O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin bilan 24-iyul kuni bo‘lib o‘tgan telefon orqali muloqotida ikki tomonlama munosabatlar kun tartibidagi dolzarb masalalar muhokama qilindi.
Suhbat avvalida Rossiya yetakchisi davlatimiz rahbarini tavallud kuni bilan samimiy tabriklab, unga mustahkam sog‘lik, baxt-saodat, O‘zbekistonning barqaror taraqqiyoti va ravnaqi yo‘lidagi faoliyatida muvaffaqiyatlar tiladi.
Davlat rahbarlari o‘zaro manfaatli savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikni yanada kengaytirish, tovar ayirboshlash sur’atini ta’minlash va sanoat kooperatsiyasi bo‘yicha muhim loyihalarni ilgari surish masalalarini muhokama qildilar.
Hududlararo darajadagi muloqot va almashinuvlarni samarali davom ettirish muhimligi ham qayd etildi.

В ходе состоявшегося 24 июля телефонного разговора Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Российской Федерации Владимиром Путиным были обсуждены актуальные вопросы двусторонней повестки.
В начале разговора лидер России сердечно поздравил главу нашего государства с днем рождения, искренне пожелав крепкого здоровья, благополучия и успехов в государственной деятельности во имя устойчивого развития и процветания Узбекистана.
Главы двух государств обсудили вопросы дальнейшего расширения взаимовыгодного торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества, поддержания динамики товарооборота и продвижения значимых проектов промышленной кооперации.
Была также отмечена важность продолжения плодотворных контактов и обменов на межрегиональном уровне.