O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 12-iyul kuni mamlakatimizda amaliy tashrif bilan bo‘lib turgan Jahon turizm tashkiloti (YNVTO) bosh kotibi Zurab Pololikashvilini qabul qildi.
BMT tizimidagi ushbu yetakchi sohaviy tashkilot bilan O‘zbekistonda zamonaviy turizm infratuzilmasini rivojlantirish va yurtimizga turizm yo‘nalishlarini ommalashtirish borasida keng ko‘lamli hamkorlikni yanada ilgari surish masalalari muhokama qilindi.
Suhbat avvalida bosh kotib Birlashgan Millatlar Tashkiloti tuzilmalari va institutlari nomidan davlatimiz rahbarini bo‘lib o‘tgan Prezident saylovidagi ishonchli g‘alabasi bilan samimiy tabrikladi, baxt-saodat va katta muvaffaqiyatlar tiladi.
Turizm tarmog‘ining joriy yildagi bosh xalqaro tadbiri – oktyabr oyida Samarqand shahrida bo‘lajak YNVTO Bosh assambleyasining 25-sessiyasiga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
O‘zbekistonda zamonaviy va qulay turizm infratuzilmasini yaratish bo‘yicha loyihalarni amalga oshirishga yetakchi investorlar – taniqli xorijiy kompaniya va brendlarni jalb qilish masalasida amaliy hamkorlikni kengaytirish muhimligi qayd etildi.
Bundan tashqari, mamlakatimizda xalqaro imijni ilgari surish, ta’lim sohasi va yuqori malakali mutaxassislarni tayyorlash borasida qo‘shma chora-tadbirlar majmui amalga oshiriladi, jumladan, YUNVTO Xalqaro akademiyasi va mavzuli ofisi tashkil etiladi.

On July 12, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received Secretary General of the World Tourism Organization (UNWTO) Zurab Pololikashvili, who is in our country on a working visit.
The issues of further promotion of full-scale cooperation with the leading industry organization of the UN system on the development of modern tourist infrastructure and popularization of tourist destinations in Uzbekistan were discussed.
At the beginning of the conversation, the Secretary-General, on behalf of the structures and institutions of the United Nations system, warmly congratulated the head of our state on his convincing victory in the last presidential election, sincerely wishing prosperity and great success.
Special attention was paid to the preparation and holding of the main international event of the tourism industry this year - the 25th anniversary session of the UNWTO General Assembly in Samarkand in October.
The importance of expanding practical cooperation in attracting leading investors – well-known foreign companies and brands to the implementation of projects to create a modern and comfortable tourist infrastructure in Uzbekistan was noted.
In addition, a set of joint activities will be carried out in the field of promoting the international image, in the field of education and training of highly qualified specialists, including the creation of an International Academy and a thematic office of the UNWTO in our country.