Ochiqlik va shaffoflik korruptsiyaga qarshi kurash va uni oldini olishning eng samarali vositalaridan biridir. Shuning uchun O'zbekistonda qonun ustuvorligini ta'minlash, ochiqlik va shaffoflikning ta'sirchan shakllarini joriy etish, davlat hokimiyati organlari faoliyati ustidan samarali jamoatchilik nazoratini o'rnatish bo'yicha boshlangan ishlar tobora qat'iy va tizimli tus olmoqda.
Natijada keyingi yillarda Prezidentimiz tashabbusi bilan byurokratizm va korrupsiyaning turli shakllariga qarshi kurashda salmoqli ijobiy o'zgarishlar yuz berdi. Xususan, davlat organlari va tashkilotlari faoliyatining ochiqligi va oshkoraligini ta'minlaydigan yangi tartiblar joriy etildi, shuningdek, samarali jamoatchilik nazorati uchun zarur shart-sharoitlar yaratildi. Qisqa vaqt ichida jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlarini ko'rib chiqish tizimi tubdan takomillashgani, Prezidentning "Xalq qabulxonasi", "ishonch telefoni" va "virtual qabulxona" ishga tushirilgani buning tasdig'idir. Shunday qilib, davlat rahbari fuqarolar bilan ochiq muloqot qilishga tayyorligini ko'rsatdi. Bundan tashqari, har bir vazirlik va davlat muassasasida "ishonch telefonlari" va "virtual qabulxonalar" yoki sayyor qabulxonalar shaklida murojaatlar bilan ishlashning samarali tizimi yo'lga qo'yildi.
Bundan tashqari, raqamli va onlayn texnologiyalarni keng joriy etish davlat organlarining jamiyat oldidagi mas'uliyatini yanada oshirdi. Xususan, ochiq ma'lumotlar portali data.gov.uz), yuridik shaxslar va xo'jalik yurituvchi sub'ektlarning ro'yxatdan o'tgan ma'lumotlar bazasi (my.gov.uz) va boshqa platformalar byurokratiyani kamaytirish va bartaraf etishda, shuningdek, korruptsiyaga qarshi kurash va oldini olishda muhim rol o'ynaydi.
Korrupsiyaning oldini olishga qaratilgan konseptual ahamiyatga ega bo'lgan normativ-huquqiy hujjatlar va boshqa ma'muriy islohotlar ham davlat hokimiyati va boshqaruvi organlarining ochiqligini ta'minlashda o'z samaralarini bermoqda.
Masalan, byudjet mablag'larini o'g'irlashni oldini olish uchun "davlat xaridlari to'g'risida"gi qonun qabul qilindi. Endi ushbu qonunga muvofiq davlat organlari va tashkilotlari tomonidan amalga oshiriladigan xaridlar to'g'risidagi barcha ma'lumotlar portalda joylashtiriladi d.xarid.uz. jamoatchilik nazoratining samarali mexanizmlari yaratildi, yangi ishga tushirilgan "ochiq byudjet" portali esa aholiga byudjet mablag'larini boshqarishda bevosita ishtirok etish imkonini berdi.
O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 22-sentabrdagi qaroriga muvofiq mahalliy aholi va keng jamoatchilik nazorati ostida mahalliy byudjetlar daromadlari prognozini ortiqcha to'ldirishdan olingan byudjet mablag'lari va mablag'larni sarflashning samarali tizimi joriy etildi, shuningdek, "tashabbus byudjeti"loyihasi ishga tushirildi.
Ma'lumot uchun: "tashabbus byudjeti" loyihasining birinchi mavsumida 2022 yilda fuqarolardan jami 70 mingga yaqin tashabbus kelib tushdi, shundan 2,215 tasi g'olib bo'ldi. Ushbu loyihalar bo'yicha ovoz berishda 6,7 milliondan ortiq kishi ishtirok etdi. Tanlangan tashabbuslarning o'ttiz to'rt foizi umumta'lim maktablarini rekonstruksiya qilish loyihalari bilan bog'liq edi.
Bundan tashqari, davlat obyektlari, ko'chmas mulk, yer uchastkalari, transport vositalari, raqam belgilari, tashqi reklama obyektlarini qurish va o'rnatish huquqi, avtomobil radarlarini o'rnatish uchun joylar va h. k. ochiq elektron Internet auksioni orqali amalga oshirish tizimi yo'lga qo'yildi e-auksion.uz.
