Prezident Shavkat Mirziyoyev o‘tgan yili Farg‘ona shahridagi “Yangi O‘zbekiston” massivi qurilishini borib ko‘rgan edi. Viloyatga bu galgi tashrif chog‘ida ishlarning borishi yana bir bor ko‘zdan kechirildi.
Bugungi kunda 300 gektarli ulkan maydonda jadal qurilish ketmoqda. Bu yerda 65 mingdan ziyod aholiga mo‘ljallangan 298 ta ko‘p qavatli uy bunyod etiladi. Aholi zich yashaydigan shahar va viloyat uchun bu muhim ijtimoiy ahamiyatga ega.
Bu yil massivda 73 ta uy barpo etilmoqda. Ularning dastlabkilari foydalanishga topshirilib bo‘ldi.
Shuningdek, hududda maktablar, maktabgacha ta’lim va tibbiyot muassasalari, savdo va maishiy xizmat shoxobchalari, sport majmuasi bo‘ladi. 50 gektarda tashkil etiladigan kichik sanoat zonasi aholini ish bilan ta’minlashda muhim o‘rin tutadi.
Massiv o‘ziga xos ekoshahar bo‘ladi - 70 gektar maydonda “Yangi O‘zbekiston bog‘i” va sun’iy ko‘l barpo qilinadi. Bo‘sh maydonlarga ham daraxtlar ekiladi. Sun’iy ko‘l atrofida so‘lim xiyobon tashkil etiladi.
Davlatimiz rahbari massivdagi ijtimoiy-iqtisodiy loyihalarga investorlarni jalb etish, xizmat turlarini ko‘paytirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.

В прошлом году Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился со строительством массива «Янги Узбекистон» в городе Фергане. В ходе нынешней поездки в области глава государства вновь осмотрел ход работ.
Сегодня строительство интенсивно ведется на обширной территории площадью 300 гектаров. Здесь намечено построить 298 многоквартирных домов, рассчитанных на более чем 65 тысяч жителей. Это имеет важное социальное значение для густонаселенного города Ферганы и всей области.
В этом году возводятся 73 дома. Первые из них уже сданы в эксплуатацию.
На территории массива также расположатся школы, дошкольные и медицинские учреждения, пункты торговли и бытового обслуживания, спортивный комплекс. Малая промышленная зона площадью 50 гектаров сыграет важную роль в обеспечении местных жителей работой.
Массив будет своеобразным экогородком – на территории в 70 гектаров запланировано создание парка «Янги Узбекистон» и искусственного озера. Пустующие участки будут озеленены. Вокруг водоема будет создана аллея.
Глава государства в ходе ознакомления дал указания по привлечению инвесторов в социально-экономические проекты на территории массива, организации широкого спектра услуг.