Yevropada Xavfsizlik va Hamkorlik Tashkilotining Demokratik institutlar va inson huquqlari bo‘yicha byurosining O‘zbekistondagi navbatdan tashqari Prezident saylovini kuzatish bo‘yicha missiyasi o‘zining dastlabki xulosalarida saylov jarayonining tashkiliy jihatlariga ijobiy baho berdi.
Shunday qilib, DIIHB bayonotida ta'kidlanishicha, tayyorgarlik muddati qat'iy bo'lishiga qaramay, tashkilotchilar saylovga texnik tayyorgarlik ko'rishni samarali amalga oshirgan va qonunda belgilangan barcha muddatlarga rioya qilgan.
Yana bir ijobiy jihati shundaki, MSK doimiy ravishda majlislar o‘tkazib, quyi bo‘g‘in saylov komissiyalariga kelib tushgan shikoyat va xabarlar tinglandi. Shu bilan birga, saylov bilan bog'liq nizolar haqidagi ma'lumotlar yashirilmadi. Ayniqsa, kuzatuvchilarning fikricha, MSK qaror va qarorlarining aksariyati o‘z vaqtida e’lon qilingani muhim. Bularning barchasi, shubhasiz, saylov jarayonining shaffofligi va ochiqligini oshirdi.

Миссия Бюро по демократическим институтам и правам человека Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (БДИПЧ ОБСЕ) по наблюдению за досрочными президентскими выборами в Узбекистане в своих предварительных выводах положительно оценила организационные моменты избирательного процесса.
Так, в заявлении БДИПЧ отмечается, что несмотря на сжатые подготовительные сроки, организаторы эффективно осуществили техническую подготовку выборов и соблюли все установленные законом временные рамки.
Еще одним положительным моментом стало то, что ЦИК регулярно проводила сессии, где заслушивались жалобы и сообщения, полученные избирательными комиссиями нижнего уровня. Вместе с тем, не скрывалась информация о спорах, связанных с выборами. Особенно важным, по мнению наблюдателей, является то, что большая часть решений и постановлений ЦИК была опубликована с соблюдением сроков. Все это, несомненно, повысило прозрачность и открытость избирательного процесса.