24-iyul kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov bilan telefon orqali muloqoti bo‘lib o‘tdi.
Qirg‘iziston yetakchisi davlatimiz rahbarini tavallud kuni bilan samimiy tabriklab, O‘zbekistonga tinchlik-osoyishtalik, ravnaq va barqaror taraqqiyot tiladi.
Suhbatda O‘zbekiston bilan Qirg‘iziston o‘rtasidagi yaxshi qo‘shnichilik va keng qamrovli strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlashning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
Sanoat, avtomobilsozlik, to‘qimachilik va elektrotexnika tarmoqlarida, energetika infratuzilmasini modernizatsiya qilish bo‘yicha hamda hamkorlikning boshqa sohalarida qo‘shma kooperatsiya loyihalarini amalga oshirishda erishilayotgan natijalar mamnuniyat bilan qayd etildi.
Hukumatlararo komissiya faoliyati doirasida yangi savdo va investitsiya loyihalari to‘plamini tayyorlashga alohida e’tibor qaratildi.
O‘zbekiston va Qirg‘iziston yetakchilari bo‘lajak oliy darajadagi tadbirlar rejasini ham ko‘rib chiqdilar.

24 июля состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Кыргызской Республики Садыром Жапаровым.
Руководитель Кыргызстана сердечно поздравил главу нашего государства с днем рождения, тепло пожелав мира, процветания и устойчивого развития Узбекистана.
В ходе беседы были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего углубления узбекско-кыргызских отношений добрососедства и всеобъемлющего стратегического партнерства.
С особым удовлетворением отмечены результаты реализации совместных проектов кооперации, в том числе в области промышленности, автомобилестроении, текстильной и электротехнической отраслях, по модернизации энергетической инфраструктуры и других сферах практического взаимодействия.
Особое внимание было уделено подготовке портфеля новых торговых и инвестиционных проектов в рамках деятельности Межправительственной комиссии.