Yana bir misol: Prezident va hukumat darajasida qabul qilinadigan qonunlar, normativ-huquqiy hujjatlar loyihalari loyihalarini majburiy jamoatchilik muhokamasi tizimi yaratildi, buning uchun Portal ishga tushirildi regulation.gov.uz.
Bu, o'z navbatida, muhim qarorlar qabul qilish, fuqarolar oldida hisobdorlik tamoyilini amalda ro'yobga chiqarish uchun rejalashtirilayotgan shaffoflikka xizmat qiladi.
Ushbu sohadagi asosiy yutuqlardan biri-davlat organlari va tashkilotlari faoliyati to'g'risida jamoatchilikni xabardor qiluvchi matbuot xizmatlari faoliyatini yo'lga qo'yishdan iborat. Ya'ni, barcha davlat organlarida matbuot xizmatlari uchun alohida shtat birliklari ajratilgan va matbuot kotiblarining maqomi axborot siyosati bo'yicha maslahatchi darajasiga ko'tarilgan.
Bundan tashqari, mahalliy va xorijiy foydalanuvchilarning keng doirasi uchun statistik ma'lumotlarning maksimal ochiqligi va shaffofligi ta'minlandi. Ochiq ma'lumotlar portalida davlat xaridlari, patentlar, dori vositalari va tibbiyot buyumlarini ro'yxatga olish, jamoat transporti harakati, yer resurslaridan foydalanish va boshqa ma'lumotlar haqidagi ma'lumotlar, shu jumladan ommaviy statistik ma'lumotlar joylashtiriladi.
Bunday tizimli va izchil islohotlar natijasida O'zbekistonning bir qator xalqaro reyting va indekslardagi pozitsiyasi sezilarli darajada yaxshilandi va ochiqlik ta'minlashning asosiy ko'rsatkichlaridan biri bo'ldi.
Masalan, 2020-yil yakunlariga ko'ra, O'zbekiston ochiq ma'lumotlar jahon reytingida (Open Data Inventory Ranking) 44 o'ringa 125 o'ringa ko'tarildi. Davlat va jamiyat boshqaruvining 20 yo'nalishida ko'rsatkichlarni oshkor qilish amaliyotini joriy etish ham muhim rol o'ynadi.
Transparency International (Transparency International tomonidan korrupsiya Perceptions Index) 2021-yil uchun yangilangan indeksida O'zbekiston 2020-yilga nisbatan olti pog'onaga ko'tarilib, 180 mamlakatdan 140-o'rinni egalladi.
Islohotlarning mantiqiy davomi sifatida 2021-yil 16-iyunda O'zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan "davlat organlari va tashkilotlari faoliyatining ochiqligini ta'minlash, shuningdek, jamoatchilik nazoratini samarali amalga oshirishga doir qo'shimcha chora-tadbirlar to'g'risida" gi Farmon imzolandi.
Farmonda ochiq ma'lumotlar sifatida joylashtiriladigan ijtimoiy ahamiyatga ega ma'lumotlar ro'yxati tasdiqlandi va ma'lumotlarni ishlab chiqadigan davlat organlari va tashkilotlari, shuningdek, ochiq ma'lumotlarni chop etish tartibi aniq belgilangan.
Oliy Majlis Qonunchilik palatasi va Senati huzuridagi davlat organlarida axborot siyosati va ochiqlikni ta'minlash masalalari qo'mitalari, shuningdek, xalq deputatlari viloyat, tuman va shahar Kengashlari huzuridagi mahalliy davlat hokimiyati organlarida axborot siyosati va ochiqlikni ta'minlash masalalari bo'yicha doimiy komissiyalar ish boshladi.
Korrupsiyaga qarshi kurash agentligi oldiga ochiqlik sohasini muvofiqlashtirish va doimiy monitoring qilish, ochiq ma'lumotlar ro'yxatini kengaytirish, jamoatchilik nazoratini kuchaytirish va davlat xizmatchilariga ommaviy hisobot madaniyatini targ'ib qilish vazifasi qo'yildi.
Agentlik tarkibida davlat organlari va tashkilotlari faoliyatining ochiqligini ta'minlash bo'yicha yangi boshqarma tashkil etildi.
