O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev 24-iyul kuni telefon orqali muloqot qildilar.
Qozog‘iston yetakchisi davlatimiz rahbarini tavallud kuni bilan samimiy tabriklab, mustahkam sog‘lik, farovonlik va yangi muvaffaqiyatlar, qardosh O‘zbekiston xalqiga tinchlik-osoyishtalik va ravnaq tiladi.
Yetakchilar yaxshi qo‘shnichilik, strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada kengaytirish va mustahkamlash masalalarini atroflicha ko‘rib chiqdilar.
Hukumatlararo komissiyaning Toshkent shahrida va qo‘shma Ishchi guruhning Ostona shahrida o‘tgan navbatdagi yig‘ilishlarining samarali natijalari mamnuniyat bilan qayd etildi.
Tovar ayirboshlash hajmini oshirish borasidagi sa’y-harakatlarni davom ettirish, sanoat tarmoqlari va infratuzilma sohasida kooperatsiya loyihalarini ilgari surish, shuningdek, qo‘shma madaniy tadbirlarni muntazam o‘tkazish orqali faol gumanitar almashinuvni rivojlantirish muhimligi ta’kidlandi.
Mintaqaviy hamkorlik masalalari yuzasidan fikr almashildi, bo‘lajak oliy darajadagi muloqotlar rejasi ko‘rib chiqildi.

Глава Казахстана искренне поздравил лидера Узбекистана с днем рождения
24 июля Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев провели телефонный разговор.
Лидер Казахстана сердечно поздравил главу нашего государства с днем рождения, тепло пожелав здоровья, благополучия и новых успехов, а также мира и процветания братскому узбекскому народу.
Лидеры подробно остановились на вопросах дальнейшего расширения и углубления отношений добрососедства, стратегического партнерства и союзничества.
С удовлетворением были отмечены продуктивные итоги состоявшихся очередных заседаний Межправительственной комиссии в городе Ташкенте и совместной Рабочей группы в городе Астане.
Подчеркнута важность продолжения активных усилий в целях наращивания объемов товарооборота, продвижения проектов кооперации в отраслях промышленности и инфраструктуры, а также развития интенсивного гуманитарного обмена путем регулярного проведения совместных культурных мероприятий.
Состоялся обмен мнениями по вопросам регионального сотрудничества, рассмотрен график предстоящих контактов на высшем уровне.