Тадбирда Хитой савдо-саноат палаталари, йирик компания ва ташкилот раҳбарлари ҳамда ОАВ вакиллари иштирок этди.
Форум қатнашчиларига Сурхондарё вилоятининг экспорт имкониятлари ҳамда сармоявий салоҳияти юзасидан батафсил тақдимот ўтказилди. Хитой компанияларини вилоятнинг эркин иқтисодий ва саноат зоналарида яратилган имкониятлардан кенг фойдаланишга чақирилди.
Қўшни давлатлар билан самарали савдо, транспорт ва логистика алоқаларини янада ривожлантириш мақсадида “Термиз” эркин иқтисодий зонаси ташкил этилгани таъкидланди. Шунингдек, бу ерда саноат ишлаб чиқариш соҳаларида йирик корхоналар ташкил этиш учун 120 та инвестиция лойиҳасини амалга ошириш режалаштирилгани айтиб ўтилди.
Бундан ташқари бугунги кунда Сурхондарё ва Хитой ҳудудлари ўртасидаги ҳамкорлик фаол ривожланаётгани, хусусан, 2022 йил якунларига кўра Сурхондарё вилоятининг Хитой билан ташқи савдо айланмаси 77 миллион долларни ташкил этгани ҳамда ушбу мамлакатдан жалб қилинган инвестициялар миқдори 102,5 миллион долларга етгани қайд этилди.
Форум давомида, шунингдек, “Термиз” халқаро савдо марказининг тақдимоти ҳам ўтказилди.
Ўтказилган учрашувларда турли соҳаларда ўзаро манфаатли ҳамкорлик йўналишларида лойиҳаларни амалга ошириш бўйича келишувларга эришилди.
Тадбир давомида Сурхондарё вилояти ва Хитойнинг бир қатор етакчи компаниялари ўртасида ўзаро манфаатли ҳамкорлик келишувлари имзоланди.
Хитойнинг “Huawei” компанияси Тошкентдаги офиси директори ўринбосари Сюй Хай:
- Биз Ўзбекистон билан ICT соҳасини ривожлантириш, қишлоқ хўжалигини модернизация қилиш жабҳасида ҳамкорлик қилишга тайёрмиз. Шу жумладан, баъзи экологик тоза тармоқларни ривожлантириш бўйича биргаликда ишлашимиз мумкин. “Huawei” компанияси, шунингдек, маҳаллий даражада кейинги босқичларда амалиёт ва таълим бериш, шу жумладан, ICT соҳасида мутахассисларни тайёрлашда ҳамкорликни ривожлантиришдан манфаатдор.
Хитойнинг “Longi” компанияси менежери Цзи Цзин:
- Бугунги форум Сурхондарё вилоятининг иқтисодий салоҳиятига бағишланди. Дунёнинг етакчи қуёш энергияси ишлаб чиқарувчиси сифатида биз Хитой ва Марказий Осиё мамлакатлари ўртасидаги ҳамкорликни қўллаб-қувватлаймиз. Ўзбекистонда ҳам лойиҳаларимиз бор. Икки томонлама алоқалардан мамнунмиз ва биз ўз саъй-ҳаракатларимиз орқали мамлакатларимиз ўртасидаги муносабатларни янада ривожлантиришга ўз ҳиссамизни қўшишга тайёрмиз.

As part of the visit of the delegation of Surkhandarya region to China, a business forum was held at the Embassy of Uzbekistan in Beijing.
The event was attended by heads and representatives of Chinese chambers of Commerce and industry, leading companies and organizations, and the media.
The forum participants were presented with a detailed presentation on the export opportunities and investment potential of Surkhandarya region, as well as favorable conditions created in the free economic and industrial zones of the region.
In particular, it was noted that the Termez free economic zone was created in order to further develop effective trade, transport and logistics relations with neighboring countries. It was indicated here that 120 investment projects are planned to create large enterprises in the field of industrial production.
At the same time, it was noted that today cooperation between the Surkhandarya region and the regions of China is actively developing. By the end of 2022, the foreign trade turnover of Surkhandarya region with Chinese partners amounted to 77 million US dollars, and the amount of investments attracted from China reached 102.5 million dollars.
The presentation of the International Trade Center "Termez" was also held within the framework of the forum.
During the bilateral meetings, agreements were reached on the implementation of projects in areas of mutually beneficial cooperation in various fields, including cooperation agreements signed between Surkhandarya region and a number of leading Chinese companies.
Some of the participants shared with the news agency "Doone" their thoughts and opinions on the results of the business forum:
Deputy Director of the office of the Chinese company "Huawei" in Tashkent Xu Hai:
- We are ready to cooperate with Uzbekistan in the development of information and communication technologies and modernization of agriculture. In particular, we can cooperate in the creation of some environmentally friendly industries. Our company also cooperates in the field of professional development and education at the local level, including education in the field of ICT.
Manager of the Chinese company "Longi" Ji Jing:
- Today's forum is dedicated to the development potential of Surkhandarya region. As the world's leading producer of solar energy, we support cooperation between China and the countries of Central Asia. We have projects in Uzbekistan. We are pleased with the bilateral cooperation and are ready to contribute to the development of relations between our countries.