O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon bilan 24-iyul kuni bo‘lib o‘tgan telefon orqali muloqotida O‘zbekiston-Tojikiston strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada mustahkamlashning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Suhbat avvalida Tojikiston yetakchisi davlatimiz rahbarini tug‘ilgan kuni bilan samimiy tabriklab, birodar O‘zbekiston xalqiga tinchlik-osoyishtalik, farovonlik va ravnaq tiladi.
Bo‘lajak oliy darajadagi tadbirlarga tayyorgarlik ko‘rish hamda ikki tomonlama munosabatlar kun tartibini aniq amaliy mazmun bilan boyitish masalalari muhokama qilindi.
Yetakchilar ishbilarmonlik va gumanitar aloqalarni yanada faollashtirish, jumladan, qo‘shma ko‘rgazma va yarmarkalar o‘tkazish, yoshlarni keng jalb qilgan holda madaniy va sport tadbirlarini uyushtirish muhimligi haqida yakdil fikr bildirdilar.
Mintaqaviy sheriklik, shu jumladan Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining muntazam maslahat uchrashuvlari va Orolni qutqarish xalqaro fondi doirasidagi hamkorlikka oid masalalar ham ko‘rib chiqildi.

Актуальные вопросы дальнейшего укрепления узбекско-таджикских отношений стратегического партнерства и союзничества были рассмотрены в ходе телефонного разговора Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Республики Таджикистан Эмомали Рахмоном, прошедшего 24 июля.
В начале разговора лидер Таджикистана сердечно поздравил главу нашего государства с днем рождения, искренне пожелав мира, благополучия и процветания братскому народу Узбекистана.
Были обсуждены вопросы подготовки к предстоящим мероприятиям на высшем уровне и наполнения повестки дня двусторонних отношений конкретным практическим содержанием.
Лидеры выразили единое мнение о важности дальнейшей активизации деловых и гуманитарных контактов, включая проведение совместных выставок и ярмарок, а также культурных и спортивных мероприятий с широким вовлечением молодежи.
Были рассмотрены вопросы регионального взаимодействия, в том числе в рамках механизмов регулярных Консультативных встреч глав государств Центральной Азии и Международного фонда спасения Арала.