O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 10-iyul kuni Shanxay hamkorlik tashkilotining Prezident sayloviga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazishni kuzatish bo‘yicha missiyasi boshchiligida mamlakatimizda bo‘lib turgan SHHT bosh kotibi Chjan Minni qabul qildi.
Bosh kotib davlatimiz rahbarini saylov muvaffaqiyatli o‘tkazilgani va unda ishonchli g‘alaba qozonilgani bilan samimiy qutladi.
SHHTga a’zo davlatlar o‘rtasidagi ko‘p tomonlama hamkorlikni yanada rivojlantirish hamda Tashkilotning 2022-2023-yillardagi Samarqand va Dehli sammitlarida ilgari surilgan tashabbuslarni amalga oshirish masalalari muhokama qilindi.
Iqtisodiyot, innovatsiya va yuqori texnologiyalar, transport jihatidan o‘zaro bog‘liqlik, oziq-ovqat va energetika xavfsizligi, ekologiya va “yashil” texnologiyalar, turizm va madaniyat sohalarida hamda SHHT doirasida xavfsizlikni ta’minlash borasidagi qo‘shma dastur va loyihalarni ilgari surish muhimligi ta’kidlandi.
SHHTni modernizatsiya qilish, Tashkilot tuzilmalari faoliyatini takomillashtirish, shuningdek, keng mintaqamizda o‘zaro ishonch va sheriklikni mustahkamlashga qaratilgan chora-tadbirlarni qabul qilishga alohida e’tibor qaratildi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 10 июля принял генерального секретаря Шанхайской организации сотрудничества Чжана Мина, пребывающего в нашей стране во главе миссии ШОС по наблюдению за ходом подготовки и проведения президентских выборов.
Генеральный секретарь ШОС искренне поздравил главу нашего государства с успешным проведением президентских выборов и одержанной убедительной победой.
Были обсуждены вопросы дальнейшего развития многостороннего сотрудничества между государствами-членами ШОС, а также практической реализации инициатив, выдвинутых в ходе Самаркандского и Делийского саммитов Организации
в 2022-2023 годах.
Отмечена важность продвижения совместных программ и проектов в сферах экономики, инноваций и высоких технологий, транспортной взаимосвязанности, продовольственной и энергетической безопасности, экологии и «зеленых» технологий, туристического и культурного обменов, а также обеспечения безопасности в рамках ШОС.
Отдельное внимание уделено продолжению модернизации ШОС, совершенствованию деятельности структур Организации, а также принятию мер, направленных на укрепление взаимного доверия и партнерства в нашем обширном регионе.