Bu joy ilgari unumsiz, bo‘sh turgan maydon edi. Tadbirkorlarga sharoit yaratish maqsadida hudud “G‘ijduvon” erkin iqtisodiy zonasiga kiritilib, zarur infratuzilma tortilgach, bu yerda sanoat vujudga keldi.
Xususan, “Siyovush tekstil” mas’uliyati cheklangan jamiyatining 36 million dollarlik loyihasi o‘tgan oyda ishga tushdi. Unda yiliga 40 ming tonna akril ip-kalava yigirish quvvati va 600 ta ish o‘rni yaratildi.
- Bu Yangi O‘zbekistondagi yangi yo‘nalish, - dedi Shavkat Mirziyoyev. - Yurtimizda to‘qimachilik sanoati rivojlanyapti. Agar korxonalar qo‘shilgan qiymat yaratib, daromadini oshiraman desa, qisman akril ishlatishiga to‘g‘ri keladi. Undan tayyorlangan mahsulot qiymati 5 barobar oshadi. Bu - manfaatdorlik, barqarorlik, odamlarga ish o‘rni, degani. Shuning uchun davlat paxtani qayta ishlashga qancha ko‘makdosh bo‘lgan bo‘lsa, endi sun’iy tola ishlab chiqarishga ham shunday yordam beradi.
Hozirgi korxona loyihaning birinchi bosqichi bo‘lib, ayni paytda xorijlik hamkorlar bilan korxona faoliyatini kengaytirish ustida ish olib borilmoqda. Rejaga ko‘ra, keyingi bosqichda akril tola hamda undan tayyor mahsulot ishlab chiqarish to‘liq mahalliylashtiriladi. Jami ish o‘rni soni 1 ming 200 taga yetadi.

President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the activities of the Sievush Textile enterprise in the Kagan district of Bukhara region.
Previously, there was a vacant lot on the site where the enterprise now stands. To create conditions for entrepreneurs, the territory was included in the Gijduvon free economic zone, the necessary infrastructure was brought here, as a result, conditions for industry appeared.
In particular, the project of the limited liability company “Sievush Textile” worth $ 36 million was completed last month. The company is able to produce 40 thousand tons of acrylic yarn per year. 600 jobs have been created.
"This is a new direction in the New Uzbekistan," Shavkat Mirziyoyev said. – The textile industry in our country is developing dynamically. If enterprises strive to create added value and earn more income, they need to at least partially master acrylic. Its products cost 5 times more. This includes profit, stability, and jobs. Therefore, the state, stimulating the processing of cotton, will now also comprehensively help the production of artificial fibers.
The company has completed the first stage of the project and is currently working with foreign partners to expand its activities. The plans are to fully localize the production of acrylic fiber and finished products from it at the next stage. The number of jobs will reach 1.2 thousand.