24-iyul kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov bilan telefon orqali muloqoti bo‘lib o‘tdi.
Qirg‘iziston yetakchisi davlatimiz rahbarini tavallud kuni bilan samimiy tabriklab, O‘zbekistonga tinchlik-osoyishtalik, ravnaq va barqaror taraqqiyot tiladi.
Suhbatda O‘zbekiston bilan Qirg‘iziston o‘rtasidagi yaxshi qo‘shnichilik va keng qamrovli strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlashning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
Sanoat, avtomobilsozlik, to‘qimachilik va elektrotexnika tarmoqlarida, energetika infratuzilmasini modernizatsiya qilish bo‘yicha hamda hamkorlikning boshqa sohalarida qo‘shma kooperatsiya loyihalarini amalga oshirishda erishilayotgan natijalar mamnuniyat bilan qayd etildi.
Hukumatlararo komissiya faoliyati doirasida yangi savdo va investitsiya loyihalari to‘plamini tayyorlashga alohida e’tibor qaratildi.
O‘zbekiston va Qirg‘iziston yetakchilari bo‘lajak oliy darajadagi tadbirlar rejasini ham ko‘rib chiqdilar.

On July 24, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev had a telephone conversation with President of the Kyrgyz Republic Sadyr Zhaparov.
The head of Kyrgyzstan cordially congratulated the head of our state on his birthday, warmly wishing peace, prosperity and sustainable development of Uzbekistan.
During the conversation, topical issues of further deepening of Uzbek-Kyrgyz relations of good neighborliness and comprehensive strategic partnership were discussed.
The results of the implementation of joint cooperation projects, including in the field of industry, automotive, textile and electrical industries, modernization of energy infrastructure and other areas of practical cooperation, were noted with particular satisfaction.
Special attention was paid to the preparation of a portfolio of new trade and investment projects within the framework of the activities of the Intergovernmental Commission.
The leaders of Uzbekistan and Kyrgyzstan also reviewed the schedule of upcoming events at the highest level.