sazovordir. Bu sanoat mahsulotlari hajmini, zamonaviy xizmat turlarini barqaror oshirishga, qo'shimcha ish o'rinlari yaratishga imkon berdi. 2017-2022 yillar davomida faol jalb etilayotgan investitsiyalar hisobiga mintaqadagi sanoat korxonalari soni 1,7 baravarga oshdi, bu yerda ishlab chiqarishning yangi turlari — qurilish materiallari, charm-poyabzal mahsulotlari, elektrotexnika joriy etildi, bu esa sanoat ishlab chiqarish hajmining 2,4 trillion so'mdan 7,3 trillion so'mgacha o'sishini ta'minladi. Klaster tizimi joriy etilgan, ilg'or agrotexnik usullar, texnik-texnologik innovatsiyalar va zamonaviy uskunalar qo'llaniladigan qishloq xo'jaligida an'anaviy faoliyat rivojlanish dinamikasini oldi. Shu tufayli so'nggi olti yil ichida qishloq xo'jaligi mahsulotlari ishlab chiqarish hajmi sezilarli darajada oshib, 28 trillion so'mga yetdi.
Shuningdek, bozor xizmatlari hajmi 1,9 baravarga oshdi-4,5 trillion so'mdan 12,9 trillion so'mgacha. Yalpi hududiy mahsulot 31,2 foizga oshib, 34,9 trillion so'mni (ilgari 14,4 trillion so'm) tashkil etdi.
Davlat tomonidan taqdim etilgan keng imkoniyatlar, harakat erkinligi, imtiyozlar va preferensiyalar tufayli xususiy sektorning iqtisodiyotdagi ulushi ortib bormoqda. Hozirgi vaqtda Surxondaryoda 21,1 mingga yaqin tadbirkorlik sub'ektlari faoliyat yuritmoqda, 2019 yilga nisbatan o'sish sur'ati 145,8 foizni tashkil etdi.
Qulay sharoitlarda harakat erkinligi tadbirkorlarning o'z bizneslari uchun yangi turlarni tobora ko'proq tanlashiga yordam beradi. Sanoat sohasida tadbirkorlik sub'ektlarining 15,2 foizi, baliqchilik, o'rmon va qishloq xo'jaligida 11,8, qurilishda 11,5, xizmat ko'rsatish sohasida 6,9, tashish va saqlashda 3,4 foiz band. Tobora ko'payib borayotgan ishbilarmonlar axborot va aloqa sohasida, tibbiy xizmatlar va ijtimoiy xizmatlar ko'rsatish, turizm va boshqa istiqbolli yo'nalishlarda biznes yuritishni afzal ko'rishmoqda.
Mamlakat rahbari tashabbusi bilan amalga oshirilayotgan tadbirkorlikni qo'llab-quvvatlash bo'yicha kompleks chora-tadbirlar, xususan, Termiz shahridagi "Termez National Carpets" MCHJ faoliyatiga ijobiy ta'sir ko'rsatdi.
- Gilam ishlab chiqarishga ixtisoslashgan korxonamiz 2022 — yilda tashkil etilgan, - deydi MCHJ xodimi Kamol Alimov. - Biz ushbu faoliyat turini tasodifan tanlamadik. Ichki va tashqi bozorda gilamlarga bo'lgan katta talab rejani amalga oshirishga turtki berdi. Ular arzon narxlarda yuqori sifatli mahsulotlar ishlab chiqarishni yo'lga qo'yish, ularni qo'shni mamlakatlarga eksport qilish, shu bilan korxona daromadlarini ko'paytirish va ish o'rinlari yaratishni maqsad qilib qo'ydilar. Bizning biznesimizni rivojlantirish uchun qulay iqlim belgilangan maqsadlarga erishishga yordam beradi. Mintaqa, butun mamlakat miqyosida tadbirkorlik salohiyatini oshirish ish o'rinlari yaratishga, qashshoqlikni kamaytirishga, odamlar farovonligini oshirishga yordam beradi. Biz buni o'z tajribamizdan bilib oldik. Agar dastlab korxonada 50 kishi ishlagan bo'lsa, endi bizning xodimlarimiz soni 120 ga etdi. Ishlab chiqarish to'liq quvvatga ega bo'ldi, tayyor mahsulotlar faol ravishda sotilmoqda, tashqi bozorga chiqish uchun Real istiqbollar belgilanmoqda. Biz ularga erishish mumkinligiga shubha qilmaymiz.
