Mamlakatimizning Pekindagi elchixonasida shu yil o‘tkazilgan “Oltin qalam” XVII milliy mukofoti uchun xalqaro tanlovning “Chet ellik jurnalistning O‘zbekiston haqidagi eng yaxshi materiali uchun” nominatsiyasida birinchi o‘ringa sazovor bo‘lgan Xitoyning “Jenmin xuabao” nashriyoti muharriri San Xaoyangga mukofot statuetkasi, diplomi hamda pul mukofoti tantanali ravishda topshirildi.
Marosimda so‘z olgan O‘zbekiston jurnalistlar uyushmasi raisi vazifasini bajaruvchi Xolmurod Salimov bu yilgi tanlov davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyevning 2022 yil 27 iyundagi “Ommaviy axborot vositalarini qo‘llab-quvvatlash va jurnalistika sohasini rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori ijrosi doirasida demokratik tamoyillar asosida yana-da ochiq va shaffof tashkil etilgani, unda dunyoning 25 davlatidan 50 nafardan ziyod xorijlik jurnalistlar qatnashganini alohida taʼkidladi. Shuningdek, mamlakatimizda barcha sohalarda amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli islohotlar haqida ham atroflicha maʼlumotlar taqdim etildi.
Tadbirda ikki mamlakat ommaviy axborot vositalari o‘rtasida o‘zaro hamkorlikni rivojlantirish, tajriba almashishni taʼminlash kabi masalalar xususida fikr yuritildi.
–Keyingi yillarda O‘zbekistonda jadal olib borilayotgan islohotlar bilan tanishish barobarida ularni Xitoy ommaviy axborot vositalarida yoritilishiga ham hissa qo‘shib kelmoqdaman, – dedi San Xaoyang. – Har qanday inson muvaffaqiyatga erishsa quvongani singari yuqori nufuzli “Oltin qalam” xalqaro tanlovida g‘olib bo‘lganimdan behad mamnun bo‘ldim. Bundan keyin ham O‘zbekiston haqida turli mavzularga bag‘ishlangan materiallar tayyorlashni o‘z oldimga maqsad qilib qo‘yganman.

At the Embassy of our country in China, the national award "Oltin Kalam" ("Golden Pen") in the nomination "For the best material of foreign journalists about Uzbekistan" was solemnly presented to the editor of the Chinese publishing house "Renmin Huabao" San Haoyang, who took first place in the 17th International Competition.
It should be noted that the winner of this competition is awarded with a special diploma, a badge "Oltin Kalam", a statuette and a cash prize.
Acting Chairman of the Union of Journalists of Uzbekistan Kholmurod Salimov, who spoke at the ceremony, said that this year's competition is based on the implementation of the decision of the head of our country Shavkat Mirziyoyev of June 27, 2022 "On measures to support the media and the development of journalism" based on democratic principles.
He stressed that more than 50 foreign journalists from 25 countries of the world took part in the competition. Detailed information was also provided on the large-scale reforms carried out in all spheres in our country.
During the meeting, issues of development of cooperation between the media of the two countries, exchange of best practices were also discussed.
"In recent years, I have been preparing materials with great interest about the reforms being effectively implemented in Uzbekistan, and through the Chinese media I have introduced this to our public," said San Haoyang. "It was very pleasant for me to become the winner of the prestigious international competition "Oltin Kalam", because anyone is happy when he succeeds."