Budapesht shahrida o‘tayotgan yengil atletika bo‘yicha jahon chempionati doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Qatar Davlati Amiri Tamim bin Hamad Ol Soniy, Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyev, Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov, Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedov, Serbiya Respublikasi Prezidenti Aleksandr Vuchich va Tatariston Raisi Rustam Minnixanov bilan suhbatlashdi.
Ikki tomonlama amaliy hamkorlikning dolzarb masalalari yuzasidan fikr almashildi.
Shuningdek, yetakchilar jahon chempionatining erkaklar o‘rtasida 100 metr masofaga yugurish bo‘yicha final bahsini tomosha qildilar.
Yengil atletika bo‘yicha XIX jahon chempionati Budapesht shahrining Yengil atletika milliy markazida 2023-yil 19-avgust kuni boshlangan bo‘lib, 27-avgustgacha davom etadi. Medallar sportning 49 turi bo‘yicha, shu jumladan erkaklar va ayollar o‘rtasida 24 tadan yo‘nalishda hamda aralash estafetada o‘ynalmoqda. Musobaqalarda 190 dan ziyod mamlakatdan 2 ming nafardan ortiq sportchi qatnashmoqda.
Chempionatda O‘zbekistondan 5 nafar atletimiz sportning balandlikka sakrash, uch xatlab sakrash, uzunlikka sakrash, yettikurash va marafon kabi turlarida kuch sinashmoqda.
G‘oliblar hamda olimpiya normativlarini bajargan sportchilar 2024-yilda Parij shahrida bo‘lib o‘tadigan Olimpiya o‘yinlarida ishtirok etish huquqini qo‘lga kiritadi.

20 августа на полях проходящего в городе Будапеште чемпионата мира по легкой атлетике Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел беседы с Эмиром Государства Катар Тамимом бин Хамадом Аль Тани, Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым, Президентом Кыргызской Республики Садыром Жапаровым, Президентом Туркменистана Сердаром Бердымухамедовым, Президентом Республики Сербия Александром Вучичем и Главой Татарстана Рустамом Миннихановым.
Состоялся обмен мнениями по актуальным вопросам двустороннего практического сотрудничества.
Также лидеры наблюдали за финальным забегом мирового первенства на дистанцию 100 метров среди мужчин.
XIX чемпионат мира по легкой атлетике проходит в новом Национальном центре лёгкой атлетики города Будапешта с 19 по 27 августа 2023 года. Медали разыгрываются в 49 видах программы – по 24 вида у мужчин и женщин, а также в смешанной эстафете. В соревнованиях принимают участие свыше 2 000 спортсменов из более 190 стран.
В чемпионате также участвуют пять атлетов из Узбекистана по таким видам спорта, как прыжки в высоту, тройной прыжок, прыжки в длину, семиборье и марафон.
Победители соревнований и спортсмены, выполнившие олимпийские нормативы, получат право на участие в Олимпийских играх 2024 года, которые пройдут в городе Париже.