O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti, Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O‘zbekiston Liberal-demokratik partiyasidan Prezidentlikka nomzod Shavkat Mirziyoyev 9-iyul kuni oila a’zolari bilan birga Toshkent shahridagi 59-saylov uchastkasiga tashrif buyurib, saylovda ovoz berdi.
Ma’lumki, joriy yil 30-aprelda bo‘lib o‘tgan referendum natijalariga ko‘ra, O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi yangi tahrirda qabul qilindi. Unda huquqiy, dunyoviy va ijtimoiy tamoyillar yanada mustahkamlanib, davlatning bu boradagi majburiyatlari oshdi. Yangilangan Konstitutsiya davlat hokimiyati oldiga yangi siyosiy, ijtimoiy-iqtisodiy vazifalarni qo‘ydi.
Shu bois davlatimiz rahbari Konstitutsiyaning 128-moddasiga muvofiq, muddatidan ilgari Prezident saylovi o‘tkazish haqida xalqimizga murojaat qildi. Bu tashabbus Oliy Majlis palatalari, siyosiy partiyalar hamda jamoatchilik faollari tomonidan qo‘llab-quvvatlandi.
Markaziy saylov komissiyasi 4 ta siyosiy partiyadan nomzodlarni ro‘yxatga oldi. 14 ta saylov okrugi va 10 ming 784 ta saylov uchastkasi tuzildi. Saylovda ishtirok etayotgan barcha nomzodlarga teng va erkin sharoitlar yaratildi.
Prezident saylovi mamlakatimizning buguni va kelajagi, xalqimiz farovonligiga ta’sir etuvchi muhim siyosiy voqeadir. Fuqarolar buni chuqur his etib, saylovda faol ishtirok etmoqda.
Bu jarayonni 47 ta davlat va 15 nufuzli xalqaro tashkilotdan jami 797 nafar xalqaro kuzatuvchi bevosita kuzatib bormoqda, ommaviy axborot vositalari keng yoritmoqda.

Президент Республики Узбекистан, кандидат в Президенты от Движения предпринимателей и деловых людей – Либерально-демократической партии Узбекистана Шавкат Мирзиёев 9 июля вместе с членами семьи посетил избирательный участок №59 в городе Ташкенте и проголосовал на выборах.
Как известно, по итогам состоявшегося 30 апреля этого года референдума была принята Конституция Республики Узбекистан в новой редакции, которая закрепила статус страны как правового, светского и социального государства, а также увеличила обязательства государственных органов. Обновленная Конституция выдвинула перед государственной властью новые политические, социально-экономические задачи.
В связи с этим глава государства обратился к народу и в соответствии со статьей 128 Конституции назначил досрочные президентские выборы. Данное решение было поддержано палатами Олий Мажлиса, политическими партиями и представителями общественности.
Центральная избирательная комиссия зарегистрировала кандидатов от 4 политических партий. Было образовано 14 избирательных округов и 19 тысяч избирательных участков. Всем кандидатам созданы равные и свободные условия для участия в выборах.
Президентские выборы – важное политические событие, имеющее определяющее значение для нынешней жизни и будущего страны, благополучия нашего народа. Глубоко осознавая это, граждане принимают активное участие в выборах.
За выборами наблюдают 749 наблюдателей из 47 государств и 15 авторитетных международных организаций, процесс голосования широко освещается средствами массовой информации.