Mamlakatimizning Pekindagi elchixonasida shu yil o‘tkazilgan “Oltin qalam” XVII milliy mukofoti uchun xalqaro tanlovning “Chet ellik jurnalistning O‘zbekiston haqidagi eng yaxshi materiali uchun” nominatsiyasida birinchi o‘ringa sazovor bo‘lgan Xitoyning “Jenmin xuabao” nashriyoti muharriri San Xaoyangga mukofot statuetkasi, diplomi hamda pul mukofoti tantanali ravishda topshirildi.
Marosimda so‘z olgan O‘zbekiston jurnalistlar uyushmasi raisi vazifasini bajaruvchi Xolmurod Salimov bu yilgi tanlov davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyevning 2022 yil 27 iyundagi “Ommaviy axborot vositalarini qo‘llab-quvvatlash va jurnalistika sohasini rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori ijrosi doirasida demokratik tamoyillar asosida yana-da ochiq va shaffof tashkil etilgani, unda dunyoning 25 davlatidan 50 nafardan ziyod xorijlik jurnalistlar qatnashganini alohida taʼkidladi. Shuningdek, mamlakatimizda barcha sohalarda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar haqida ham atroflicha maʼlumotlar taqdim etildi.
Tadbirda ikki mamlakat ommaviy axborot vositalari o‘rtasida o‘zaro hamkorlikni rivojlantirish, tajriba almashishni taʼminlash kabi masalalar xususida fikr yuritildi.
–Keyingi yillarda O‘zbekistonda jadal olib borilayotgan islohotlar bilan tanishish barobarida ularni Xitoy ommaviy axborot vositalarida yoritilishiga ham hissa qo‘shib kelmoqdaman, – dedi San Xaoyang. – Har qanday inson muvaffaqiyatga erishsa quvongani singari yuqori nufuzli “Oltin qalam” xalqaro tanlovida g‘olib bo‘lganimdan behad mamnun bo‘ldim. Bundan keyin ham O‘zbekiston haqida turli mavzularga bag‘ishlangan materiallar tayyorlashni o‘z oldimga maqsad qilib qo‘yganman.

В Посольстве нашей страны в КНР в торжественной обстановке вручена национальная премия «Олтин калам» («Золотое перо») в номинации «За лучший материал зарубежных журналистов об Узбекистане» редактору китайского издательства «Жэньминь хуабао» Сан Хаоянгу, занявшему первое место в 17-м Международном конкурсе.
Отметим, что победитель данного конкурса награждается специальным дипломом, нагрудным знаком «Олтин калам», статуэткой и денежной премией.
Выступивший на церемонии исполняющий обязанности председателя Союза журналистов Узбекистана Холмурод Салимов сообщил, что конкурс в этом году основан на реализации решения главы нашей страны Шавката Мирзиёева от 27 июня 2022 года «О мерах по поддержке СМИ и развитие сферы журналистики» на основе демократических принципов.
Он подчеркнул, что в конкурсе приняли участие более 50 иностранных журналистов из 25 стран мира. Также была представлена подробная информация о широкомасштабных реформах, проводимых во всех сферах в нашей стране.
В ходе встречи также обсуждены вопросы развития сотрудничества между СМИ двух стран, обмена передовым опытом.
«В последние годы я с большим интересом готовил материалы о реформах эффективно претворяемых в Узбекистане, и посредством китайских СМИ знакомил об этом нашу общественность, - сказал Сан Хаоянг. - Мне было очень приятно стать победителем престижного международного конкурса «Олтин калам», ведь любой человек счастлив, когда ему это удается».