O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Ozarbayjonga davlat tashrifining ikkinchi kuni rafiqasi bilan birga Fuzuliy shahriga keldi.
Oliy martabali mehmonlarni Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyev va rafiqasi kutib oldi.
Shahar buyuk ozarbayjon shoiri va mutafakkiri Muhammad Fuzuliy sharafiga nomlangan. O‘tgan asrning to‘qsoninchi yillarigacha Fuzuliy tumanida sanoat va qishloq xo‘jaligi rivojlangan. Bu yerda kutubxonalar, madaniyat uylari, muzeylar, teatrlar, bog‘lar va boshqa madaniy obyektlar faoliyat yuritgan.
2020-yilda Fuzuliy tumani va shahrida keng ko‘lamli tiklanish ishlari boshlandi. Shaharda xalqaro aeroport, zamonaviy turar-joy majmuasi, tibbiyot va ta’lim muassasalari qurib bitkazildi. Fuzuliyni tiklash ishlarini 2026-yilgacha yakunlash rejalashtirilgan.

Президент Узбекистана прибыл в город Физули
Во второй день государственного визита в Азербайджан Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев вместе с супругой прибыл в город Физули.
Высоких гостей встретили Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев с супругой.
Свое название город получил в честь великого азербайджанского поэта и мыслителя Мухаммада Физули.
До девяностых годов прошлого века в Физулинском районе развивались промышленность и сельское хозяйство. Здесь действовали библиотеки, дома культуры, клубы, музеи, театры, парки и другие культурные объекты.
В 2020 году в Физулинском районе и одноименном городе начались масштабные восстановительные работы. В городе уже построены международный аэропорт, современный жилой комплекс, возводятся кварталы жилых домов, медицинские и образовательные учреждения. Восстановление Физули планируется завершить к 2026 году.