Davlatimiz rahbari Yuqori Chirchiq tumanida barpo etilyotgan Futbol boʼyicha milliy terma jamoalar markazini borib koʼrdi.
Bu markaz Xalqaro futbol federatsiyalari assotsiatsiyasi (FIFА) bilan hamkorlikda tashkil etilmoqda. Hozirda 8 ming oʼrinli stadion qurilgan. Yana 7 ta mashgʼulot maydoni, plyaj futboli maydoni, futzal maneji, basseyn, reabilitatsiya majmuasi va yotoqxonalar qurilishi rejalashtirilgan.
Soha mutasaddilari bilan suhbatda milliy futbolimizga xorijdan malakali texnik direktor olib kelish, futbol tuzilmasini rivojlantirish masalalari muhokama qilindi. Qoraqalpogʼiston, Qashqadaryo, Jizzax, Namangan va Toshkentda mintaqaviy bazalar tashkil qilish, murabbiylar maktabini takomillashtirish boʼyicha topshiriqlar berildi.
Prezident yoshlar orasida futbolni yanada ommalashtirish, ularga sharoit yaratish masalalariga alohida eʼtibor qaratdi.
- Oʼzbekistonda futbol eng sevimli sport turi. Har oʼnta odamdan toʼqqiztasi uning muxlisi desa boʼladi. Bu ommaviylikdan foydalanib, futbolni tubdan rivojlantirish kerak. Masalan, yurtimizda 10 mingta maktab bor, 208 ta tuman-shahar bor. Xoʼsh, maktab, mahalla, jamoalarda futbol qanday boʼladi? Ikkinchidan, futbolga mehr qoʼygan bolalar oʼz yoʼlini topishi uchun nima qilishimiz kerak? Uchinchidan, yoshlar futboldan ketgandan keyin nima bilan shugʼullanadi, ularga qoʼshimcha kasb-hunar berishni ham oʼylash zarur, - dedi Shavkat Mirziyoev.
Davlatimiz rahbari yosh futbolchilar bilan ham suhbatlashdi.
- Xalqimizning sportga mehri kuchli. Аyniqsa, futbol «oilaviy doʼstimiz». Milliy terma jamoamiz oʼyinlarini hammamiz gʼurur, faxr, hayajon bilan kuzatamiz. Sizlar oilada ota-onangizning farzandi boʼlganingiz bilan maydonda xalqimizning farzandisizlar. Аna shuni doim yodda tuting, - dedi Prezident.
Futbolchilarda Vatan tuygʼusini shakllantirish muhimligi ham taʼkidlandi.
- Futbolchilar dunyo kezadi, chet el jamoalarida oʼynaydi. Ular Oʼzbekiston tarixini, sharoitlarini yaxshi bilishi kerak. Ular bizning elchilarimiz, bolalarga namuna, - deya taʼkidladi davlat rahbari.
Futbol tibbiyoti va reabilitatsiyasini jahon yutuqlari asosida rivojlantirish masalalari ham koʼrsatib oʼtildi.

The Head of our state visited the Center of National football teams under construction in the Yukorichirchik district.
The Center is organized in cooperation with the International Federation of Football Associations (FIFA). Currently, a stadium for 8 thousand seats has been built. It is planned to build 7 more training fields, a beach soccer field, a mini-football arena, a swimming pool, a rehabilitation complex, dormitories.
In an interview with the officials of the sphere, the issues of attracting a qualified technical director from abroad, the development of the entire structure of football were discussed. Instructions were given to organize regional bases in Karakalpakstan, Kashkadarya, Jizzakh, Namangan and Tashkent, and to improve the coaching school.
The President paid special attention to the issues of popularizing football among young people and creating conditions for it.
- Football is a favorite sport in Uzbekistan. We can say that nine out of ten people are interested in him. Taking advantage of this popularity, football needs to be radically developed. For example, there are 10,000 schools in our country, 208 districts and cities. So, what will football be like at school, in the mahalla, in teams? What should we do to ensure that children who love football realize themselves in this area? Thirdly, we need to think about what young people who have completed a football career will do, what additional profession to teach them," Shavkat Mirziyoyev said.
The Head of State also talked with young football players.
- Our people love football very much. Football as a "family friend". We are all watching the performances of our national team with pride and great excitement. In the family you are the children of your parents, and in the field you are the children of all our people. Always remember this," the President said.
The importance of forming a sense of homeland among football players was noted.
- Football players travel around the world, play in foreign teams. They should know the history and conditions of Uzbekistan well. They are our goodwill ambassadors, a model for children," the head of state said.
The issues of the development of football medicine and rehabilitation in the country based on advanced world achievements were also considered.