O‘zbekiston Prezidenti Saudiyaning “ACWA Power” kompaniyasi bilan strategik sheriklikni kengaytirish rejalarini qo‘llab-quvvatladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 30-avgust kuni “ACWA Power” kompaniyasi boshqaruvi raisi Muhammad Abunayyanni qabul qildi.
Saudiyaning ushbu kompaniyasi bilan amaliy hamkorlikni yanada kengaytirish va mamlakatimizdagi ustuvor loyihalarni jadallashtirish masalalari atroflicha ko‘rib chiqildi.
Davlatimiz rahbari bugungi kunda O‘zbekiston energetika tarmog‘ini rivojlantirish va modernizatsiya qilishga eng ko‘p investitsiya kiritayotgan “ACWA Power” bilan samarali sheriklik darajasini alohida mamnuniyat bilan qayd etdi.
Zamonaviy issiqlik elektr stansiyalari, shamol va quyosh energetikasi obyektlari, energetika infrutizilmasini barpo etish, “yashil” vodorod ishlab chiqarish, ilg‘or texnologik yechimlar asosida uskuna va butlovchi qismlarni mahalliylashtirish loyihalarini ilgari surishga alohida e’tibor qaratildi.
Bundan tashqari, Muhammad Abunayyan hamraislik qilayotgan qo‘shma Ishbilarmonlar kengashi doirasida Saudiyaning yetakchi kompaniya va bank institutlarini O‘zbekistonga jalb qilish borasidagi ishlarni davom ettirish muhimligi ta’kidlandi.
Uchrashuv yakunida “ACWA Power” raisi uning faoliyati yuksak baholangani va davlat mukofoti – “Do‘stlik” ordeni bilan taqdirlangani uchun O‘zbekiston yetakchisiga chuqur minnatdorlik bildirdi.

On August 30, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received Chairman of the Board of ACWA Power company Muhammad Abunayyan.
The issues of further expansion of practical cooperation with the Saudi company and acceleration of priority projects in our country were discussed in detail.
The Head of our state noted with particular satisfaction the achieved level of fruitful partnership with ACWA Power, which is today the largest investor in the development and modernization of the energy industry of Uzbekistan.
Special attention was paid to the promotion of projects for the construction of modern thermal power plants, wind and solar generation facilities, energy infrastructure, production of "green" hydrogen, localization of equipment and components based on advanced technological solutions.
In addition, the importance of continuing the work on attracting leading Saudi companies and banking institutions to Uzbekistan within the framework of the joint Business Council, co-chaired by Muhammad Abunayyan, was stressed.
At the end of the meeting, the chairman of ACWA Power expressed deep gratitude to the leader of Uzbekistan for the high appreciation of his activities and the presentation of the state award - the Order of "Dostlik".