Bu klaster Oʼzbekiston Prezidentining 2021-yil 11-noyabrdagi qaroriga asosan tashkil qilingan edi. Mashinasozlikdagi 5 ta korxona quvvatlari maqbullashtirilib, Chirchiq qishloq xoʼjaligi texnikasi zavodi negizida toʼliq siklli klaster tizimi yoʼlga qoʼyildi. Buning uchun qariyb 38 ming kvadrat metr yangi inshootlar qurilib, 35 ming kvadrat metrdan ziyod mavjud binolar taʼmirlandi.
Klaster yiliga 15 ming dona traktor, tirkama va boshqa texnikalar ishlab chiqarish quvvatiga ega. Mingta ish oʼrni yaratilgan. Yana bir muhim tomoni, tarmoq korxonalari orasida kooperatsiya kengayishi, xarajatlar va mahsulot tannarxi qisqarishiga erishilgan.
Yaqinda klasterda birinchi mahalliy mahsulot - universal traktor ishlab chiqarildi. Prezident Shavkat Mirziyoev uning ilk namunalarini koʼzdan kechirdi.
Shuningdek, kombayn ishlab chiqarish ham yoʼlga qoʼyilmoqda. Bu ishlarni davom ettirib, import mahsulotlarni mahalliylashtirish, bu jarayonga xususiy sektorni jalb etish muhimligi taʼkidlandi.
- Qishloq xoʼjaligimizda texnikaga talab katta. Bizga arzon, muqobil, tejamkor texnika kerak. Buning uchun mahalliylashtirish va tannarx boʼyicha ishlash zarur. Dehqonlarga arzon texnika yetkazib bermasak, manfaatdorlik boʼlmaydi, - dedi Shavkat Mirziyoev.
Davlatimiz rahbari texnikalarga xizmat koʼrsatishning ahamiyatiga alohida toʼxtaldi.
- Bu klaster faqat sotuvchi emas, xizmat koʼrsatuvchi ham boʼlishi kerak, - deya taʼkidlandi.
Toshkent viloyati misolida servis maskanlari tashkil etish, yoshlarni bepul oʼqitib, sifatli xizmatlarni yoʼlga qoʼyish boʼyicha topshiriq berildi.
Klasterda ilm-fan va ishlab chiqarishni uygʼunlashtirishga alohida eʼtibor qaratilgan boʼlib, shu maqsadda zamonaviy ilm markazi ishga tushirildi. Bu yerda Germaniya va Shvetsiya kompaniyalarining taʼlim markazlari bilan hamkorlikda uzluksiz dual taʼlim shaklidagi oʼquv jarayonlari yoʼlga qoʼyilgan. Shu bilan birga, oliy taʼlim muassasalari talabalari nazariy bilimlarini klasterda amaliyot bilan mustahkamlab boradi.
Prezidentimiz mahsulotlar namunalarini koʼzdan kechirdi, mutaxassislar bilan suhbatlashdi.
- Hozir joylarda, klasterlarda paxtani mashinada terish 50 foizga yaqinlashmoqda. Bu yil 6 oyda meva-sabzavotning oʼzidan 550 milliondan koʼp eksport qildik, yaqin kelajakda 2-3 milliardga yetkazmoqchimiz. Qishloq xoʼjaligining barcha tarmoqlarida yana loyihalar koʼp. Ularda mahsuldorlikni oshirish, odamlar mehnatini yengillashtirish uchun sifatli, xamyonbop texnikalar zarur, - dedi Prezident.

Кластер создан в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 11 ноября 2021 года. Оптимизированы мощности 5 предприятий машиностроения и на базе Чирчикского завода сельхозтехники создана кластерная система полного цикла. Для этого были построены новые сооружения площадью 38 тысяч квадратных метров и отремонтировано более 35 тысяч квадратных метров существующих зданий.
Кластер способен производить 15 тысяч тракторов, прицепов и другой техники в год. Обеспечена занятость 1 тысячи рабочих мест. Еще одним важным аспектом является расширение кооперации отраслевых предприятий, снижение издержек и себестоимости продукции.
Недавно в кластере был выпущен первый отечественный продукт — универсальный трактор. Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с первыми машинами.
Также запускается производство зерноуборочного комбайна. Подчеркнута важность продолжения работ в этом направлении, локализации импортной продукции, вовлечения в этот процесс частного сектора.
- В нашем сельском хозяйстве большой спрос на технику. Нужна доступная, отечественная, экономичная техника. Это требует работы над локализацией и себестоимостью. Если мы не будем снабжать дехкан недорогой техникой, не будет заинтересованности, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Глава государства подчеркнул важность технического обслуживания техники.
Подчеркнуто, что кластер должен не только продавать, но и обслуживать технику.
Поставлена задача создать сервисные центры и организовать качественное обслуживание на примере Ташкентской области, бесплатно обучить молодежь ремонту техники.
В кластере особое внимание уделяется интеграции науки и производства, открыт современный научный центр. В сотрудничестве с образовательными центрами германских и шведских компаний здесь налажена подготовка специалистов в форме непрерывного дуального образования. При этом студенты высших учебных заведений закрепляют проходят практику в кластере.
Президент осмотрел образцы продукции и пообщался со специалистами.
- В настоящее время на местах, в кластерах объем машинного сбора хлопка приближается к 50 процентам. За 6 месяцев этого года мы экспортировали фруктов и овощей на более чем 550 миллионов долларов, а в ближайшее время хотим увеличить до 2-3 миллиардов. Есть еще много проектов во всех отраслях сельского хозяйства. Им нужна качественная, доступная по цене техника для повышения производительности и облегчения труда людей, - сказал Президент.
Особое внимание в кластере уделяется использованию альтернативных источников энергии. В частности, на площади 20 тысяч квадратных метров установлены солнечные батареи. Это может покрыть до 30 процентов потребности кластера в электроэнергии.