Тадбирда Хитой савдо-саноат палаталари, йирик компания ва ташкилот раҳбарлари ҳамда ОАВ вакиллари иштирок этди.
Форум қатнашчиларига Сурхондарё вилоятининг экспорт имкониятлари ҳамда сармоявий салоҳияти юзасидан батафсил тақдимот ўтказилди. Хитой компанияларини вилоятнинг эркин иқтисодий ва саноат зоналарида яратилган имкониятлардан кенг фойдаланишга чақирилди.
Қўшни давлатлар билан самарали савдо, транспорт ва логистика алоқаларини янада ривожлантириш мақсадида “Термиз” эркин иқтисодий зонаси ташкил этилгани таъкидланди. Шунингдек, бу ерда саноат ишлаб чиқариш соҳаларида йирик корхоналар ташкил этиш учун 120 та инвестиция лойиҳасини амалга ошириш режалаштирилгани айтиб ўтилди.
Бундан ташқари бугунги кунда Сурхондарё ва Хитой ҳудудлари ўртасидаги ҳамкорлик фаол ривожланаётгани, хусусан, 2022 йил якунларига кўра Сурхондарё вилоятининг Хитой билан ташқи савдо айланмаси 77 миллион долларни ташкил этгани ҳамда ушбу мамлакатдан жалб қилинган инвестициялар миқдори 102,5 миллион долларга етгани қайд этилди.
Форум давомида, шунингдек, “Термиз” халқаро савдо марказининг тақдимоти ҳам ўтказилди.
Ўтказилган учрашувларда турли соҳаларда ўзаро манфаатли ҳамкорлик йўналишларида лойиҳаларни амалга ошириш бўйича келишувларга эришилди.
Тадбир давомида Сурхондарё вилояти ва Хитойнинг бир қатор етакчи компаниялари ўртасида ўзаро манфаатли ҳамкорлик келишувлари имзоланди.
Хитойнинг “Huawei” компанияси Тошкентдаги офиси директори ўринбосари Сюй Хай:
- Биз Ўзбекистон билан ICT соҳасини ривожлантириш, қишлоқ хўжалигини модернизация қилиш жабҳасида ҳамкорлик қилишга тайёрмиз. Шу жумладан, баъзи экологик тоза тармоқларни ривожлантириш бўйича биргаликда ишлашимиз мумкин. “Huawei” компанияси, шунингдек, маҳаллий даражада кейинги босқичларда амалиёт ва таълим бериш, шу жумладан, ICT соҳасида мутахассисларни тайёрлашда ҳамкорликни ривожлантиришдан манфаатдор.
Хитойнинг “Longi” компанияси менежери Цзи Цзин:
- Бугунги форум Сурхондарё вилоятининг иқтисодий салоҳиятига бағишланди. Дунёнинг етакчи қуёш энергияси ишлаб чиқарувчиси сифатида биз Хитой ва Марказий Осиё мамлакатлари ўртасидаги ҳамкорликни қўллаб-қувватлаймиз. Ўзбекистонда ҳам лойиҳаларимиз бор. Икки томонлама алоқалардан мамнунмиз ва биз ўз саъй-ҳаракатларимиз орқали мамлакатларимиз ўртасидаги муносабатларни янада ривожлантиришга ўз ҳиссамизни қўшишга тайёрмиз.

В рамках визита делегации Сурхандарьинской области в Китай в Посольстве Узбекистана в Пекине состоялся бизнес-форум.
В мероприятии приняли участие руководители и представители китайских торгово-промышленных палат, ведущих компаний и организаций, СМИ.
Участникам форума была представлена подробная презентация об экспортных возможностях и инвестиционном потенциале Сурхандарьинской области, а также благоприятных условиях, созданных в свободных экономических и индустриальных зонах региона.
В частности, отмечалось, что свободная экономическая зона «Термез» создана в целях дальнейшего развития эффективных торговых, транспортно-логистических отношений с соседними странами. Здесь указывалось, что запланировано 120 инвестиционных проектов по созданию крупных предприятий в сфере промышленного производства.
При этом было отмечено, что на сегодняшний день активно развивается сотрудничество между Сурхандарьинской областью и регионами КНР. По итогам 2022 года внешнеторговый оборот Сурхандарьинской области с китайскими партнерами составил 77 миллионов долларов США, а сумма привлеченных из КНР инвестиций достигла 102,5 миллиона долларов.
В рамках форума также состоялась презентация Международного торгового центра «Термез».
В ходе двусторонних встреч были достигнуты договоренности о реализации проектов по направлениям взаимовыгодного сотрудничества в различных сферах, в том числе подписаны соглашения о сотрудничестве между Сурхандарьинской областью и рядом ведущих китайских компаний.
Некоторые из участников поделились с ИА «Дунё» своими мыслями и мнениями относительно итогов бизнес-форума:
Заместитель директора офиса китайской компании «Хуавэй» в Ташкенте Сюй Хай:
- Мы готовы сотрудничать с Узбекистаном в сфере развития информационно-коммуникационных технологий и модернизации сельского хозяйства. В том числе мы можем взаимодействовать в деле создания некоторых экологически чистых производств. Наша компания также сотрудничает в области повышения квалификации и образования на местном уровне, включая образование в области ИКТ.
Менеджер китайской компании «Лонги» Цзи Цзин:
- Сегодняшний форум посвящен потенциалу развития Сурхандарьинской области. Являясь ведущим мировым производителем солнечной энергии, мы поддерживаем сотрудничество между Китаем и странами Центральной Азии. У нас есть проекты в Узбекистане. Мы довольны двусторонним сотрудничеством и готовы внести свой вклад в развитие отношений между нашими странами.