O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Italiyaga rasmiy tashrifning birinchi kunida BMT Oziq-ovqat va qishloq xo‘jaligi tashkiloti (FAO) ofisiga tashrif buyurdi va uning bosh direktori Syuy Dun’yuy bilan uchrashuv o‘tkazdi.
O‘zbekiston bilan ushbu muhim ixtisoslashtirilgan xalqaro institut o‘rtasidagi hamkorlikni, eng avvalo, agrar tarmoqni modernizatsiya qilish va oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash kabi ustuvor yo‘nalishlarda kengaytirishning amaliy jihatlari ko‘rib chiqildi.
Davlatimiz rahbari keyingi yillardagi samarali hamkorlik natijalarini alohida mamnuniyat bilan qayd etdi.
O‘zbekistonda FAO ofisi muvaffaqiyatli faoliyat yuritmoqda. Oxirgi bir necha yilda hamkorlik portfeli uch barobar kengaydi va bugungi kunda yer va suvdan foydalanish, agrosanoat majmui, o‘rmon xo‘jaligi, ekologiya, chorvachilik va ko‘plab boshqa yo‘nalishlarni qamrab olgan.
Global miqyosda oziq-ovqat xavfsizligiga xatarlar kuchayib borayotgan sharoitda sheriklikni yanada kengaytirishdan tomonlar manfaatdor ekani qayd etildi.
Oziq-ovqat xavfsizligi, fundamental ilmiy tadqiqotlar, qishloq xo‘jaligini raqamlashtirish, Orolbo‘yining ekologik muammolarini hal qilish va boshqa sohalarda aniq loyiha va tadbirlarni amalga oshirishni nazarda tutadigan 2030-yilga qadar hamkorlik bo‘yicha yangi keng ko‘lamli dasturni ishlab chiqish ustuvor yo‘nalish sifatida belgilab olindi.
FAO shafeligida Samarqandda o‘tkaziladigan yuqori darajadagi xalqaro konferensiyaga tayrgarlik masalalari ham muhokama qilindi.
Bosh direktor Syuy Dun’yuy O‘zbekistonda agrar sohani modernizatsiya qilishga qaratilgan tarkibiy islohotlarni qo‘llab-quvvatladi.
Uchrashuv yakunida mamlakatimiz yetakchisi bosh direktorga shu yil iyul oyida bo‘lajak FAO rahbari saylovida muvaffaqiyatlar tiladi.
Shu bilan birinchi kunning tadbirlari yakunlandi. Davlatimiz rahbari Milan shahriga jo‘nab ketdi. Ertaga u yerda tashrifning ishbilarmonlik dasturi bo‘lib o‘tadi.

President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev visited the office of the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO) within the framework of the events of the first day of his official visit to Italy and held a meeting with its Director General Qu Dongyu.
Practical aspects of expanding Uzbekistan's cooperation with this important international specialized institute were considered, primarily in such important areas as modernization of the agricultural complex and ensuring food security.
The leader of our country noted with particular satisfaction the results of fruitful cooperation in recent years.
The FAO office is successfully operating in Uzbekistan. Over the past few years, the portfolio of cooperation projects has tripled and today covers such areas as land and water use, agro-industrial complex, forestry, ecology, animal husbandry and many others.
Interest was expressed in further expanding the partnership in the context of increasing global food security risks.
Among the priority areas identified is the development of a new full-scale Cooperation Program until 2030, which provides for the implementation of specific projects and activities in the field of food security, basic scientific research, digitalization of agriculture, assistance in solving environmental problems of the Aral Sea region and other areas.
The issues of preparation for the upcoming High-level International Conference under the auspices of FAO in Samarkand were also discussed.
Director General Qu Dongyu highly appreciated and supported the structural reforms carried out in Uzbekistan aimed at modernizing the agricultural sector.
At the end of the meeting, the leader of our country wished the Director General success in the upcoming elections of the head of FAO in July this year.
This was the end of the events of the first day. The head of our state has left for Milan, where the business program of the visit will take place tomorrow.