31-iyul kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdog‘an bilan telefon orqali muloqoti bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston bilan Turkiya o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni yanada kengaytirish va keng qamrovli strategik sheriklik munosabatlarini mustahkamlashning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
Siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy va madaniy-gumanitar hamkorlik hamda ikki mamlakat hududlari o‘rtasidagi samarali aloqalar izchil rivojlanib borayotgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
Sanoat kooperatsiyasi bo‘yicha, shu jumladan energetika, tog‘-kon, oziq-ovqat, to‘qimachilik va boshqa tarmoqlarda yangi loyihalarni ilgari surish muhimligi ta’kidlandi.
Bo‘lajak qo‘shma tadbirlar rejasi, xususan, oliy darajadagi Strategik hamkorlik kengashining navbatdagi yig‘ilishini o‘tkazish masalalari ko‘rib chiqildi.

On July 31, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev had a telephone conversation with President of the Republic of Turkey Recep Tayyip Erdogan.
Topical issues of further expansion of Uzbek-Turkish multifaceted cooperation and strengthening of comprehensive strategic partnership relations were discussed.
The progressive dynamics of practical cooperation in the political, trade, economic, investment, cultural and humanitarian spheres, as well as fruitful contacts between the regions of the two countries were noted with great satisfaction.
The importance of promoting new industrial cooperation projects, including in the energy, mining, food, textile and other industries, was emphasized.
The schedule of upcoming joint events, including the holding of the next meeting of the Strategic Cooperation Council at the highest level, was considered.