Davlat organlari va tashkilotlari tomonidan e'lon qilingan ma'lumotlar asosida mahalliy ommaviy axborot vositalari, jumladan, yetakchi Internet-nashrlar 140 ga yaqin axborot va jurnalistik tekshiruvlarni e'lon qildi.
Agentlikda belgilangan resurslarda ijtimoiy ahamiyatga molik ma'lumotlarni Farmon bilan tasdiqlangan ochiq ma'lumotlar sifatida o'z vaqtida joylashtirish bo'yicha doimiy monitoring tizimi yo'lga qo'yilgan.
Masalan, joriy yilning yanvar-fevral oylarida agentlik o'zining rasmiy veb-saytida 135 ta vazirlik va idoralar, mahalliy davlat hokimiyati organlarining o'z rasmiy veb-saytlari va ochiq ma'lumotlar portaliga o'z faoliyati, xususan, davlat xaridlari, mansabdor shaxslarning xizmat safarlariga sarflanishi va qabul qilish bo'yicha zarur axborotlarni joylashtirishga doir ishlarini o'rganish bo'yicha hisobotlarni e'lon qildi chet eldan kelgan mehmonlar va boshqalar.
Bunda 2021-yil 1-dekabrdan boshlab Oliy Majlis Qonunchilik palatasi va Senati, Qoraqalpog'iston Respublikasi Jo'qorg'i Kengesi, xalq deputatlari viloyat, tuman va shahar Kengashlarining sessiyalari majburiy tartibda telekanallar va Internet tarmog'ida to'g'ridan-to'g'ri efirga uzatiladi. Sessiyalarning to'g'ridan-to'g'ri efirga uzatilishi fuqarolarning huquqiy ongi darajasini oshirish va muhokama qilinayotgan qonun hujjatlarining mazmun-mohiyati, shuningdek, ularni ishlab chiqqan ekspertlarning fikr-mulohazalari bilan bevosita tanishishga xizmat qiladi.
O'tgan davr mobaynida agentlik monitoring va tahlil natijasida aniqlangan qonunbuzarliklarni bartaraf etish bo'yicha vazirliklar, idoralar va mahalliy hokimiyat organlariga 26 vakolat va 35 ogohlantirish xati yubordi.
Endi bu masala bo'yicha doimiy asosda ishlash, ushbu sohada faoliyat yuritayotgan nohukumat tashkilotlari mutaxassislarini jalb etgan holda seminarlar tashkil etish rejalashtirilmoqda. Kun tartibidagi asosiy masalalardan biri ochiq ma'lumotlar ro'yxatini kengaytirish va ularni yangi bosqichga ko'tarish, sohani yanada rivojlantirish bo'yicha takliflar ishlab chiqishdan iborat.
O'tgan davr mobaynida davlat organlari va tashkilotlarining ochiqlik sohasidagi faoliyati to'g'risidagi qonun hujjatlari to'liq hujjatlashtirildi, mavjud bo'shliqlarni to'ldirish va kutilayotgan natijalarni bermaydigan mexanizmlarni takomillashtirish bo'yicha asosli takliflar ishlab chiqildi. Xususan, 3 ta qonun, 1 ta Prezident qarori, 3 ta hukumat qarori va 1 ta idoraviy hujjat qabul qilindi.
Jumladan, "O'zbekiston Respublikasining ma'muriy javobgarlik to'g'risidagi kodeksiga qo'shimchalar kiritish to'g'risida"gi qonun loyihasi ishlab chiqildi. Ushbu hujjatga muvofiq, yangi ma'muriy javobgarlik to'g'risidagi Kodeks 2157-modda bilan to'ldirilib, davlat hokimiyati va boshqaruvi organlari mansabdor shaxslari uchun 3-dan 10-ga asosiy hisob-kitob qiymatlariga jarima soladi, bu esa ochiqlik to'g'risidagi qonun hujjatlari talablarini buzadi.
O'zbekiston Respublikasi Prezidentining "O'zbekiston Respublikasi korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi faoliyatini yanada takomillashtirishga doir qo'shimcha chora-tadbirlar to'g'risida" gi qaroriga muvofiq Agentlik huzurida jamoatchilik nazoratini rivojlantirish jamg'armasi tashkil etilgani yana bir muhim masala.
