Yevropada Xavfsizlik va Hamkorlik Tashkilotining Demokratik institutlar va inson huquqlari bo‘yicha byurosining O‘zbekistondagi navbatdan tashqari Prezident saylovini kuzatish bo‘yicha missiyasi o‘zining dastlabki xulosalarida saylov jarayonining tashkiliy jihatlariga ijobiy baho berdi.
Shunday qilib, DIIHB bayonotida ta'kidlanishicha, tayyorgarlik muddati qat'iy bo'lishiga qaramay, tashkilotchilar saylovga texnik tayyorgarlik ko'rishni samarali amalga oshirgan va qonunda belgilangan barcha muddatlarga rioya qilgan.
Yana bir ijobiy jihati shundaki, MSK doimiy ravishda majlislar o‘tkazib, quyi bo‘g‘in saylov komissiyalariga kelib tushgan shikoyat va xabarlar tinglandi. Shu bilan birga, saylov bilan bog'liq nizolar haqidagi ma'lumotlar yashirilmadi. Ayniqsa, kuzatuvchilarning fikricha, MSK qaror va qarorlarining aksariyati o‘z vaqtida e’lon qilingani muhim. Bularning barchasi, shubhasiz, saylov jarayonining shaffofligi va ochiqligini oshirdi.

The mission of the Office for Democratic Institutions and Human Rights of the Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE/ODIHR) to observe the early presidential elections in Uzbekistan, in its preliminary conclusions, positively assessed the organizational aspects of the electoral process.
Thus, the ODIHR statement notes that, despite the tight preparatory deadlines, the organizers effectively carried out the technical preparation of the elections and observed all the time limits established by law.
Another positive aspect was that the CEC regularly held sessions where complaints and messages received by the lower level election commissions were heard. At the same time, information about disputes related to the elections was not hidden. Particularly important, according to observers, is that most of the decisions and resolutions of the CEC were published on time. All this undoubtedly increased the transparency and openness of the electoral process.