Bugun, 30-avgust kuni mamlakatimizga yangi tayinlangan xorijiy elchilar tomonidan ishonch yorliqlarini topshirish tantanali marosimi bo‘ldi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Xitoy Xalq Respublikasi elchisi Yuy Szyun, Malayziya elchisi Ilhom Tua Bin Ilyos, Buyuk Britaniya elchisi Timoti Smart, Turkmaniston elchisi Shodurdi Meredov va Bangladesh Xalq Respublikasi elchisi Muhammad Monirul Islomdan ishonch yorliqlarini qabul qildi.
Davlatimiz rahbari xorijiy diplomatik vakolatxonalarning yangi tayinlangan rahbarlarini O‘zbekistondagi faoliyati rasman boshlangani bilan samimiy qutladi.
Tantanali marosim O‘zbekistonning ko‘p millatli xalqi davlat mustaqilligining 32 yilligini keng nishonlanayotgan paytda o‘tkazilayotgani ramziy ma’noga ega ekani qayd etildi.
Joriy yilda mamlakatimizda umume’tirof etilgan demokratik normalarga muvofiq muhim siyosiy tadbirlar – yangilangan Konstitutsiyani qabul qilish bo‘yicha referendum va Prezident saylovi muvaffaqiyatli o‘tkazilgani ta’kidlandi. Ularning natijalari amalga oshirilayotgan islohotlar ortga qaytmasligini mustahkamlab qo‘ydi. Bu “O‘zbekiston – 2030” strategiyasida ham o‘z ifodasini topdi.
O‘zbekiston yetakchisi dunyoda geosiyosiy keskinlik kuchayib, o‘zaro ishonch susayib borayotgan, turli mintaqalarda yangi nizo o‘choqlari vujudga kelib, xavfsizlik va barqaror taraqqiyotga tahdidlar ortayotgan sharoitda O‘zbekiston ochiq va pragmatik tashqi siyosat yuritayotganini alohida ta’kidladi.
Jahondagi barcha mamlakatlar bilan o‘zaro hurmat va amaliy hamkorlikka asoslangan munosabatlar tizimli rivojlanmoqda. Birlashgan Millatlar Tashkiloti, boshqa nufuzli xalqaro tashkilotlar va mintaqaviy tuzilmalar bilan ko‘p tomonlama sheriklik mustahkamlanmoqda.
Joriy yilda mamlakatimizda Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti sammiti, Birlashgan Millatlar Tashkiloti shafeligida Oziq-ovqat xavfsizligi bo‘yicha xalqaro konferensiya hamda Jahon turizm tashkiloti Bosh Assambleyasining yubiley sessiyasi bo‘lib o‘tadi.
Davlatimiz rahbari yangi elchilar vakillik qilayotgan mamlakatlar bilan munosabatlarni sifat va mazmun jihatidan mutlaqo yangi darajaga olib chiqishga doir qator muhim masalalarga e’tibor qaratdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Xitoydan yangi tayinlangan elchiga murojaat qilar ekan, Pekin bizning ishonchli va vaqt bilan sinalgan do‘stlarimizdan biri ekani, u bilan munosabatlar keyingi yillarda har tomonlama strategik sheriklik darajasiga ko‘tarilganini qayd etdi.
– Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpin janoblarining bir yil avval mamlakatimizga amalga oshirgan tarixiy davlat tashrifi hamda joriy yil may oyida Sian shahrida bo‘lib o‘tgan “Markaziy Osiyo – Xitoy” sammiti doirasidagi samarali uchrashuvimiz ikki tomonlama munosabatlarga kuchli sur’at bag‘ishladi, – dedi O‘zbekiston yetakchisi.