Davlatimiz rahbarining 18 avgust kuni tadbirkorlar bilan ochiq muloqoti chog'ida Prezident biznes uchun sharoitlar yanada yaxshilanishini alohida ta'kidladi. Xususan, tadbirkorlarning ochiq reytingi joriy etiladi,
keyingi yilning 1 yanvaridan boshlab yuqori baholangan korxonalar barcha turdagi soliq tekshiruvlaridan ozod qilinadi, ularga qo'shilgan qiymat solig'ining ortiqcha qismi bir kun ichida qaytariladi, qo'shilgan qiymat solig'i to'lovchisining guvohnomasini vaqtincha to'xtatib turish amaliyoti bekor qilinadi. Prezident tomonidan ochiq muloqot davomida bildirilgan ushbu va boshqa chora-tadbirlar tadbirkorlarni ruhlantirib, ertangi kunga, ularning faoliyati butun mamlakat uchun muhimligiga ishonch bag'ishladi.
Masalan, so'nggi besh yil ichida bu erda farovonlikning asosiy ko'rsatkichlaridan biri — aholini ichimlik suvi bilan ta'minlash darajasi yaxshilandi. Bu davrda u 42,7 foizdan 60,8 foizga oshdi. Kanalizatsiya qamrovi 2,8 foizdan 6,7 foizgacha kengaytirildi. Keyingi besh yil ichida bu ko'rsatkichlar oshadi: ichimlik suvi ta'minoti darajasi 94,1 foizga, kanalizatsiya tizimi esa 26,9 foizga yetkaziladi. Davlatimiz rahbari tashabbusi bilan keng ko'lamli loyihani amalga oshirish suv ta'minoti bilan bog'liq vaziyatni sezilarli darajada yaxshilaydi. Tupalang suv ombori suvidan foydalanish hisobiga 495 mahallada yashovchi 1,17 million kishi sifatli hayot beruvchi namlik bilan ta'minlanadi.
Yaqin kelajakda Termiz va Termiz tumanlarida 62 ming kishini suv bilan ta'minlashga qaratilgan yana bir yirik loyiha amalga oshirilmoqda. Yaqinda, mustaqillik kuni arafasida, bu erda loyihaning birinchi bosqichi umumiy xarajat bilan yakunlangani tantanali ravishda nishonlandi
81 milliard so'm. Tumanning ikkita yirik aholi punktlariga sifatli ichimlik suvi keldi. Bundan tashqari, "Surxondaryo suv taminoti"MChJ tuman bo'limi uchun zamonaviy bino foydalanishga topshirildi.
Denov tumanidagi 2-ixtisoslashtirilgan maktab-internat uchun 330 o'rinli yangi o'quv korpusi mustaqillik kuniga yaxshi sovg'a bo'ldi. Zamonaviy turdagi binoda yosh avlodni barkamol rivojlantirish, iqtidorli bolalarni sifatli o'qitish uchun barcha sharoitlar yaratilgan. Denov tumanidagi "Qorakuz" mahallasida savdo-servis markazi ham o'z faoliyatini boshladi, u yerda talab yuqori bo'lgan sanoat mahsulotlari va xizmatlari ishlab chiqarish yo'lga qo'yildi. Shuni ta'kidlash kerakki, yangi obyekt ishga tushirilishi tufayli yoshlar va ayollar orasidan o'nlab qishloq aholisi barqaror ish bilan ta'minlandi.
Va shunga o'xshash tantanali tadbirlar mintaqada bayramdan oldingi kunlarda har kuni bo'lib o'tdi. Viloyatning barcha tuman va shaharlarida uy-joylar foydalanishga topshirildi, yangi ishlab chiqarish markazlari, ijtimoiy xizmatlar, elektron servis va boshqa obyektlar ochildi.
