O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 18-may kuni Sian shahrida o‘tayotgan Markaziy Osiyo mamlakatlari va Xitoy sammiti doirasida Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon bilan uchrashuv o‘tkazdi.
O‘zbekiston bilan Tojikiston o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni yanada rivojlantirish, strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini kengaytirishning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
Yetakchilar iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha Hukumatlararo qo‘shma komissiyaning 12-may kuni Toshkent shahrida o‘tgan navbatdagi yig‘ilishining samarali yakunlarini yuksak baholadilar.
O‘zaro tovar ayirboshlash hajmini oshirish va sanoat kooperatsiyasi loyihalarini, shu jumladan energetika, mashinasozlik, qishloq xo‘jaligi, transport-kommunikatsiya va boshqa tarmoqlarda ilgari surish bo‘yicha qabul qilingan qarorlarni amalda bajarish muhimligi ta’kidlandi.
O‘zbekiston va Tojikiston rahbarlari mintaqaviy kun tartibidagi dolzarb masalalar yuzasidan ham fikr almashdilar, bo‘lajak tadbirlar rejasini ko‘rib chiqdilar.

18 мая в рамках программы саммита стран Центральной Азии и Китая, проходящего в городе Сиане, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев встретился с Президентом Республики Таджикистан Эмомали Рахмоном.
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего развития многопланового сотрудничества и углубления узбекско-таджикских отношений стратегического партнерства и союзничества.
Лидеры высоко оценили плодотворные итоги очередного заседания Совместной межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству, состоявшегося 12 мая в городе Ташкенте.
Отмечена важность практической реализации принятых решений по наращиванию объема взаимного товарооборота и продвижению проектов промышленной кооперации, в том числе
в энергетической, машиностроительной, сельскохозяйственной, транспортно-коммуникационной и других отраслях.
Главы Узбекистана и Таджикистана также обменялись мнениями по актуальным вопросам региональной повестки, рассмотрели график предстоящих мероприятий.