Oliy darajada erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish doirasida o‘zaro savdoni ko‘paytirish, Xitoyning yetakchi kompaniyalari bilan yuqori texnologiyalar va innovatsiyalar borasidagi sheriklikni kengaytirish, “yashil” iqtisodiyot, raqamlashtirish, sun’iy intellekt, qayta tiklanuvchi energetika, ilg‘or sanoat va infratuzilma, “aqlli” qishloq xo‘jaligi, tibbiyot va farmatsevtika bo‘yicha qo‘shma loyiha va dasturlarni ro‘yobga chiqarish, fan-ta’lim va madaniy almashinuvlarni jadallashtirishga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Oktyabr oyida Xitoyda bo‘lajak “Bir makon, bir yo‘l” xalqaro forumi doirasida oliy darajali uchrashuv o‘tkazilishi rejalashtirilgan.
Malayziya – O‘zbekistonning Janubi-Sharqiy Osiyodagi muhim hamkori.
– Munosabatlarimiz o‘zaro hurmat va an’anaviy do‘stlik tamoyillari asosida izchil rivojlanmoqda. Davlatlarimizning dolzarb global va mintaqaviy masalalarga doir qarashlari va yondashuvlari o‘xshash yoki yaqin, – dedi O‘zbekiston Prezidenti.
Elektronika va elektrotexnika, axborot texnologiyalari, oziq-ovqat sanoati, turizm, ta’lim va boshqa yo‘nalishlarda hamkorlikni yanada rivojlantirish, Malayziyaning yetakchi kompaniyalari, ayniqsa, neft-kimyo korxonalari bilan sheriklik aloqalarini kengaytirish muhimligi ta’kidlandi.
Toshkent va Urganch shaharlarida Malayziyaning “Binari” universiteti muvaffaqiyatli ishlamoqda.
Faol o‘zaro tashriflar ham oliy darajadagi uchrashuvlar uchun yaxshi zamin yaratmoqda.
Jahonda ulkan siyosiy, iqtisodiy va intellektual salohiyatga ega Buyuk Britaniya O‘zbekistonning uzoq muddatli va muhim hamkoridir.
Keyingi yillarda mamlakatlarimiz o‘rtasida do‘stlik va o‘zaro hurmatga asoslangan keng aloqalar yo‘lga qo‘yilib, barqaror rivojlanmoqda, yangi loyihalar va aniq dasturlar bilan boyimoqda.
Parlamentlar, sud idoralari, adliya, ta’lim va moliya vazirliklari o‘rtasidagi sheriklik kengaymoqda.
O‘zbekiston va Buyuk Britaniya Birlashgan Millatlar Tashkiloti va boshqa nufuzli xalqaro tuzilmalar doirasida yaqin hamkorlikni yo‘lga qo‘ygan.
Iqtisodiy yo‘nalishda o‘zaro savdo hajmi yuqori sur’at bilan ko‘paymoqda.
O‘zbekiston rahbari mamlakatimiz investitsiyalar va innovatsiyalar sohasidagi ishga solinmagan ulkan salohiyatni to‘liq ro‘yobga chiqarishdan manfaatdor ekanini qayd etib, bank ishi va moliya, raqamli iqtisodiyot, “yashil” energetika, geologiya, kimyo va boshqa ustuvor yo‘nalishlarda yangi qo‘shma loyihalarni amalga oshirish taklifini bildirdi.
Turkmaniston – eng yaqin qo‘shnimiz. Tili, dini va urf-odatlari mushtarak bo‘lgan xalqlarimiz ko‘p asrlar davomida yonma-yon yashab kelmoqda.
Mamlakatlarimiz o‘rtasidagi munosabatlar keyingi yillarda barcha yo‘nalishlarda – siyosat, parlamentlararo aloqalar, savdo va iqtisodiyot, transport, energetika, suv va qishloq xo‘jaligida, madaniy-gumanitar sohada yangi darajaga ko‘tarilgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
O‘zbekiston Prezidentining Ashxobodga yaqindagi tashrifi, Turkman xalqining milliy yetakchisi, Turkmaniston Xalq Maslahati Raisi Gurbanguli Berdimuhamedov va Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedov bilan sermahsul muzokaralar strategik sheriklikning yanada chuqurlashishiga xizmat qildi.