Biroq, bu quvonchli voqealar nafaqat bayramga to'g'ri keldi. Ular hozir ham faol davom etmoqda. Shunday qilib, O'zbekiston kasaba uyushmalari Federatsiyasi sanatoriyasini qurish bo'yicha to'g'ridan-to'g'ri ish. Saryasi tumanining go'zal hududida tog'larda baland joylashgan umumiy qiymati 110 milliard so'mlik ushbu obyektni ishga tushirish nafaqat mamlakatning zamonaviy sog'lomlashtirish maskanlari tarmog'ini kengaytirishga, balki Sangardak qishlog'i aholisini daromadli ish o'rinlari bilan ta'minlashga imkon beradi.
Boshqa joylarda bo'lgani kabi, mamlakat janubida ham yangi O'zbekiston turar-joy massivlari barpo etilmoqda. Ularning hududida qulay kvartiralar bilan bir qatorda zamonaviy maktablar, maktabgacha ta'lim tashkilotlari, oilaviy poliklinikalar va boshqa ob'ektlar qurilishi ko'zda tutilgan. Ushbu massivlardan birining qurilishi shu kunlarda Jarqo'rg'on tumanidagi "Qorayantoq" mahallasida yakunlanmoqda. Yana bir oz ko'proq va 426 xonadonga mo'ljallangan 20 ta ko'p qavatli uylar, 330 o'rinli maktab va boshqa ijtimoiy ahamiyatga ega ob'ektlar foydalanishga topshiriladi.
Ushbu keng ko'lamli ishlar jarayonida obodonlashtirish choralari ham e'tibordan chetda qolmasligi xarakterlidir, chunki bu erda harorat ba'zan rekordlarni yangilaydi. Sog'lom ekotizim yaratish, mahalliy tabiiy sharoitlarga chidamli o'simliklar ekish borasida amaliy g'amxo'rlik ko'rsatilayotgani tufayli ko'plab mahallalar, shuningdek, ishlab chiqarish va ijtimoiy obyektlar ko'katlarga ko'milmoqda. Shu maqsadda faqat "uzun" davlat o'rmon xo'jaligida yil boshidan buyon 1,5 million meva va 3,5 million manzarali daraxt va buta ko'chatlari yetishtirildi.
Joriy yilning 13 mart kuni Surxondaryoga tashrifi chog'ida Prezident uch million Uryuk ko'chatlari va boshqa mevali daraxtlarni tayyorlashni buyurdi. Hozirgacha bu yerda 300 mingta ko'chat va besh tonna meva ekinlari urug'i yig'ib olingan. Bundan tashqari, xo'jalikda chorvachilik, parrandachilik, asalarichilik rivojlangan.
Bir so'z bilan aytganda, mintaqada har kuni ko'p qirrali ijodiy ishlar olib borilmoqda. U amalga oshirilayotgan davlat siyosatining mohiyatini tashkil etuvchi insonga amaliy g'amxo'rlik asosida qurilgan. Millionlab odamlarning hayoti va mehnati uchun munosib sharoitlar yaratilganligi sababli, ularning farovonligini oshirish ularning amalga oshirilayotgan islohotlarga daxldorlik hissini kuchaytiradi.

Сурхандарьинская область Узбекистана: основа развития в заботе о человеке
Южный рубеж Узбекистана в последнее время значительно преобразился, приобрел неповторимый облик. Даже коренные жители признаются, что порой не узнают родные места: настолько стремительно здесь все меняется, хорошеет и благоустраивается.
Во всех районах, в том числе отдаленных, возводятся многоэтажные здания с комфортабельными квартирами, современными центрами услуг и торговли. Сдаются в эксплуатацию объекты социального значения, растет число промышленных предприятий, активно развиваются фермерство, ремесленничество. Строятся дороги, улучшается производственная и социальная инфраструктура.
