Davlatimiz rahbari Farg‘ona viloyati Bag‘dod tumanidagi Xitoy mahallasida bo‘lib, aholi turmushi bilan yaqindan tanishdi.
Bu yerda 2 ming 800 nafarga yaqin aholi yashaydi. Odamlar tomorqadan unumli foydalanadi. Ayollar tikuvchilik bilan shug‘ullanadi. Chorvachilik, parrandachilik, baliqchilik ro‘zg‘orlarga baraka kiritgan.
O‘ndan ortiq savdo do‘konlari, mebelsozlik korxonasi, sartaroshxona, tikuvchilik va hunarmandchilik ustaxonalarida aholi ish bilan band. Shuningdek, yoshlarning sport bilan shug‘ullanishi uchun yaxshi sharoit bor. Mahallada oxirgi ikki yilda birorta jinoyat sodir etilmagan.
Davlatimiz rahbari shu yerlik Abdug‘affor Halilov xonadonida bo‘lib, mahalla vakillari bilan suhbatlashdi.
- Bugun kelib, Farg‘onadagi rivojlanishni, mahallalardagi sharoitni ko‘rib xursand bo‘ldim, - dedi Shavkat Mirziyoyev. - Islohotlarni har bir inson o‘z hayotida his qilishi uchun hamma ishlarni quyi tizimda tashkil etyapmiz. Farg‘ona viloyatida 1062 ta mahalla bor. Ulardagi muammolarni, muhtoj oilalarning talab-istaklarini joyida hal etib, odamlarni rozi qilish zarur. Barcha rahbarlar dunyoqarashini o‘zgartirib, xalqimizga munosib bo‘lib, mehnat qilishi kerak.
Samimiy suhbatda nuroniylar so‘nggi yillarda mahalla qiyofasi yaxshilangani, «Ochiq budjet» tashabbusi orqali ko‘chalar obod bo‘lganini aytdi. Xususan, 5 kilometr ichki yo‘lga asfalt yotqizilgan. Elektr tarmoqlari va transformator yangilangan.
Prezident suhbatda bildirilgan fikrlarni qo‘llab-quvvatlab, mahalla idorasini ta’mirlash, maktab uchun qo‘shimcha bino qurish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi. Yoshlarni o‘qitish va hunar o‘rgatish, bo‘sh vaqtlarini mazmunli tashkil etish muhimligi haqida so‘z yuritildi.

Президент искренне побеседовал с жителями махалли
Глава нашего государства посетил махаллю Хитой Багдадского района Ферганской области и ознакомился с бытом жителей.
Здесь проживают около 2,8 тысячи человек. Местные жители эффективно пользуются свои приусадебные участки. Женщины зарабатывают швейным делом. Хорошо развиты животноводство, птицеводство, рыбоводство.
В махалле действуют более десяти магазинов, мебельное предприятие, парикмахерская, швейная и ремесленническая мастерские. Есть хорошие условия для занятия молодежью спортом. За последние два года в махалле не было зафиксировано ни одного преступления.
Глава нашего государства посетил дом Абдугаффора Халилова и искренне побеседовал с представителями махалли.
- Очень рад быть здесь, своими глазами видеть, как идет развитие Ферганы, какие условия есть в махалле, - сказал Шавкат Мирзиёев. - Мы организуем всю работу снизу, чтобы каждый мог ощутить реформы в своей жизни. В Ферганской области насчитывается 1062 махалли. Их проблемы, запросы нуждающихся семей необходимо решать здесь, на месте, так люди будут нами довольны. Всем руководителям следует изменить свое мировоззрение и упорно работать, чтобы достойно служить нашему народу.
Представители старшего поколения рассказали, как изменился облик махалли в последние годы, о том, что в рамках программы "Открытый бюджет" была благоустроена инфраструктура. В частности, были покрыты асфальтом 5 километров внутренних дорог, обновлены электросети и трансформатор.
Президент поддержал предложения о ремонте здания махаллинского схода, строительстве дополнительного корпуса для школы, дал соответствующие указания. Говорилось о важности получения молодежью образования и овладения профессией, содержательной организации ее досуга.