O‘zbekistonning Xitoydagi elchixonada vatandoshlar ishtirokida mamlakatimizdagi muhim siyosiy tadbirlarga bag‘ishlangan davra suhbati tashkil etildi.
Unda ishtirokchilarga 2023 yil 30 aprel kuni mamlakatimiz hayotidagi muhim tarixiy voqea – O‘zbekiston Konstitutsiyasiga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish bo‘yicha o‘tkazilgan umumxalq referendumi asosida yangilangan Bosh qomusimiz hamda konstitutsiyaviy islohotlar mazmun-mohiyati haqida maʼlumot berildi. Referendumda fuqarolarimiz, xususan xorijdagi vatandoshlarimizning faol ishtirok etganligi taʼkidlanib, bu keyingi yillarda xalqimizning siyosiy ongi, huquqiy madaniyati va dunyoqarashi naqadar yuksalganligining amaliy isboti ekanligi alohida qayd etildi.
Joriy yil 8 may kuni referendum yakunlari bo‘yicha o‘tkazilgan uchrashuv chog‘ida davlatimiz rahbari tomonidan yangilangan O‘zbekiston Konstitutsiyasi va Saylov kodeksining tegishli moddalariga binoan 9 iyul kuni muddatidan ilgari O‘zbekiston Prezidenti saylovi o‘tkazilishi maʼlum qilingani taʼkidlandi.
Vatandoshlarga O‘zbekistonda ro‘yxatdan o‘tgan siyosiy partiyalar tomonidan davlat rahbarligi uchun ilgari surilgan nomzodlar va ularning dasturlari haqida batafsil so‘zlab berildi. Tadbir davomida O‘zbekistonning xorijdagi fuqarolari uchun mamlakatimizning 39 ta chet ellardagi diplomatik va boshqa vakolatxonalari huzurida Prezident saylovini o‘tkazuvchi 56 ta uchastka saylov komissiyalari tuzilganligi hamda “Dunyo” AA tomonidan mazkur uchastkalarning manzillari ko‘rsatilgan interaktiv xarita ishlab chiqilgani maʼlum qilindi.
Uchrashuv so‘ngida, vatandoshlar mamlakatimiz hayotidagi bo‘lajak muhim siyosiy voqea munosabati bilan O‘zbekistonning Xitoydagi diplomatik vakolatxonalari huzurida tashkil etiladigan 3 ta (Pekin - 49, Shanxay – 50, Guanchjou - 51) saylov uchastkalarida o‘z siyosiy huquqlaridan faol foydalanib 28 iyundan – 5 iyulga qadar muddatidan oldin va saylov kuni faol ovoz berishga daʼvat etildilar.

A round table with the participation of compatriots dedicated to important political events in our country was held at the Embassy of Uzbekistan in China.
On April 30, 2023, the conference participants were provided with information about a significant historical event in the life of our country – a national referendum on amendments and additions to the Constitution of Uzbekistan. The active participation of our citizens, in particular compatriots abroad, in the referendum was noted, which is a practical proof of how much the political consciousness, legal culture and worldview of our people have increased in the following years.
During the meeting following the results of the referendum on May 8 of this year, it was noted that in accordance with the relevant articles of the updated Constitution and the Electoral Code of Uzbekistan, early elections of the President of Uzbekistan will be held on July 9.
Compatriots were told in detail about the candidates nominated for the post of head of state by political parties registered in Uzbekistan and their programs. During the event, it was reported that 56 precinct election commissions holding presidential elections have been established for Uzbek citizens abroad at 39 diplomatic and other representations of our country abroad, and the Doone News Agency has developed an interactive map indicating the addresses of these precincts.
At the end of the meeting, compatriots were invited, in connection with the upcoming important political event in the life of our country, to actively vote at 3 polling stations (Beijing - 49, Shanghai – 50, Guangzhou - 51), organized at the diplomatic missions of Uzbekistan in China, from June 28 to July 5, using their political rights.