O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Italiyaga rasmiy tashrifning birinchi kunida BMT Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkiloti (FAO) ofisiga tashrif buyurdi va uning bosh direktori Syuy Dun’yuy bilan uchrashuv o‘tkazdi.
O‘zbekiston bilan ushbu muhim ixtisoslashtirilgan xalqaro institut o‘rtasidagi hamkorlikni, eng avvalo, agrar tarmoqni modernizatsiya qilish va oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash kabi ustuvor yo‘nalishlarda kengaytirishning amaliy jihatlari ko‘rib chiqildi.
Davlatimiz rahbari keyingi yillardagi samarali hamkorlik natijalarini alohida mamnuniyat bilan qayd etdi.
O‘zbekistonda FAO ofisi muvaffaqiyatli faoliyat yuritmoqda. Oxirgi bir necha yilda hamkorlik portfeli uch barobar kengaydi va bugungi kunda yer va suvdan foydalanish, agrosanoat majmui, o‘rmon xo‘jaligi, ekologiya, chorvachilik va ko‘plab boshqa yo‘nalishlarni qamrab olgan.
Global miqyosda oziq-ovqat xavfsizligiga xatarlar kuchayib borayotgan sharoitda sheriklikni yanada kengaytirishdan tomonlar manfaatdor ekani qayd etildi.
Oziq-ovqat xavfsizligi, fundamental ilmiy tadqiqotlar, qishloq xo‘jaligini raqamlashtirish, Orolbo‘yining ekologik muammolarini hal qilish va boshqa sohalarda aniq loyiha va tadbirlarni amalga oshirishni nazarda tutadigan 2030-yilga qadar hamkorlik bo‘yicha yangi keng ko‘lamli dasturni ishlab chiqish ustuvor yo‘nalish sifatida belgilab olindi.
FAO shafeligida Samarqandda o‘tkaziladigan yuqori darajadagi xalqaro konferensiyaga tayrgarlik masalalari ham muhokama qilindi.
Bosh direktor Syuy Dun’yuy O‘zbekistonda agrar sohani modernizatsiya qilishga qaratilgan tarkibiy islohotlarni qo‘llab-quvvatladi.
Uchrashuv yakunida mamlakatimiz yetakchisi bosh direktorga shu yil iyul oyida bo‘lajak FAO rahbari saylovida muvaffaqiyatlar tiladi.
Shu bilan birinchi kunning tadbirlari yakunlandi. Davlatimiz rahbari Milan shahriga jo‘nab ketdi. Ertaga u yerda tashrifning ishbilarmonlik dasturi bo‘lib o‘tadi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в рамках мероприятий первого дня официального визита в Италию посетил офис Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН (ФАО) и провел встречу с ее генеральным директором Цюй Дунъюем.
Были рассмотрены практические аспекты расширения сотрудничества Узбекистана с этим важным международным специализированным институтом, прежде всего по таким важным направлениям, как модернизация аграрного комплекса и обеспечение продовольственной безопасности.
Лидер нашей страны с особым удовлетворением отметил результаты плодотворного взаимодействия в последние годы.
В Узбекистане успешно действует офис ФАО. За последние несколько лет портфель проектов сотрудничества увеличился в три раза и сегодня охватывает такие направления, как земле- и водопользование, агропромышленный комплекс, лесное хозяйство, экология, животноводство и многие другие.
Выражена заинтересованность в дальнейшем расширении партнерства в условиях усиления глобальных рисков продовольственной безопасности.
В числе приоритетных направлений обозначена разработка новой полномасштабной Программы сотрудничества до 2030 года, предусматривающей осуществление конкретных проектов и мероприятий в области продовольственной безопасности, фундаментальных научных исследований, цифровизации сельского хозяйства, содействия решению экологических проблем Приаралья и других сферах.
Были также обсуждены вопросы подготовки к предстоящей Международной конференции высокого уровня под эгидой ФАО в Самарканде.
Генеральный директор Цюй Дунъюй высоко оценил и поддержал проводимые в Узбекистане структурные реформы, направленные на модернизацию аграрного сектора.
В завершение встречи лидер нашей страны пожелал генеральному директору успехов на предстоящих выборах главы ФАО в июле этого года.
На этом мероприятия первого дня завершились. Глава нашего государства отбыл в Милан, где завтра состоится деловая программа визита.