Bundan buyon davlat organlari va tashkilotlari faoliyatining ochiqligi to'g'risidagi materiallarni tayyorlash, davlat organlari va tashkilotlarida ochiqlikni ta'minlash bo'yicha NNTlar, fuqarolik jamiyatining boshqa institutlari loyihalarini moliyalashtirish, shuningdek, ushbu sohadagi tadqiqotlar va boshqa qator yo'nalishlar jamg'arma mablag'lari hisobidan amalga oshiriladi.
Shuningdek, jamg'arma mablag'lari hisobidan "1253" qisqa raqamiga ega bo'lgan Call-markaz faoliyati yo'lga qo'yildi, bu esa fuqarolarga korrupsiya holatlari haqida tezkor xabar berish imkonini beradi.
Bundan tashqari, Agentlik davlat organlari va tashkilotlarining ochiqlik indeksini (reytingini) shakllantirishni va har yil yakunlari bo'yicha natijalarni e'lon qilishni rejalashtirmoqda.
Eng muhimi, indeks har qanday davlat organi va tashkilotining jamoatchilikka ochiqligi darajasini aniq ko'rsatish imkonini beradi.
Agentlik bu boradagi ishlar samaradorligini oshirish hisobiga O'zbekistonning xalqaro reyting va indekslardagi mavqeini yanada oshirishga alohida e'tibor qaratmoqda.
Xususan, "ochiq hukumat" (Open Government Factor, Wjp Rule of Law Index) omilining mamlakat pozitsiyasini yaxshilash maqsadida kompleks tahlil qilindi ("ochiq hukumat" omili bo'yicha O'zbekiston so'nggi 6 yil ichida eng yuqori ko'rsatkichga ega bo'lgan 139 mamlakatdan 122 - o'rinni egalladi-2021 yilda 0,37 ball). Tahlil natijalariga ko'ra, ushbu xalqaro indeksda mamlakatning pozitsiyasini yaxshilash bo'yicha chora-tadbirlar dasturi ishlab chiqildi. Bundan tashqari, 2022 yildan buyon Open Data Inventory, qonun ustuvorligi indeksi, Global ochiq ma'lumotlar indeksi va ochiq ma'lumotlar Barometrida reytinglarimizni yanada yaxshilash va yangilash choralari ko'rilmoqda.
Agar biz ochiqlik sohasida tub o'zgarishlarga erishmoqchi bo'lsak, albatta, xalqaro tashkilotlarga a'zolik orqali umume'tirof etilgan standartlar talablariga javob berishimiz kerak. Shu munosabat bilan o'tgan yili O'zbekiston xalqaro ochiq ma'lumotlar xartiyasiga (International Open Data Charter) qo'shildi. Nizom butun dunyo bo'ylab 150 dan ortiq hukumat va tashkilotlardan axborotning ochiqligi va oshkoraligini ta'minlash ustida ish olib bormoqda.
Agentlik ushbu tashkilot bilan yaqin hamkorlikni yo'lga qo'ydi va O'zbekiston Davlat statistika qo'mitasi bilan birgalikda Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkiloti (EXHT) ko'magida O'zbekistonda korrupsiyaga qarshi kurashish bo'yicha ochiq ma'lumotlar to'plami bo'yicha tavsiyalar va yakuniy hisobot ishlab chiqdi. Ochiq ma'lumotlardan foydalanishni yanada kengaytirish, xalqaro standartlar asosida ochiq ma'lumotlar infratuzilmasini yaratish ustuvor vazifa sifatida belgilandi.
Bir so'z bilan aytganda, O'zbekistonda ochiqlik va shaffoflik siyosati endi faqat tezlashadi, hukumat yanada ochiq bo'ladi, fuqarolar va hokimiyat o'rtasidagi hamkorlik yanada yaxshilanadi va rivojlanadi. Zero, ochiqlik va shaffoflik nafaqat zamon talabi, balki yangi O'zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlarning talab va asosidir.

Openness and transparency are considered among the most effective tools in the fight against corruption and its prevention. Thus, the efforts instigated in Uzbekistan to secure the rule of law, introduce effective forms of openness and transparency, establish genuine public control over the activities of government authorities have been gaining momentum as decisive and steadfast in nature.
