O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Birlashgan Arab Amirliklari Vitse-prezidenti Shayx Mansur Ol Nahayon bilan telefon orqali muloqotida ko‘p qirrali hamkorlikni yanada rivojlantirishning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
Suhbat avvalida shayx Mansur Ol Nahayon davlatimiz rahbarini tavallud ayyomi bilan samimiy qutlab, unga mustahkam sog‘lik, baxt-saodat va katta muvaffaqiyatlar tiladi. Amirliklar Prezidenti Shayx Muhammad Ol Nahayonning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Keyingi yillarda O‘zbekiston-BAA munosabatlari yuksak darajaga ko‘tarilgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Tovar ayirboshlash hajmi jadal sur’atda ortib bormoqda, qo‘shma korxonalar ko‘paymoqda. Amalga oshirilayotgan investitsiya loyihalari portfeli 4 milliard dollardan oshdi.
Bo‘lajak oliy darajadagi tadbirlarga puxta tayyorgarlik ko‘rish, ularni, eng avvalo, iqtisodiyot va investitsiya sohalari bo‘yicha yangi, amaliy mazmun bilan boyitish muhimligi ta’kidlandi.
Shu ma’noda, aniq takliflar va istiqbolli loyihalarni ishlab chiqish uchun yaqin kunlarda ikki mamlakat hukumat delegatsiyalarining uchrashuvlarini o‘tkazishga alohida e’tibor qaratildi.

Президент Узбекистана обсудил с Вице-президентом ОАЭ перспективы развития многопланового сотрудничества
Актуальные вопросы дальнейшего развития многопланового сотрудничества были рассмотрены в ходе телефонного разговора Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Вице-президентом Объединенных Арабских Эмиратов шейхом Мансуром Аль Нахаяном.
В начале беседы шейх Мансур Аль Нахаян тепло поздравил главу нашего государства с днем рождения, искренне пожелав крепкого здоровья, благополучия и больших успехов. Он также передал слова приветствия и наилучшие пожелания от имени Президента Эмиратов шейха Мухаммада Аль Нахаяна.
С удовлетворением отмечено, что за последние годы узбекско-эмиратские отношения достигли высочайшего уровня. Динамично растут объемы товарооборота, увеличивается число совместных предприятий. Портфель реализуемых инвестиционных проектов превышает 4 миллиарда долларов.
Отмечена важность тщательной подготовки к предстоящим мероприятиям на высшем уровне, наполнения их новым, практическим содержанием, прежде всего в экономической и инвестиционной сферах.
В этом контексте особое внимание уделено проведению в эти дни встреч правительственных делегаций двух стран для выработки конкретных предложений и перспективных проектов.