O‘zbekiston Prezidenti Markaziy Osiyo va Yevropa Ittifoqi yetakchilarining ikkinchi sammitida ishtirok etadi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev “Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi” formatidagi navbatdagi oliy darajadagi uchrashuvda ishtirok etish uchun 2-iyun kuni amaliy tashrif bilan Cho‘lponota shahrida (Qirg‘iz Respublikasi) bo‘ladi.
Tadbirda mintaqamiz davlatlarining rahbarlari va Yevropa Kengashi Prezidenti Sharl Mishel ishtirok etishi ko‘zda tutilgan.
Kun tartibidan Markaziy Osiyo mamlakatlarining Yevroittifoq bilan konstruktiv muloqotini yanada rivojlantirish va amaliy hamkorligini kengaytirish masalalari o‘rin olgan.
«GSP+» tizimidan foydalangan holda o‘zaro savdoni ko‘paytirish, investitsiya va innovatsiya loyihalari uchun qulay sharoit yaratish va ularni ilgari surishga ko‘maklashish, “yashil” energetikani joriy etish, Transkaspiy xalqaro transport yo‘lagi salohiyatini ro‘yobga chiqarish, raqamli o‘zaro bog‘liqlik, ekologiya, turizm, madaniyat va boshqa yo‘nalishlardagi sheriklikning dolzarb jihatlari diqqat markazida bo‘ladi.
Sammit doirasida qator ikki tomonlama uchrashuvlar o‘tkazilishi ham rejalashtirilgan.
Qayd etish joizki, bunday formatdagi birinchi mintaqaviy uchrashuv 2022-yil 27-oktabr kuni Ostona shahrida bo‘lib o‘tgan edi.

President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev will pay a working visit to the city of Cholpon-Ata (Kyrgyz Republic) on June 2 to participate in the next summit in the format "Central Asia – European Union".
The event is expected to be attended by the heads of state of our region and the President of the European Council Charles Michel.
The agenda includes issues of further development of constructive dialogue and expansion of practical cooperation between the Central Asian countries and the European Union.
The focus will be on topical aspects of increasing mutual trade using the GSP+ regime, creating favorable conditions and promoting investment and innovative projects, introducing green energy, unlocking the potential of the Trans-Caspian International Transport Corridor, partnerships in the field of digital interconnectedness, ecology, tourism, culture and other areas.
A number of bilateral meetings are also planned on the sidelines of the summit.
It should be noted that the first regional meeting in this format was held on October 27, 2022 in Astana.