As a result, initiated by President Shavkat Mirziyoyev, considerable positive strides have been conspicuous lately in the country in combating various forms of bureaucracy and corruption. In particular, new procedures have been established to ensure the openness and transparency of the activities of government bodies and organizations, so have the conditions necessary for effective public oversight. To this end, within a short period of time the system for considering appeals from individuals and corporate bodies has been radically redefined, the People’s Receptions, Helplines and Virtual Reception of the President were launched. Thus, the head of state demonstrated readiness for open communication with citizens. In addition, a functioning mechanism has been set up in each ministry and government agency to work with appeals in the form of ministerial helplines and virtual receptions or field receptions.
Moreover, the widespread use of digital and online technologies has helped bolster the government accountability before the civil society. In particular, the Open Data Portal (data.gov.uz), the registered database of legal entities and business entities (my.gov.uz) and other platforms play an important role in reducing and eliminating bureaucracy, as well as combating and preventing corruption.
The adopted regulatory acts of conceptual significance and other administrative reforms aimed at preventing corruption also bear fruit in ensuring the openness of government authorities and administrative bodies.
For example, in order to prevent theft of budgetary funds, the Public Procurement Law was adopted. Now, according to this normative act, all information on public procurement is posted on d.xarid.uz portal. Efficient mechanisms of public control have been created, and the newly launched Open Budget portal has allowed the population to be directly involved in the management of budget funds.
In accordance with the 22 September 2021 Resolution of President of the Republic of Uzbekistan, an effective system overseen by the local population and the general public was introduced for spending budget funds and surplus amount of the forecast of local budget revenues. The act also kick-started the Initiative Budget project.
For reference: In the first season of the Initiative Budget project in 2022, a total of 70 thousand initiatives were received from citizens, 2,215 of which won the contest. More than 6.7 million people took part in voting on these projects. Thirty-four percent of the winning initiatives were related to secondary school renovation projects.
In addition, a system was instituted whereby the sale of public property, real estate, land plots, vehicles, license plates, the right to build and install outdoor advertising facilities, those for speed cameras should be realized through open online auction (https://e-auksion.uz/).
Another example: a newly created system establishes mandatory public discussion of draft laws as well as draft regulatory acts to be adopted by the President and the government, with the launch of the portal regulation.gov.uz.
This, in turn, contributes to the transparency of important decisions planned for adoption, and the practical implementation of the principle of accountability to citizens.
One of the main achievements in this area is the improvement of press services that inform the public about the activities of government bodies and organizations. That is, all government bodies and organizations have press services, and the status of spokespersons has been raised to the level of advisers to the head of a government agency on information policy.
In addition, the maximum openness and transparency of statistical data for a wide range of domestic and foreign users has been ensured. Accordingly, open statistical data are posted on the Open Data Portal, including information on public procurement, registration of patents, medicines and medical products, public transportation, land use and other information.
Similar systemic and consistent reforms have significantly improved the position of Uzbekistan in a number of international rankings and indices, one of the main of which is the index of openness.
For example, as of 2020, Uzbekistan rose by 125 positions, to 44th in the Open Data Inventory Ranking. The introduction of the practice of disclosing indicators in 20 areas of state and public administration proved instrumental.
And, in the updated Corruption Perceptions Index by Transparency International for 2021, Uzbekistan climbed six positions compared to 2020, ranking 140th out of 180 countries.
As a logical continuation of the reforms, on June 16, 2021, the President of the Republic of Uzbekistan signed a decree envisaging additional measures to ensure the openness of the activities of government bodies and organizations, as well as the effective implementation of public control, which, according to both local and international experts, has become a truly groundbreaking document.
The decree approved the list of socially significant information to be posted as open data, and clearly defined government bodies and organizations that develop data, as well as procedure for publishing open data.
Committees on information policy and ensuring openness in government bodies under the Legislative Chamber and the Senate of the Oliy Majlis, as well as standing commissions on information policy and ensuring openness in local government bodies under regional, district and city councils of people’s representatives started operating.
The Anti-Corruption Agency is tasked with coordinating and constantly monitoring the openness in the activities of government authorities, expanding the list of open data, strengthening public control and cultivating in civil servants a culture of public accountability.
A new department for ensuring the openness in activities of government bodies and organizations has been created within the Agency structure.
