Ўзбекистон ва Туркия раҳбарлари кўп қиррали ҳамкорликни янада кенгайтириш масалаларини муҳокама қилдилар
28 июнь куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Туркия Республикаси Президенти Режеп Таййип Эрдоғаннинг телефон орқали мулоқоти бўлиб ўтди.
Давлат раҳбарлари бир-бирини ва қардош халқларимизни муборак Қурбон ҳайити билан дилдан қутлаб, тинчлик-осойишталик, фаровонлик ва равнақ тилакларини изҳор этдилар.
Кўп қиррали ҳамкорликни янада кенгайтириш ва кенг қамровли стратегик шериклик муносабатларини мустаҳкамлашнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Олий даражадаги келишувларга мувофиқ сиёсий, савдо-иқтисодий, инвестициявий ва маданий-гуманитар соҳалардаги амалий ҳамкорлик юқори суръат ва самарали тус олгани қайд этилди.
Юртимизда Туркиянинг етакчи компаниялари иштирокида йирик инвестиция лойиҳалари фаол амалга оширилмоқда. Йил бошидан буён қарийб 100 та янги қўшма корхона ташкил этилди.
Жорий йил 1 июль кунидан бошлаб Имтиёзли савдо тўғрисидаги ҳукуматлараро битимнинг кучга кириши ўзаро савдо ҳажмининг янада ортишига хизмат қилади. Икки мамлакат шаҳарлари ўртасида авиақатновлар кўпаймоқда.
Суҳбат чоғида халқаро ва минтақавий кун тартибидаги долзарб масалалар юзасидан ҳам фикр алмашилди.
Бўлажак олий даражадаги тадбирлар режаси кўриб чиқилди. Ўзбекистон-Туркия олий даражадаги Стратегик ҳамкорлик кенгашининг навбатдаги йиғилиши кун тартибини пухта тайёрлаш муҳимлиги алоҳида таъкидланди.

Главы Узбекистана и Турции обсудили вопросы дальнейшего расширения многопланового сотрудничества
28 июня состоялся телефонный разговор между Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым и Президентом Турецкой Республики Реджепом Тайипом Эрдоганом.
Главы государств тепло поздравили друг друга и братские народы двух стран со священным праздником Курбан хайит, выразив искренние пожелания мира, благополучия и процветания.
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего расширения многопланового сотрудничества и укрепления отношений всеобъемлющего стратегического партнерства.
Отмечена высокая динамика и плодотворный характер практического взаимодействия в политической, торгово-экономической, инвестиционной и культурно-гуманитарной сферах в соответствии с договоренностями на высшем уровне.
В нашей стране продолжается активная реализация крупных инвестиционных проектов с участием ведущих компаний Турции. С начала года создано порядка 100 новых совместных предприятий.
С 1 июля этого года вступает в силу межправительственное Соглашение о преференциальной торговле, что будет способствовать дальнейшему увеличению объемов взаимной торговли. Растет частота авиарейсов между городами двух стран.
В ходе беседы состоялся также обмен мнениями по актуальным вопросам международной и региональной повестки.
Рассмотрен график предстоящих мероприятий на высшем уровне. Особо отмечена важность тщательной подготовки повестки очередного заседания Совета стратегического сотрудничества Узбекистана и Турции высшего уровня.