Budapesht shahrida o‘tayotgan yengil atletika bo‘yicha jahon chempionati doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Qatar Davlati Amiri Tamim bin Hamad Ol Soniy, Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyev, Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov, Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedov, Serbiya Respublikasi Prezidenti Aleksandr Vuchich va Tatariston Raisi Rustam Minnixanov bilan suhbatlashdi.
Ikki tomonlama amaliy hamkorlikning dolzarb masalalari yuzasidan fikr almashildi.
Shuningdek, yetakchilar jahon chempionatining erkaklar o‘rtasida 100 metr masofaga yugurish bo‘yicha final bahsini tomosha qildilar.
Yengil atletika bo‘yicha XIX jahon chempionati Budapesht shahrining Yengil atletika milliy markazida 2023-yil 19-avgust kuni boshlangan bo‘lib, 27-avgustgacha davom etadi. Medallar sportning 49 turi bo‘yicha, shu jumladan erkaklar va ayollar o‘rtasida 24 tadan yo‘nalishda hamda aralash estafetada o‘ynalmoqda. Musobaqalarda 190 dan ziyod mamlakatdan 2 ming nafardan ortiq sportchi qatnashmoqda.
Chempionatda O‘zbekistondan 5 nafar atletimiz sportning balandlikka sakrash, uch xatlab sakrash, uzunlikka sakrash, yettikurash va marafon kabi turlarida kuch sinashmoqda.
G‘oliblar hamda olimpiya normativlarini bajargan sportchilar 2024-yilda Parij shahrida bo‘lib o‘tadigan Olimpiya o‘yinlarida ishtirok etish huquqini qo‘lga kiritadi.

On August 20, on the sidelines of the World Athletics Championships in Budapest, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held talks with Emir of the State of Qatar Tamim bin Hamad Al Thani, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, President of the Kyrgyz Republic Sadyr Japarov, President of Turkmenistan Serdar Berdimuhamedov, President of the Republic of Serbia Alexander Vucic and Head of Tatarstan Rustam Minnikhanov.
The sides exchanged views on topical issues of bilateral practical cooperation.
The leaders also watched the final race of the world championship at a distance of 100 meters among men.
The XIX World Athletics Championships will be held at the new National Athletics Center in Budapest from August 19 to 27, 2023. Medals are awarded in 49 types of the program – 24 types each for men and women, as well as in the mixed relay. More than 2,000 athletes from more than 190 countries take part in the competition.
Five athletes from Uzbekistan also participate in the championship in such sports as high jump, triple jump, long jump, heptathlon and marathon.
The winners of the competitions and athletes who have fulfilled the Olympic standards will be eligible to participate in the 2024 Olympic Games, which will be held in Paris.