Davlatimiz rahbari Yuqori Chirchiq tumanida barpo etilyotgan Futbol boʼyicha milliy terma jamoalar markazini borib koʼrdi.
Bu markaz Xalqaro futbol federatsiyalari assotsiatsiyasi (FIFА) bilan hamkorlikda tashkil etilmoqda. Hozirda 8 ming oʼrinli stadion qurilgan. Yana 7 ta mashgʼulot maydoni, plyaj futboli maydoni, futzal maneji, basseyn, reabilitatsiya majmuasi va yotoqxonalar qurilishi rejalashtirilgan.
Soha mutasaddilari bilan suhbatda milliy futbolimizga xorijdan malakali texnik direktor olib kelish, futbol tuzilmasini rivojlantirish masalalari muhokama qilindi. Qoraqalpogʼiston, Qashqadaryo, Jizzax, Namangan va Toshkentda mintaqaviy bazalar tashkil qilish, murabbiylar maktabini takomillashtirish boʼyicha topshiriqlar berildi.
Prezident yoshlar orasida futbolni yanada ommalashtirish, ularga sharoit yaratish masalalariga alohida eʼtibor qaratdi.
- Oʼzbekistonda futbol eng sevimli sport turi. Har oʼnta odamdan toʼqqiztasi uning muxlisi desa boʼladi. Bu ommaviylikdan foydalanib, futbolni tubdan rivojlantirish kerak. Masalan, yurtimizda 10 mingta maktab bor, 208 ta tuman-shahar bor. Xoʼsh, maktab, mahalla, jamoalarda futbol qanday boʼladi? Ikkinchidan, futbolga mehr qoʼygan bolalar oʼz yoʼlini topishi uchun nima qilishimiz kerak? Uchinchidan, yoshlar futboldan ketgandan keyin nima bilan shugʼullanadi, ularga qoʼshimcha kasb-hunar berishni ham oʼylash zarur, - dedi Shavkat Mirziyoev.
Davlatimiz rahbari yosh futbolchilar bilan ham suhbatlashdi.
- Xalqimizning sportga mehri kuchli. Аyniqsa, futbol «oilaviy doʼstimiz». Milliy terma jamoamiz oʼyinlarini hammamiz gʼurur, faxr, hayajon bilan kuzatamiz. Sizlar oilada ota-onangizning farzandi boʼlganingiz bilan maydonda xalqimizning farzandisizlar. Аna shuni doim yodda tuting, - dedi Prezident.
Futbolchilarda Vatan tuygʼusini shakllantirish muhimligi ham taʼkidlandi.
- Futbolchilar dunyo kezadi, chet el jamoalarida oʼynaydi. Ular Oʼzbekiston tarixini, sharoitlarini yaxshi bilishi kerak. Ular bizning elchilarimiz, bolalarga namuna, - deya taʼkidladi davlat rahbari.
Futbol tibbiyoti va reabilitatsiyasini jahon yutuqlari asosida rivojlantirish masalalari ham koʼrsatib oʼtildi.

Глава нашего государства посетил строящийся в Юкоричирчикском районе Центр сборных команд по футболу.
Центр организуется в сотрудничестве с Международной федерацией футбольных ассоциаций (ФИФА). В настоящее время построен стадион на 8 тысяч мест. Планируется построить еще 7 тренировочных полей, поле для пляжного футбола, мини-футбольный манеж, бассейн, реабилитационный комплекс, общежития.
В беседе с официальными лицами сферы обсуждены вопросы привлечения из-за рубежа квалифицированного технического директора, развития всей структуры футбола. Даны поручения по организации региональных баз в Каракалпакстане, Кашкадарьей, Джизаке, Намангане и Ташкенте, совершенствованию тренерской школы.
Особое внимание Президент уделил вопросам популяризации футбола среди молодежи и создания для нее условий.
- Футбол - любимый вид спорта в Узбекистане. Можно сказать, у нас им интересуются девять человек из десяти. Пользуясь этой популярностью, футбол нужно кардинально развивать. Например, в нашей стране 10 тысяч школ, 208 районов и городов. Итак, каким будет футбол в школе, в махалле, в коллективах? Что мы должны сделать, чтобы дети, любящие футбол, реализовали себя в этой сфере? В-третьих, нам необходимо подумать, чем будут заниматься молодые люди, завершившие футбольную карьеру, какой дополнительной профессии их обучить, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Глава государства побеседовал также с молодыми футболистами.
- Наш народ очень любит футбол. Футбол как «семейный друг». Все мы с гордостью и большим волнением наблюдаем за выступлениями нашей национальной сборной. В семье вы дети своих родителей, а на поле – дети всего нашего народа. Всегда помните об этом, - сказал Президент.
Отмечена важность формирования у футболистов чувства Родины.
- Футболисты ездят по миру, играют в зарубежных командах. Они должны хорошо знать историю, условия Узбекистана. Они – наши послы доброй воли, образец для детей, - сказал глава государства.
Рассмотрены также вопросы развития в стране футбольной медицины и реабилитации на основе передовых мировых достижений.