O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 10-iyul kuni Shanxay hamkorlik tashkilotining Prezident sayloviga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazishni kuzatish bo‘yicha missiyasi boshchiligida mamlakatimizda bo‘lib turgan SHHT bosh kotibi Chjan Minni qabul qildi.
Bosh kotib davlatimiz rahbarini saylov muvaffaqiyatli o‘tkazilgani va unda ishonchli g‘alaba qozonilgani bilan samimiy qutladi.
SHHTga a’zo davlatlar o‘rtasidagi ko‘p tomonlama hamkorlikni yanada rivojlantirish hamda Tashkilotning 2022-2023-yillardagi Samarqand va Dehli sammitlarida ilgari surilgan tashabbuslarni amalga oshirish masalalari muhokama qilindi.
Iqtisodiyot, innovatsiya va yuqori texnologiyalar, transport jihatidan o‘zaro bog‘liqlik, oziq-ovqat va energetika xavfsizligi, ekologiya va “yashil” texnologiyalar, turizm va madaniyat sohalarida hamda SHHT doirasida xavfsizlikni ta’minlash borasidagi qo‘shma dastur va loyihalarni ilgari surish muhimligi ta’kidlandi.
SHHTni modernizatsiya qilish, Tashkilot tuzilmalari faoliyatini takomillashtirish, shuningdek, keng mintaqamizda o‘zaro ishonch va sheriklikni mustahkamlashga qaratilgan chora-tadbirlarni qabul qilishga alohida e’tibor qaratildi.

On July 10, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received Secretary General of the Shanghai Cooperation Organization Zhang Ming, who is in our country at the head of the SCO mission to monitor the preparation and conduct of presidential elections.
The SCO Secretary General sincerely congratulated the head of our state on the successful holding of the presidential elections and the convincing victory.
The issues of further development of multilateral cooperation between the SCO member states, as well as the practical implementation of the initiatives put forward during the Samarkand and Delhi summits of the Organization in 2022-2023 were discussed.
The importance of promoting joint programs and projects in the fields of economy, innovation and high technology, transport connectivity, food and energy security, ecology and green technologies, tourism and cultural exchanges, as well as ensuring security within the SCO was noted.
Special attention is paid to continuing the modernization of the SCO, improving the activities of the Organization's structures, as well as taking measures aimed at strengthening mutual trust and partnership in our vast region.