O‘zbekiston Prezidenti AQSH delegatsiyasini qabul qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 25-avgust kuni AQSH Senati Milliy xavfsizlik va hukumat ishlari bo‘yicha qo‘mitasi raisi Geri Pitersni qabul qildi.
O‘zbekiston bilan AQSH o‘rtasidagi strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash hamda amaliy hamkorlikni, eng avvalo, ikki mamlakatning parlamentlararo muloqoti doirasida kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
O‘zaro aloqalar va almashinuvlar faollashgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Ikki tomonlama savdo ko‘rsatkichlari o‘smoqda, AQSHning yetakchi kompaniyalari ishtirokidagi muvaffaqiyatli kooperatsiya loyihalari ko‘paymoqda. Muhim gumanitar dasturlar amalga oshirilmoqda.
Ustuvor yo‘nalishlarda qo‘shma loyihalarni ilgari surish maqsadida parlamentlararo hamkorlikni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratildi.
Mintaqaviy kun tartibidagi masalalar, shu jumladan AQSH Prezidenti tashabbusi bilan Nyu-York shahrida BMT Bosh Assambleyasi tadbirlari doirasida o‘tkaziladigan “C5+1” formatidagi birinchi sammitga tayyorgarlik yuzasidan fikr almashildi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 25 августа принял председателя Комитета Сената США по национальной безопасности и делам правительства Гэри Питерса.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего укрепления узбекско-американских отношений стратегического партнерства и расширения практического взаимодействия, прежде всего в рамках диалога парламентов двух стран.
С удовлетворением отмечена активизация взаимных контактов и обменов. Растут показатели двусторонней торговли, увеличивается число успешных примеров кооперации с ведущими американскими компаниями. Реализуются важные гуманитарные программы.
Особое внимание уделено развитию межпарламентского сотрудничества в целях продвижения совместных проектов в приоритетных направлениях.
Состоялся обмен мнениями по региональной повестке, в том числе по вопросам подготовки предстоящего первого саммита в формате «С5+1», проводимого по инициативе Президента США на полях мероприятий Генеральной ассамблеи ООН в городе Нью-Йорке.