Крепнет экономика региона, в которой на протяжении долгих лет главенствовал аграрный сектор и лишь в последнее время взят курс на развитие высокодоходных отраслей. В частности, заслуживает внимания тот факт, что в считавшейся на протяжении многих лет мало привлекательной для инвестирования Сурхандарье за последние шесть лет освоено капиталовложений на пять миллиардов долларов. Это позволило добиться стабильного наращивания объемов промышленной продукции, современных видов услуг, создания дополнительных рабочих мест. За период 2017—2022 годов количество промышленных предприятий в регионе увеличилось в 1,7 раза за счет активно привлекаемых инвестиций, здесь внедрены новые виды производства — стройматериалов, кожевенно-обувной продукции, электротехники, что обеспечило рост объемов промышленного производства с 2,4 до 7,3 триллиона сумов. Динамику развития получили традиционные виды деятельности в сельском хозяйстве, где внедрена кластерная система, применяются передовые агротехнические методы, технико-технологические инновации, современное оборудование. Благодаря этому за последние шесть лет объем производства сельскохозяйственной продукции существенно увеличился, достигнув 28 триллионов сумов.
Возрос также объем рыночных услуг в 1,9 раза — с 4,5 до 12,9 триллиона сумов. Валовая территориальная продукция увеличилась на 31,2 процента, составив 34,9 триллиона сумов (ранее — 14,4 триллиона сумов).
Благодаря предоставленным государством широким возможностям, свободе действий, льготам и преференциям повышается доля частного сектора в экономике. В настоящее время в Сурхандарье осуществляют деятельность порядка 21,1 тысячи субъектов предпринимательства, темпы роста по сравнению с 2019 годом составили 145,8 процента.
Свобода действий в благоприятных условиях способствует тому, что предприниматели все смелее выбирают новые виды для своего бизнеса. В сфере промышленности занято 15,2 процента субъектов предпринимательства, в рыбоводстве, лесном и сельском хозяйстве — 11,8, в строительстве — 11,5, в сфере услуг — 6,9, в перевозке и хранении — 3,4 процента. Все большее число деловых людей отдают предпочтение ведению бизнеса в сфере информации и связи, оказанию медицинских услуг и социального сервиса, в туризме, других перспективных направлениях.
Комплексные меры по поддержке предпринимательства, реализуемые по инициативе руководителя страны, позитивно отразились, в частности, и на деятельности ООО «Termez National Carpets» города Термеза.
— Наше предприятие, специализирующееся на выпуске ковров, создано в 2022 году, — говорит делопроизводитель ООО Камол Алимов. — Этот вид деятельности мы выбрали не случайно. Большой спрос на ковры как на внутреннем, так и внешнем рынке придал стимул для воплощения задуманного. Поставили цель наладить производство высококачественной продукции по доступным ценам, экспортировать ее в соседние страны, увеличивая тем самым доходы предприятия и создавая рабочие места. Благоприятный климат для развития нашего бизнеса помогает в достижении намеченных целей. В масштабах региона, всей страны в целом усиление потенциала предпринимательства способствует созданию рабочих мест, сокращению бедности, повышению благосостояния людей. В этом мы убедились на собственном опыте. Если вначале на предприятии работало 50 человек, то теперь число наших работников достигло 120. Производство вышло на полную мощность, готовая продукция активно раскупается, намечаются реальные перспективы для выхода на внешний рынок. Мы не сомневаемся в том, что они достижимы.
В ходе открытого диалога главы нашего государства с предпринимателями, состоявшегося 18 августа, Президент особо подчеркнул, что условия для бизнеса и дальше будут только улучшаться. В частности, будет внедрен открытый рейтинг предпринимателей,
по итогам которого начиная с 1 января следующего года предприятия с высоким рейтингом будут освобождаться от всех видов налоговых проверок, им в течение одного дня будет возвращена излишняя часть налога на добавленную стоимость, будет отменена практика временного приостановления действия свидетельства плательщика налога на добавленную стоимость. Эти и другие меры, озвученные Президентом в ходе открытого диалога, воодушевили предпринимателей, придали уверенности в завтрашнем дне, в значимости их деятельности для всей страны.