Based on the information disclosed by government bodies and organizations, local media, including major media outlets, published about 140 news reports and journalistic investigations.
The Anti-Corruption Agency has established a system of continuous monitoring of the timely placement of socially significant information in designated resources as open data approved by the Decree.
For example, in January-February 2022, the Agency published on its official website reports on the study of the work done by 135 ministries and departments, local government bodies regarding the placement on its official websites and the Open Data Portal of the necessary information about its activities, in particular about public procurements, expenses for business trips of officials and for the reception of foreign guests, and others.
At the same time, from December 1, 2021, sessions of the Legislative Chamber and the Senate of the Oliy Majlis, Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan, regional, district and city Councils of people’s representatives are mandatorily broadcast live on TV channels and the Internet. The live broadcast of the sessions serves to raise the level of legal awareness of citizens and their direct acquaintance with the content and significance of the discussed legislative acts, as well as with the opinions of the experts who developed them.
Over the past period, the Agency submitted 26 statutory notices and 35 warning letters to ministries, departments and local governments to eliminate violations identified as a result of monitoring and analysis.
Now it is planned to work on this issue on an ongoing basis, to organize seminars with the involvement of experts from nongovernmental organizations working in this area. One of the main issues on the agenda is expanding the list of open data and raising it to a qualitatively new level, developing proposals for the further development of the area.
Over the past period, legislation on the activities of government bodies and organizations in the field of openness has been fully documented, reasonable proposals have been developed to fill existing gaps and improve mechanisms that do not give the expected results. In particular, three laws, one resolution of the President and three resolutions of the government and one departmental document aimed at regulating the openness were adopted.
For example, a draft law ‘On amendments to the Code of the Republic of Uzbekistan on administrative responsibility’ has been developed. According to it, the new Code of Administrative Responsibility is supplemented by a new article 2157, which provides for a fine of 3 to 10 reference calculation values for officials of government authorities who violate the requirements of openness legislation.
Another important issue is that in accordance with the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan ‘On additional measures to further improve the activities of the Anti-Corruption Agency of the Republic of Uzbekistan’, a Public Control Development Fund was established under the Agency.
From now on, the preparation of materials on the openness of the activities of government bodies and organizations, the financing of projects of NGOs, other civil society institutions to ensure openness in government bodies and organizations, as well as research in this area and a number of other areas will be implemented at the expense of the Fund.
Also, at the expense of the Fund, the work of a call center with a single short number ‘1253’ was established, which allows citizens to promptly report facts of corruption.
In addition, the Agency plans to form an Openness Index (rating) of government bodies and organizations and publish the rating based on the results of each year.
Most importantly, the Index allows to visually show the level of openness of any government body and organization to the public.
The Anti-Corruption Agency pays special attention to further improving the position of Uzbekistan in international rankings and indices by improving the efficiency of work in this area.
In particular, to improve the position of the country, a comprehensive analysis of the Open Government Factor, WJP Rule of Law Index, was carried out (Uzbekistan ranked 122nd out of 139 countries with the highest index over the past 6 years in terms of the Open Government Factor - 0.37 points in 2021). Based on the results of the analysis, a program of measures was developed to improve the country’s position in this international index. In addition, as of 2022, steps are being taken to further improve and update Uzbekistan rankings in the Open Data Inventory, the Rule of Law Index, the Global Open Data Index, and the Open Data Barometer.
If we want to achieve fundamental changes in the field of openness, we must, of course, meet the requirements of generally recognized standards through membership in international organizations. In this regard, Uzbekistan became a member of the International Open Data Charter last year. The Charter works to ensure openness and transparency of information from over 150 governments and organizations around the world.
The Agency established close cooperation with this organization and, together with the State Statistics Committee of Uzbekistan, with the support of the Organization for Security and Cooperation in Europe, developed recommendations and the Final Report on open datasets on combating corruption in Uzbekistan. The priority is to further expand access to open data, create an open data infrastructure based on international standards.
In a word, the policy of openness and transparency in Uzbekistan will now only gain momentum, the government will be even more open, greater transparency will be ensured, cooperation between citizens and authorities will continue to improve and develop. After all, openness and transparency are not only a requirement of the time, but also a prerequisite and essential pillar of reforms in the New Uzbekistan.