Davlatimiz rahbari 2019-yilda Chilonzor tumaniga tashrifi chog‘ida «Oriyent keramik» korxonasini borib ko‘rgan, uning faoliyatini kengaytirish muhimligini aytgan edi.
Shundan so‘ng Sergeli tumani hududida yana bir zavod qurilib, xorijdan ilg‘or texnologiya keltirib o‘rnatildi. Korxona shu yil iyun oyida faoliyat boshlab, 450 kishi ish bilan ta’minlandi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev uning ish jarayoni bilan tanishib, mahsulotlar sifatini ko‘zdan kechirdi.
Bu loyihaning qiymati 42 million dollar bo‘lib, yiliga 10 million kvadrat metr kafel va keramogranit mahsulotlari ishlab chiqarish quvvatiga ega. Mahsulotlar deyarli yuz foiz mahalliy xomashyodan tayyorlanishi bois xorijnikidan bir necha barobar arzon. Ularning sifatli, turli rang va hajmda ekani bozorbopligini ta’minlamoqda.
Ilgari bunday katta o‘lchamdagi keramogranit kafellar yurtimizga import qilinar edi. Endi ularning o‘rnini to‘ldirish bilan birga, mahsulotlarning yarmini eksport qilish ham mumkin.
Davlatimiz rahbari ushbu korxona tajribasi asosida yangi loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha ko‘rsatma berdi.
Shu yerda Toshkent shahri tumanlari hokimlari bilan muloqot bo‘ldi. Ular tadbirkorlik, bandlik, bunyodkorlik loyihalari yuzasidan axborot berdi.
– Islohotlarimiz, hududlarga berayotgan imkoniyatlarimiz natijasida hokimlarning dunyoqarashi o‘zgarayapti. Bugun Toshkent tumanlari katta-katta marralar qo‘yyapti. Eng katta masalalar – ishsizlikni kamaytirish, investitsiya olib kelish va eksport. Mana, «20 ming tadbirkor – 500 ming malakali mutaxassis» dasturini boshladik. Bu ham aholi, ham tadbirkorlar uchun katta imkoniyat. Yana bir muhim vazifa – “Yashil makon” umummilliy loyihamiz. Ko‘chat ekish, bog‘ yaratish ishlarini davom ettirish, yashil hududlarni ko‘paytirish, odamlarning dam olishi uchun sharoit tashkil qilish kerak, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Tadbirkorlik, raqamlashtirish, xizmatlar sohasida xorij tajribasini o‘rganish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

Обозначены актуальные задачи в районах города Ташкента
В ходе посещения Чиланзарского района в 2019 году глава нашего государства посетил предприятие «Ориент керамик» и отметил перспективы для расширения его деятельности.
За минувший период предприятие построило еще один завод - на территории Сергелийского района, оснащенный передовыми зарубежными технологиями. Производство началось в июне этого года, работой обеспечены 450 человек.
Президент Шавкат Мирзиёев сегодня ознакомился с деятельностью завода, осмотрел его продукцию.
Стоимость проекта составляет 42 миллиона долларов, а годовая производственная мощность - 10 миллионов квадратных метров кафеля и керамогранитных изделий. Продукция в несколько раз дешевле зарубежных аналогов, так как производится почти на 100 процентов из местного сырья. Качество, широкий выбор цветов и размеров обеспечивают конкурентоспособность продукции.
Прежде керамогранитная плитка больших размеров не производилась у нас в стране. Теперь есть возможность не только замещать импорт, но и экспортировать половину выпускаемой продукции.
Глава государства дал указания по реализации новых проектов на основе опыта этого предприятия.
Здесь же состоялась беседа с хокимами районов города Ташкента. Они доложили о проводимой работе по развитию предпринимательства, обеспечению занятости, реализуемых инфраструктурных проектах.
– В результате наших реформ, предоставляемых регионам возможностей меняется мировоззрение хокимов. Сегодня районы Ташкента ставят перед собой большие цели. Самые главные вопросы – снижение безработицы, привлечение инвестиций и экспорт. Вот мы начали программу “20 тысяч предпринимателей – 500 тысяч квалифицированных специалистов”. Она тоже открывает  большие возможности и для населения, и для предпринимателей. Еще одна важная задача – реализация общенациональной программы “Яшил макон”. Необходимо продолжать мероприятия по посадке саженцев, созданию парков, увеличивать количество зеленых зон, мест для отдыха населения, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Хокимам поручено изучить передовой зарубежный опыт в области предпринимательства, цифровизации, услуг.