O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Ozarbayjonga tashrifining ikkinchi kunida ikki davlat rahbarlari rafiqalari bilan birga Fuzuliy va Shusha shaharlariga tashrif buyurdilar.
O‘tgan qariyb 30 yilda Fuzuliy butkul vayron bo‘lib, “arvoh shahar”ga aylangan edi. Harbiy harakatlarga qadar bu yerda 18 ming nafarga yaqin aholi istiqomat qilgan.
2020-yilda qayta tiklash ishlari boshlangach, shaharga asta-sekin hayot qaytmoqda. Uy-joylar qurilib, ijtimoiy va transport infratuzilmasi bunyod etilmoqda.
Ushbu muhim va og‘ir pallada O‘zbekiston Ozarbayjon bilan birga. Zero, xalqlarimiz o‘rtasidagi munosabatlarning ildizlari uzoq o‘tmishga ega. Bizlarni bir din, til va an’analar, ma’naviy qadriyatlar va madaniyat mushtarakligi birlashtirib turadi.
Mustahkam do‘stlik va birodarlik ifodasi sifatida mamlakatimiz yetakchisi 2021-yil 3- mart kuni o‘tgan Turkiy kengashning norasmiy sammitida O‘zbekiston Qorabog‘ zaminidagi yodgorliklar, madaniyat va ma’rifat maskanlarini qayta tiklashga o‘z hissasini qo‘shishga tayyor ekanini ta’kidlagan edi.
Fuzuliy shahrida 960 nafar o‘quvchiga mo‘ljallangan zamonaviy maktab qurilishi Prezidentimiz tashabbusining amaliy ifodasi bo‘ldi.
Mirzo Ulug‘bek nomidagi 1-sonli maktabda 40 ta sinfxona, 6 ta laboratoriya, 2 ta informatika xonasi, 5 ta funksional o‘quv xonasi, majlislar va sport zallari, oshxona, kutubxona mavjud. Futbol maydoni, dam olish va tadbirlar o‘tkazish uchun joylar, yugurish yo‘laklari tashkil qilingan.
Yangi maktab xalqlarimizni yanada yaqinlashtirish, o‘sib kelayotgan ozarbayjonlik o‘g‘il-qizlarni O‘zbekistonning boy tarixi va madaniyatiga, buyuk ajdodlarimizning merosiga oshno qilishga xizmat qiladi.
Ikki mamlakat yetakchilari rafiqalari bilan birga bayramona tasmani kesib, maktabni tantanali ravishda ochdilar.
Prezidentlar o‘quv binolari va maktab hududi bilan tanishib, o‘quvchilar bilan samimiy suhbatlashdilar, ularga o‘qishda muvaffaqiyat tiladilar.
So‘ng davlat rahbarlari Fuzuliy shahrida barpo etilayotgan uy-joy majmuasiga tashrif buyurdilar.
Prezidentlar majmuadagi xonadon egalari bilan uchrashdilar. Davlatimiz rahbari ularni yangi uyli bo‘lgani bilan tabrikladi.
Samimiy suhbat chog‘ida O‘zbekiston va Ozarbayjon xalqlarining mustahkam do‘stligi va qardoshlik aloqalari haqida so‘z bordi.
Mamlakatimiz yetakchisi Fuzuliyda hayot barqaror holatga qaytayotganidan mamnunligini bildirdi, Prezident Ilhom Aliyev rahbarligida Qorabog‘ni qayta tiklash va rivojlantirish, aholining farovon turmushi uchun qulay sharoitlar yaratish bo‘yicha olib borilayotgan bunyodkorlik ishlarini yuksak baholadi. Ozarbayjon xalqiga tinchlik, osoyishtalik va ravnaq tilaklari bildirildi.
Davlat rahbarlari yangi xonadonlarni kirib ko‘rdilar. So‘ng yetakchilar balandlikdan turib vayronagarchilik oqibatlarini va qurilish ishlarini borishini kuzatdilar. Prezidentimizga Fuzuliyni qayta tiklash rejalari to‘g‘risida so‘zlab berildi.

On the second day of the visit of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to Azerbaijan, the heads of the two states together with their spouses visited the cities of Fuzuli and Shusha.
Over the past almost 30 years, Fuzuli has been completely destroyed and turned into a ghost town. Before the hostilities, about 18 thousand people lived here.
After the start of restoration work in 2020, life is gradually returning to the city. Housing, social and transport infrastructure are being built.
At this important and difficult moment, Uzbekistan stands next to Azerbaijan. After all, the relationship between our peoples has its roots deep in history. We are united by one religion, the proximity of language and traditions, spiritual values and cultures.
As a sign of lasting friendship and solidarity, the head of Uzbekistan at the informal summit of the Turkic Council on March 31, 2021 noted Uzbekistan's readiness to contribute to the restoration of monuments, cultural and educational facilities in the land of Karabakh.
The practical implementation of the initiative of the President of Uzbekistan was the construction of a modern school No. 1 named after Mirzo Ulugbek in the city of Fuzuli, designed for 960 students.
The school has 40 classrooms, 6 laboratories, 2 computer science classrooms, 5 functional classrooms, assembly and sports halls, a dining room, and a library. A football field, places for recreation and events, running tracks have been built on its territory.
The new school will serve to further bring our peoples closer together, introduce young Azerbaijanis to the rich history and culture of Uzbekistan, the heritage of our great ancestors.
The leaders of the two countries, together with their spouses, cut the red ribbon and solemnly opened the school.
The Presidents inspected the academic buildings and the school grounds, had a warm conversation with the students, wishing them success in their studies.
Then the heads of state visited a residential complex under construction in the city of Fuzuli.
The Presidents met with the residents of the massif, who were handed the keys to the new apartments. The Head of our state congratulated them on their housewarming.
The sincere conversation spoke about the strong friendship and fraternal relations between the peoples of Uzbekistan and Azerbaijan.
The leader of our country noted with satisfaction the return of life in Fuzuli to normal, highly appreciated the creative work carried out under the leadership of President Ilham Aliyev on the restoration and development of Karabakh, ensuring the most comfortable conditions for the population. The wishes of peace, tranquility and prosperity to the people of Azerbaijan were expressed.
The heads of State visited the new apartments. Then the leaders went up to the observation deck and examined the consequences of the destruction and the progress of construction work. The President of Uzbekistan was told about plans to restore Fuzuli.