Prezident Shavkat Mirziyoyev Shayxontohur tumanidagi Jangoh mahallasida bo‘ldi.
Mamlakatimizda quyi tizimga qaratilayotgan e’tibor ushbu mahallada ham namoyon. Fuqarolar yig‘ini binosi, ko‘p qavatli uylar zamonaviy qiyofaga ega. Maydonchalar va ichki yo‘llar tekislanib, atrofi obodonlashtirilgan. Bolalar o‘yingohi va avtoturargoh tashkil etilgan.
Davlatimiz rahbari bu ishlarni ko‘zdan kechirdi. Mahalla raisi va vakillari bilan suhbatlashdi.
– Mahallada “beshlik” tizimini joriy qilib, keng imkoniyatlar berdik. Bugun ular aholi bilan davlat o‘rtasida ko‘prik. Bu ko‘prik qancha adolatli, shaffof, mustahkam bo‘lsa, xalqimiz shuncha rozi bo‘ladi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Jangoh mahallasida 6 ming 700 nafardan ziyod aholi yashaydi. O‘ndan ortiq maishiy xizmat va yuzdan ziyod savdo do‘konlarida mahalla yoshlari ham ishlamoqda. Aholining mazmunli hordiq chiqarishi uchun ham sharoitlar yaratilgan.
Davlatimiz rahbari “Yangi Jangoh” boshqaruv servis kompaniyasi faoliyati bilan ham tanishdi. U mahalladagi 52 ta ko‘p qavatli uyga xizmat ko‘rsatadi. 24 nafar mutaxassis va maxsus texnikalar doim shay holatda. Hisob-kitoblarda billing tizimi yo‘lga qo‘yilgan. Aholiga qulaylik yaratish maqsadida “Mening uyim” mobil ilovasi joriy etilgan.
Mutasaddilar bilan suhbatda kommunal tarmoqlarni yangilab borish, aholi ishonchini qozonib, to‘lovlar barqrorligini ta’minlash yuzasidan ko‘rsatmalar berildi.
Mahalla ayvonida odamlar bilan samimiy suhbat bo‘ldi.
– Biz faoliyatimizning birinchi kunidan hamma ishlarni mahallada amalga oshiryapmiz. Chunki bu insonga eng yaqin tizim. Mahallangizdagi obodlik bir misol. Bunday ishlar faqat Toshkentda emas, Qoraqalpog‘istonu Xorazmda ham, Qashqadaryoda ham, hamma joyda qilinyapti. Xalqimizning o‘zi – adolatli hakam. Bugun yurtimizdagi har bir inson ijobiy o‘zgarishlarni sezyapti. Endi bu ishlarni davom ettirib, moliya, soliq, bandlik kabi idoralarning kamida 30 foiz vakolatlarini mahalla darajasiga tushiramiz. Bu – insonlarning og‘irini yengil qiladigan, ularga sifatli xizmat ko‘rsatadigan xalqchil tizim bo‘ladi, – dedi Prezident.
Nuroniy otaxon va onaxonlar mahalladagi, umuman, yurtimizdagi o‘zgarishlardan xursandligini ta’kidlab, duolar qildi.
Prezidentimiz shu mahalla yaqinida, Abdulla Qodiriy ko‘chasidagi xiyobonda barpo etilgan istirohat yo‘lagini ham ko‘zdan kechirdi. Bu maskan aholi va xorijlik turistlar uchun yana bir diqqatga sazovor joyga aylanishi ta’kidlandi.

President Shavkat Mirziyoyev visited the Zhangoh mahalla of Shaikhantakhur district.
Today, the mahalla is a vivid reflection of the attention shown in our country to local self-government bodies. The gathering of citizens and apartment buildings have acquired a modern look. The territory has been landscaped, internal roads have been repaired, children's playgrounds and a parking lot have been organized.
The Head of State got acquainted with the work done, talked with the chairman and representatives of the mahalla.
– We have implemented a “system of five” in the mahalla and provided it with ample opportunities. Today, the mahalla is a bridge between the population and the state. The fairer, more transparent, and stronger this bridge is, the happier our people will be," Shavkat Mirziyoyev said.
More than 6,7 thousand people live in the mahalla. Local youth work in more than ten consumer service points and over a hundred shops. Conditions have been created for meaningful leisure of the population.
The Head of State also got acquainted with the activities of the management service company "Yangi Zhangoh", which serves 52 multi-storey buildings in the mahalla. 24 specialists and special equipment are always ready. The billing system of calculations is implemented. For the convenience of the population, the mobile application "Mening Uyim" has been introduced.
Responsible persons have been given instructions on updating utility networks, ensuring trust between service providers and users.
A sincere conversation with the residents took place.
- We have been carrying out all the transformations in the mahalla since the first day of our activity. Because this is the system closest to people. The landscaping carried out in your mahalla is an example of that. Such work is being carried out not only in Tashkent, but also in Karakalpakstan, Khorezm, Kashkadarya, everywhere. Our people are a fair judge. Today, everyone in our country feels positive changes. Now, in continuation of this work, we will transfer at least 30 percent of the powers of financial, tax and employment agencies to the mahalla. It will be a convenient system that will simplify people's lives and improve the quality of services," the President said.
Representatives of the older generation noted that they were glad to see changes in their mahalla and in the country as a whole, read the dua.
The President also inspected a walking alley along Abdullah Kadiri Street, organized next to the mahalla. It was noted that this place will become another attraction for residents and foreign tourists.