O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 18-avgust kuni Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh kotibining siyosiy masalalar va tinchlikni barpo etish masalalari bo‘yicha yordamchisi Miroslav Yencha boshchiligidagi ushbu nufuzli global tuzilma delegatsiyasini qabul qildi.
Uzoq muddatli Barqaror rivojlanish maqsadlarini ro‘yobga chiqarish borasida BMT institut va markazlari bilan ko‘p qirrali hamkorlikni yanada kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuv avvalida yuqori darajali vakil Miroslav Yencha davlatimiz rahbariga tashkilot Bosh kotibi Antoniu Guterrishning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi. BMT tuzilmalari bundan buyon ham Yangi O‘zbekistonni barpo etish bo‘yicha ortga qaytmas islohotlar dasturini har tomonlama qo‘llab-quvvatlashga tayyorligi qayd etildi.
Ta’kidlash joizki, keyingi yillarda mamlakatimizning BMT bilan o‘zaro manfaatli hamkorligi misli ko‘rilmagan yuksak darajaga chiqdi. Birgalikda qariyb 140 ta dastur va loyihalar amalga oshirilmoqda. O‘zbekiston tashabbusi bilan Birlashgan Millatlar Bosh assambleyasining 6 ta rezolyutsiyasi qabul qilindi.
O‘zbekiston Inson huquqlari bo‘yicha kengash, Iqtisodiy va ijtimoiy kengash komissiyasi, YUNЕSKOning madaniy meros bo‘yicha qo‘mitasi va ko‘plab boshqa tuzilmalarda faol ishtirok etmoqda.
Joriy yilning birgina ikkinchi yarmida mamlakatimizda BMT doirasidagi qator muhim xalqaro tadbirlar, shu jumladan Oziq-ovqat xavfsizligi bo‘yicha FAO konferensiyasi hamda Jahon turizm tashkiloti bosh assambleyasining 25-yubiley sessiyasi o‘tkazilishi rejalashtirilgan.
Uchrashuvda barqaror taraqqiyot sohasidagi milliy vazifa va maqsadlarni amalga oshirish bo‘yicha amaliy hamkorlik istiqbollari ko‘rib chiqildi.
Markaziy Osiyoda yaxshi qo‘shnichilik va sheriklik munosabatlarini mustahkamlash va bu jarayonda BMTning Preventiv diplomatiya bo‘yicha mintaqaviy markazi rolini kuchaytirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.

On August 18, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received a delegation of the United Nations headed by the Assistant Secretary General of this authoritative global structure for Political Affairs and Peace-building Miroslav Yencha.
The issues of further expansion of multifaceted cooperation with UN institutions and centers within the framework of the implementation of long-term Sustainable Development Goals were discussed.
At the beginning of the meeting, High Representative Miroslav Jenca conveyed to the head of our State the sincere greetings and best wishes of the Secretary General of the organization Antonio Guterres. It was stressed that the UN structures are ready to continue to fully support the program of irreversible reforms for the construction of a New Uzbekistan.
It should be noted that in recent years, our country's mutually beneficial cooperation with the UN has reached an unprecedented high level. About 140 programs and projects are being implemented jointly. At the initiative of the Uzbek side, 6 resolutions of the United Nations General Assembly were adopted.
Uzbekistan actively participates in the activities of the Human Rights Council, the Commission of the Economic and Social Council, the UNESCO Committee on Cultural Heritage and many other structures.
Only in the second half of this year, a number of significant international events are planned to be held in our country within the framework of the UN, in particular the FAO Conference on Food Security and the 25th anniversary session of the General Assembly of the World Tourism Organization.
During the meeting, prospects for practical cooperation in the implementation of national objectives and goals in the field of sustainable development were considered.
Special attention is paid to the issues of deepening good-neighborly relations and partnership in Central Asia and strengthening the role of the UN Regional Center for Preventive Diplomacy in this process.