Prezident Shavkat Mirziyoyev Toshkent shahri Olmazor tumanidagi Xastimom mahallasida bo‘ldi.
Bu yerda 1 ming 500 nafardan ziyod aholi yashaydi. Ularning ko‘pchiligi hunarmandchilik va savdo bilan shug‘ullanadi.
Davlatimiz rahbari xonadonlardagi sharoitlarni kirib ko‘rdi, aholi vakillari bilan suhbatlashdi. Nuroniylar mahalladagi turmush tarzi, yoshlarning kasb-kori haqida so‘zlab berishdi. Yurtimizga tinchlik-osoyishtalik, xonadonlarga fayzu baraka tilab duo qilindi.
Ma’lumki, mamlakatimizning barcha hududlarida “Obod mahalla”, “Obod qishloq” dasturlari amalga oshirilmoqda. Yo‘llar, muhandislik tarmoqlari ta’mirlanib, xonadonlarga fayz kirmoqda. Bu mahallani ham “Obod xonadon” dasturi asosida yaxshilash ko‘zda tutilmoqda.
– Har bir insonga munosib sharoit yaratish maqsadimiz va burchimiz, – dedi Prezident.
Davlatimiz rahbari uylarda tashkil etilgan hunarmandlik ustaxonalari va mahalladagi kichik ko‘rgazmani ko‘zdan kechirdi. O‘zini o‘zi band qilishni kengaytirish, turistlar uchun savdo va xizmatlarni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha mutasaddilarga topshiriqlar berdi.

Президент Шавкат Мирзиёев посетил махаллю Хастимом в Алмазарском районе города Ташкента.
В махалле проживают более 1,5 тысячи человек. Большая часть семей занимаются ремесленничеством и торговлей.
Глава государства ознакомился с условиями в домах, побеседовал с жителями. Представители старшего поколения рассказали о жизни в махалле, прочитали дуа о мире и спокойствии в нашей стране, благополучии нашему народу.
Как известно, во всех регионах нашей страны реализуются программы “Благоустроенная махалля”, “Благоустроенное село”, в рамках которых обновляются дороги, инженерные сети. И в этой махалле предусматривается улучшить инфраструктуру на основе программы “Благоустроенный дом”.
– Наша цель и обязанность - создать достойные условия для каждого человека, - сказал Президент.
Глава государства осмотрел организованную в махалле ремесленническую мастерскую и небольшую выставку. Ответственным лицам даны поручения по расширению самозанятости населения, организации пунктов торговли и услуг для туристов.