O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 17-may kuni Yevropa tiklanish va taraqqiyot bankining Samarqand sammiti doirasida Yevrokomissiya Raisi o‘rinbosari Valdis Dombrovskis boshchiligidagi Yevropa Ittifoqi delegatsiyasini qabul qildi.
O‘zbekistonning YEI institutlari bilan o‘zaro manfaatli hamkorligini, shu jumladan mintaqaviy sheriklik formatida kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Valdis Dombrovskis davlatimiz rahbariga Yevrokomissiya Raisi Ursula fon der Lyayen va Yevropa kengashi Prezidenti Sharl Mishelning samimiy salomlarini yetkazdi. Yangi O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan ortga qaytmas demokratik yangilanishlar va ijtimoiy-iqtisodiy islohotlar qo‘llab-quvvatlandi.
Uchrashuvda o‘zaro muloqotlar va samarali almashinuvlar faollashgani, savdo, investitsiya, “yashil” iqtisodiyot, energetika, qishloq xo‘jaligi, transport va logistika, madaniy-gumanitar sohalarda hamkorlik sur’ati oshib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
O‘zbekistonning YEI mamlakatlari bilan tovar ayirboshlash hajmi joriy yil boshidan 65 foizga oshdi. Yevropaning yetakchi kompaniyalari va bank-moliya institutlari bilan amalga oshirilayotgan va istiqboldagi loyihalar portfeli 20 milliard yevrodan ziyodni tashkil qilmoqda.
YEI institutlari bilan faol muloqotni, eng avvalo, iqtisodiy yo‘nalishda davom ettirish muhimdigi ta’kidlandi. Bunda Kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi bitimni qabul qilish, mamlakatimizning Jahon savdo tashkilotiga qo‘shilishi, “GSP+” preferensiyalar tizimida ishtirok etish bilan bog‘liq masalalar e’tibor markazida turibdi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 17 мая принял на полях Самаркандского саммита Европейского банка реконструкции и развития делегацию Европейского союза во главе с исполнительным заместителем Председателя Еврокомиссии Валдисом Домбровскисом.
Были рассмотрены вопросы расширения взаимовыгодного сотрудничества Узбекистана с институтами ЕС, в том числе в региональном формате.
Валдис Домбровскис передал главе нашего государства искренние приветствия от Председателя Еврокомиссии Урсулы фон дер Ляйен и Президента Европейского совета Шарля Мишеля. Выражена поддержка осуществляемой программе необратимых демократических преобразований и социально-экономических реформ в Новом Узбекистане.
В ходе встречи с удовлетворением отмечены активизация контактов и продуктивных обменов, нарастающая динамика взаимодействия в области торговли, инвестиций, «зеленой» экономики, энергетики, сельского хозяйства, транспорта и логистики, а также в культурно-гуманитарной сфере.
Товарооборот Узбекистана со странами ЕС с начала года вырос на 65 процентов. Портфель реализуемых и перспективных проектов с ведущими европейскими компаниями и банковско-финансовыми институтами превышает 20 миллиардов евро.
Была подчеркнута важность продолжения интенсивного диалога с институтами ЕС, прежде всего на экономическом треке. В центре внимания находятся вопросы принятия Соглашения о расширенном партнерстве и сотрудничестве, вступления нашей страны во Всемирную торговую организацию, участия в преференциальной системе «GSP+».