Saylovni shaffof, demokratik xalqaro talablar asosida o‘tkazishda xalqaro tashkilotlar va xorijiy davlatlardan kuzatuvchilarning ishtiroki muhim omil bo‘lmoqda.
Fuqarolar saylov orqali jamiyat va davlat ishlarini boshqarishda bevosita ishtirok etib, davlat organlarini demokratik yo‘l bilan shakllantirishga o‘z xohish-irodasini bevosita bildiradi.
Yevropada Xavfsizlik va Hamkorlik Tashkilotining (YXHT DIIHB) Demokratik institutlar va inson huquqlari bo‘yicha byurosining O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovi bo‘yicha navbatdan tashqari o‘tkazilgan oraliq hisobotida bunga alohida e’tibor qaratildi.
Qayd etilganidek, bugungi kunga qadar MSK 107 nafar xalqaro kuzatuvchini ro‘yxatga olgan. Bo‘lajak Prezident saylovini demokratik tamoyillar asosida – erkin, adolatli va milliy va umume’tirof etilgan xalqaro normalar asosida yuksak tashkiliy-huquqiy saviyada o‘tkazish uchun huquqiy asoslar va barcha zarur shart-sharoit yaratilgan.
O‘z navbatida, saylov qonunchiligi va amaliyotini umume’tirof etilgan xalqaro demokratik standartlarga muvofiqlashtirish orqali fuqarolarning saylov huquqlarining yanada kengroq va har tomonlama ta’minlanishini ta’minlash mumkin. Shu bois xalqaro kuzatuvchilarning taklif va tavsiyalari milliy saylov qonunchiligiga bosqichma-bosqich kiritilmoqda.

The participation of observers from international organizations and foreign countries is an important factor in holding elections transparently and in accordance with democratic international requirements.
Through elections, citizens directly participate in the management of society and state affairs, directly expressing their will to form state bodies in a democratic way.
Particular attention was paid to this in the interim report of the Office for Democratic Institutions and Human Rights of the Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE/ODIHR) on early presidential elections in the Republic of Uzbekistan.
As noted, to date, the CEC has registered 107 international observers. The legal foundations and all the necessary conditions have been created for holding the upcoming presidential elections on the basis of democratic principles - freely, fairly and at a high organizational and legal level in accordance with national and generally recognized international norms.
In turn, by bringing electoral legislation and practice in line with generally accepted international democratic standards, it is possible to ensure a broader and more comprehensive provision of citizens' electoral rights. Therefore, the proposals and recommendations of international observers are gradually being introduced into the national electoral legislation.