– Biz savdo aloqalarini kengaytirish, iqtisodiy sohada hamkorlikni mustahkamlash va aniq loyihalarni amalga oshirish, yuk tashish va tranzit hajmini ko‘paytirish uchun ulkan salohiyatga egamiz, – dedi O‘zbekiston yetakchisi.
Ko‘p qirrali aloqalarni, jumladan, Birlashgan Millatlar Tashkiloti, boshqa yetakchi xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar doirasidagi yaqin muloqotni va o‘zaro qo‘llab-quvvatlash amaliyotini davom ettirish niyati bildirildi.
Bangladesh Xalq Respublikasi – Janubiy Osiyo va butun islom olamida tez rivojlanayotgan davlat. Mamlakatlarimiz o‘rtasidagi muloqotlar faollashgan.
Siyosiy va savdo-iqtisodiy yo‘nalishlarda “yo‘l xaritalari” qabul qilingan. To‘qimachilik, qishloq xo‘jaligi, farmatsevtika, turizm tarmoqlarida sheriklikni kengaytirish, yangi investitsiya loyihalari va qo‘shma dasturlarni amalga oshirish istiqbollari belgilab olingan.
Marosim yakunida O‘zbekiston Prezidenti elchilarga mas’uliyatli va sharafli faoliyatida katta muvaffaqiyatlar tiladi, mamlakatlarimiz va xalqlarimiz o‘rtasidagi munosabatlarni yanada yuksaltirish uchun faolroq ishlash va hududlarimizga ko‘proq borishga chaqirdi.

Президент Республики Узбекистан принял верительные грамоты вновь назначенных зарубежных послов
Сегодня, 30 августа состоялась торжественная церемония вручения верительных грамот вновь назначенными в нашу страну зарубежными послами.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял верительные грамоты у послов Китайской Народной Республики Юй Цзюня, Малайзии Ильхама Туа Бин Иллиаса, Великобритании Тимоти Смарта, Туркменистана Шодурды Мередова и Народной Республики Бангладеш Мухаммеда Монирул Ислама.
Глава нашего государства искренне поздравил вновь назначенных руководителей зарубежных дипломатических представительств с официальным началом своей деятельности
в Узбекистане.
Отмечен символизм проведения торжественной церемонии в дни широкого празднования многонациональным народом Узбекистана 32-летия государственной независимости.
Подчеркнуто, что в этом году в стране в соответствии с общепризнанными демократическими нормами успешно проведены важные политические мероприятия – референдум по принятию обновленной Конституции и президентские выборы. Их результаты закрепили необратимый курс проводимых реформ, которые также нашли отражение в Стратегии развития «Узбекистан – 2030».
Лидер Узбекистана особо отметил, что в условиях нарастания геополитической напряженности в мире, ослабления взаимного доверия, когда в разных регионах возникают новые очаги конфликтов, возрастают угрозы безопасности и устойчивому развитию, Узбекистан активно проводит открытую и прагматичную внешнюю политику.
Системно развиваются отношения со всеми странами мира, основанные на взаимном уважении и практическом сотрудничестве. Укрепляется многостороннее партнерство с Организацией Объединенных Наций, другими авторитетными международными организациями и региональными структурами.
В этом году в нашей стране состоятся саммит Организации экономического сотрудничества, Международная конференция по продовольственной безопасности под эгидой Организации Объединенных Наций, а также юбилейная сессия Генеральной Ассамблеи Всемирной туристской организации.
Глава государства обратил внимание на ряд важных вопросов выведения на совершенно новый качественный и содержательный уровень отношений со странами, которые представляют вновь назначенные послы.
Обратившись к вновь назначенному послу Китая, Президент Республики Узбекистан подчеркнул, что Пекин является одним из наших надежных и проверенных временем друзей, отношения с которым за последние годы вышли на уровень всестороннего стратегического партнерства.
– Исторический государственный визит Председателя Китайской Народной Республики господина Си Цзиньпина в нашу страну год назад, а также наша продуктивная встреча в рамках саммита «Центральная Азия – Китай», состоявшаяся в мае текущего года в городе Сиане, дали мощный толчок развитию двусторонних отношений, – подчеркнул лидер Узбекистана.
