O‘zbekiston Prezidenti Saudiyaning “ACWA Power” kompaniyasi bilan strategik sheriklikni kengaytirish rejalarini qo‘llab-quvvatladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 30-avgust kuni “ACWA Power” kompaniyasi boshqaruvi raisi Muhammad Abunayyanni qabul qildi.
Saudiyaning ushbu kompaniyasi bilan amaliy hamkorlikni yanada kengaytirish va mamlakatimizdagi ustuvor loyihalarni jadallashtirish masalalari atroflicha ko‘rib chiqildi.
Davlatimiz rahbari bugungi kunda O‘zbekiston energetika tarmog‘ini rivojlantirish va modernizatsiya qilishga eng ko‘p investitsiya kiritayotgan “ACWA Power” bilan samarali sheriklik darajasini alohida mamnuniyat bilan qayd etdi.
Zamonaviy issiqlik elektr stansiyalari, shamol va quyosh energetikasi obyektlari, energetika infrutizilmasini barpo etish, “yashil” vodorod ishlab chiqarish, ilg‘or texnologik yechimlar asosida uskuna va butlovchi qismlarni mahalliylashtirish loyihalarini ilgari surishga alohida e’tibor qaratildi.
Bundan tashqari, Muhammad Abunayyan hamraislik qilayotgan qo‘shma Ishbilarmonlar kengashi doirasida Saudiyaning yetakchi kompaniya va bank institutlarini O‘zbekistonga jalb qilish borasidagi ishlarni davom ettirish muhimligi ta’kidlandi.
Uchrashuv yakunida “ACWA Power” raisi uning faoliyati yuksak baholangani va davlat mukofoti – “Do‘stlik” ordeni bilan taqdirlangani uchun O‘zbekiston yetakchisiga chuqur minnatdorlik bildirdi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 30 августа принял председателя правления компании «ACWA Power» Мухаммада Абунайяна.
Были предметно рассмотрены вопросы дальнейшего расширения практического сотрудничества с саудовской компанией и ускорения приоритетных проектов в нашей стране.
Глава нашего государства с особым удовлетворением отметил достигнутый уровень плодотворного партнерства с «ACWA Power», являющейся сегодня крупнейшим инвестором в развитие и модернизацию энергетической отрасли Узбекистана.
Особое внимание было уделено продвижению проектов строительства современных тепловых электростанций, объектов ветровой и солнечной генерации, энергетической инфраструктуры, производства «зеленого» водорода, локализации оборудования и комплектующих на основе передовых технологических решений.
Кроме того, подчеркнута важность продолжения работы по привлечению ведущих саудовских компаний и банковских институтов в Узбекистан в рамках работы совместного Делового совета, сопредседателем которого является Мухаммад Абунайян.
В завершение встречи председатель «ACWA Power» выразил глубокую признательность лидеру Узбекистана за высокую оценку его деятельности и вручение государственной награды - ордена «Дўстлик».