O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkiloti Demokratik institutlar va inson huquqlari bo‘yicha byurosi (YXHT DIIHB) missiyasi rahbari Ursula Gachek bilan 3-iyul kuni bo‘lib o‘tgan uchrashuvida bo‘lajak prezidentlik sayloviga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish masalalari ko‘rib chiqildi.
Davlatimiz rahbari YXHT bilan konstruktiv muloqot, faol almashinuvlar, ochiq va samarali hamkorlik yo‘lga qo‘yilganini katta mamnuniyat bilan qayd etdi.
Byuro ekspertlari milliy saylov tizimini modernizatsiya qilishda, shu jumladan mamlakatimiz Saylov kodeksini ishlab chiqishda ishtirok etgan.
YXHT DIIHB missiyasi joriy yil 30-aprel kuni bo‘lib o‘tgan Konstitutsiya bo‘yicha referendumni kuzatishda ham qatnashgan edi.
Uchrashuvda umumxalq ovoz berish jarayonini xalqaro standartlarga muvofiq o‘tkazishning turli jihatlari yuzasidan atroflicha fikr almashildi.
DIIHB missiyasi rahbari Ursula Gachek Yangi O‘zbekistondagi ortga qaytmas demokratik yangilanishlar va ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarni yanada chuqurlashtirish jarayonlarini qo‘llab-quvvatladi. Mamlakatimizda shaffof va adolatli saylov o‘tkazish borasida ko‘rilayotgan chora-tadbirlar qayd etildi.

Вопросы подготовки и проведения предстоящих президентских выборов были рассмотрены на встрече Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с главой миссии Бюро по демократическим институтам и правам человека Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (БДИПЧ ОБСЕ) Урсулой Гачек, прошедшей 3 июля.
Глава нашего государства с глубоким удовлетворением отметил налаженный конструктивный диалог, активные обмены, открытое и плодотворное сотрудничество с ОБСЕ.
Эксперты Бюро принимали участие в модернизации национальной избирательной системы, в том числе разработке Избирательного кодекса нашей страны.
Миссия БДИПЧ ОБСЕ также участвовала в наблюдении за конституционным референдумом, состоявшемся 30 апреля текущего года.
В ходе встречи состоялся обстоятельный обмен мнениями по различным аспектам проведения всенародного голосования в соответствии с международными стандартами.
Главой миссии БДИПЧ Урсулой Гачек выражена поддержка необратимым процессам дальнейшего углубления демократических преобразований и социально-экономических реформ в Новом Узбекистане. Отмечены реализуемые меры по проведению прозрачных и справедливых выборов в нашей стране.