В рамках реализации достигнутых на высшем уровне договоренностей уделяется особое внимание увеличению объемов взаимной торговли, расширению партнерства с ведущими китайскими компаниями в области высоких технологий и инноваций, реализации проектов и совместных программ в сферах «зеленой» экономики, цифровизации, искусственного интеллекта, возобновляемой энергетики, передовой промышленности и инфраструктуры, «умного» сельского хозяйства, медицины и фармацевтики, ускорению научно-образовательных и культурных обменов.
Запланирована встреча на высшем уровне в рамках международного форума «Один пояс, один путь», который состоится в октябре в Китае.
Малайзия – важный партнер Узбекистана в регионе Юго-Восточной Азии.
– Наши отношения последовательно развиваются на основе принципов взаимного уважения и традиционной дружбы. Взгляды и подходы наших государств по актуальным глобальным и региональным вопросам схожи или близки, – сказал Президент Узбекистана.
Выражена поддержка дальнейшего развития сотрудничества в области электроники и электротехники, информационных технологий, пищевой промышленности, туризма, образования
и других направлений, а также расширения партнерских отношений с ведущими малазийскими компаниями, особенно
в области нефтехимии.
В городах Ташкенте и Ургенче успешно осуществляет свою деятельность малазийский Университет «Бинари».
Активные обмены визитами также создают хорошую основу для встреч на высшем уровне.
Великобритания – страна с высоким политическим, экономическим и интеллектуальным потенциалом в мире – является долгосрочным и важным партнером Узбекистана.
В последние годы широкие связи между странами, основанные на принципах дружбы и взаимного уважения, стабильно развиваются и наполняются новыми проектами и конкретными программами.
Расширяется партнерство между парламентами, судебными органами, министерствами юстиции, образования и финансов.
Узбекистан и Великобритания наладили тесное сотрудничество в рамках Организации Объединенных Наций и других авторитетных международных структур.
В экономическом направлении растут высокими темпами объемы взаимной торговли.
Глава Узбекистана выразил заинтересованность в том, чтобы в полной мере задействовать огромный неиспользованный потенциал в области инвестиций и инноваций, а также предложил реализацию новых совместных проектов в сфере банковского дела и финансов, цифровой экономики, «зеленой» энергетики, геологии, химии и других приоритетных направлений.
Туркменистан является нашим ближайшим соседом, с которым мы живем бок о бок на протяжении многих веков, имеем общий язык, религию и обычаи.
С удовлетворением констатировалось, что отношения между нашими странами в последние годы вышли на новый уровень по всем направлениям ­– в политике, межпарламентских связях, торговле и экономике, транспорте, энергетике, водном и сельском хозяйстве, а также культурно-гуманитарной сфере.
Дальнейшему углублению стратегического партнерства послужили недавний визит Президента Узбекистана в Ашхабад, плодотворные переговоры с Национальным лидером туркменского народа, Председателем Халк Маслахаты Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедовым и Президентом Туркменистана Сердаром Бердымухамедовым.
– Мы имеем огромный потенциал для расширения торговых связей, укрепления сотрудничества в экономической сфере и реализации конкретных проектов, а также для увеличения перевозок и транзитных грузов, – отметил лидер Узбекистана.
Выражено намерение продолжить тесные многосторонние контакты, в частности, тесный диалог и практику взаимной поддержки в рамках Организации Объединенных Наций, других ведущих международных и региональных организаций.
Народная Республика Бангладеш – быстрорастущая страна в Южной Азии и во всем мусульманском мире, с которой активизировались взаимные контакты.
Приняты «дорожные карты» по политическим и торгово-экономическим направлениям. Намечены перспективы расширения партнерства в текстильной, сельскохозяйственной, фармацевтической, туристической отраслях, а также в реализации новых инвестиционных проектов и совместных программ.
В завершение церемонии Президент Узбекистана пожелал послам больших успехов в ответственной и почетной миссии, призвав их активнее работать и чаще выезжать в регионы, чтобы вывести отношения между нашими странами и народами на более высокий уровень.