К примеру, за последние пять лет здесь добились улучшения одного из ключевых показателей благосостояния — степени обеспеченности населения питьевой водой. Она за этот период возросла с 42,7 до 60,8 процента. Охват системой канализации расширен с 2,8 до 6,7 процента. В следующие пять лет эти показатели увеличатся: уровень обеспеченности питьевой водой будет доведен до 94,1 процента, а охват системой канализации — до 26,9 процента. Ситуацию с водоснабжением существенно улучшит реализация инициированного главой нашего государства масштабного проекта. За счет использования воды Тупалангского водохранилища будут обеспечены качественной живительной влагой 1,17 миллиона человек, проживающих в 495 махаллях.
Воплощается в жизнь и другой крупный проект, призванный обеспечить водой в ближайшее время 62 тысячи человек в Термезе и Термезском районе. Недавно, в преддверии Дня независимости, здесь торжественно отметили завершение первого этапа проекта общей стоимостью
81 миллиард сумов. В два крупных населенных пункта района пришла качественная питьевая вода. Кроме того, сдано в эксплуатацию современное здание для районного отдела ООО «Сурхондарё сув таъминоти».
Хорошим подарком к Дню независимости стал новый учебный корпус на 330 мест для специализированной школы-интерната № 2 Денауского района. В здании современного типа созданы все условия для гармоничного развития подрастающего поколения, качественного обучения одаренных детей. В махалле «Коракуз» Денауского района начал также свою деятельность торгово-сервисный центр, где налажено производство востребованных видов промышленной продукции и услуг. Стоит отметить, что благодаря запуску нового объекта стабильной работой обеспечены десятки сельчан из числа молодежи и женщин.
И подобные торжественные мероприятия в предпраздничные дни в регионе проводились ежедневно. Во всех районах и городах области сдавалось в эксплуатацию жилье, открывались новые центры производства, социальных услуг, электронного сервиса, другие объекты.
Однако эти радостные события были приурочены не только к празднику. Они активно продолжаются и сейчас. Так, на финишной прямой работы по возведению санатория Федерации профсоюзов Узбекистана. Ввод в действие данного объекта общей стоимостью 110 миллиардов сумов, расположенного высоко в горах в живописной местности Сарыасийского района, позволит не только расширить сеть современных здравниц страны, но и обеспечит доходными рабочими местами жителей села Сангардак.
Как и повсюду, на юге страны возводятся жилые массивы Новый Узбекистан. Наряду с комфортабельными квартирами на их территории предусмотрено сооружение современных школ, дошкольных образовательных организаций, семейных поликлиник и других объектов. Строительство одного из таких массивов завершается в эти дни в махалле «Кораянток» Джаркурганского района. Еще немного, и будут сданы в эксплуатацию 20 многоэтажных домов на 426 квартир, школа на 330 мест и другие объекты социального значения.
Характерно, что в процессе этих масштабных работ не упускаются из виду и меры по озеленению, ведь температура здесь порой бьет рекорды. Благодаря проявлению практической заботы о создании здоровой экосистемы, высадке устойчивых к местным природным условиям растений многие из махаллей, а также производственных и социальных объектов утопают в зелени. Для этих целей только в государственном лесном хозяйстве «Узун» с начала года выращено 1,5 миллиона саженцев фруктовых и 3,5 миллиона саженцев декоративных деревьев и кустарников.
В ходе посещения Сурхандарьи 13 марта нынешнего года Президент распорядился подготовить три миллиона саженцев урюка и других фруктовых деревьев. К настоящему времени здесь заготовлено 300 тысяч саженцев и пять тонн семян плодовых культур. Кроме того, в хозяйстве получили развитие животноводство, птицеводство, пчеловодство.
Словом, в регионе идет каждодневная многоплановая созидательная работа. В ее основе — практическая забота о человеке, составляющая суть реализуемой политики государства. Поскольку создание достойных условий для жизни и труда миллионов людей, повышение их благосостояния лишь усиливает чувство их сопричастности к реализуемым реформам.